مخالفت کمیته کشاورزی اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی

ترجمه و تنظیم: زهرا حاجت‎پور- کمیته کشاورزی پارلمان اروپا پیش‌نویس قانون کمیسیون که به اعضای این اتحادیه اجازه می‌داد که استفاده از محصولات تراریخته ثبت شده در اتحادیه اروپا را در حریم کشورشان محدود یا منع کنند را رد کرد. این کمیته از این …

کمیته کشاورزی پارلمان اروپا پیش‌نویس قانون کمیسیون که به اعضای این اتحادیه اجازه می‌داد که استفاده از محصولات تراریخته ثبت شده در اتحادیه اروپا را در حریم کشورشان محدود یا منع کنند را رد کرد. این کمیته از این واهمه دارد که موانع ملی اختیاری، به رقابت موجود در بازار واحد اتحادیه اروپا صدمه بزند و موقعیت تولیدکنندگانی که به واردات محصولات تراریخته به عنوان مواد اولیه وابسته هستند را به مخاطره بیندازد.

نتیجه انتخابات کمیته کشاورزی اتحادیه اروپا در این مورد 28 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع بود. کمیته محیط زیست اروپا بعد از این نظرسنجی در حال بررسی این موضوع است.

آلبرت دس، طراح این ایده گفت: رأی امروز اعضا کمیته کشاورزی پیام روشنی به همراه داشت: پیشنهاد کمسیون برای اینکه اعضای اتحادیه اروپا بتوانند در مورد رد کردن یا پذیرش محصولات تراریخته در کشورشان تصمیم بگیرند باید رد شود چرا که تصمیمات سیاسی مستبدانه ممکن است باعث ضربه خوردن بازار واحد اروپا شود. دس افزود در شرایطی که بسیاری از تولیدکنندگان، از محصولات تراریخته به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند و در صورت ممنوع شدن آن قادر به نجات خود نخواهد بود، باید گفت راهکار کمسیون کشاورزی کاملا غیر واقع‌‌بینانه است.

منبع: CBU

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.