نمایندگان مجلس کنیا طرح دولت را برای رفع ممنوعیت از محصولات تراریخته می‌پذیرند.

ترجمه و تنظیم: زهرا حاجت‎پور- چهار نفر از اعضای کمیته‌های کشاورزی و سلامت مجلس کنیا حمایت خود از محصولات تراریخته را اعلام کرده‌اند. در یک کنفرانس مطبوعاتی که در ساختمان مجلس در تاریخ 26 آگوست 2015 برگزار شد، هامبیوکی نائب‌رئیس کمیته کشاورزی مجلس کنیا با ابراز …

چهار نفر از اعضای کمیته‌های کشاورزی و سلامت مجلس کنیا حمایت خود از محصولات تراریخته را اعلام کرده‌اند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی که در ساختمان مجلس در تاریخ 26 آگوست 2015 برگزار شد، هامبیوکی نائب‌رئیس کمیته کشاورزی مجلس کنیا با ابراز تاسف از دانش کم در مورد تراریخته‌ها گفت: این امر باعث انتشار حجم عظیمی از اطلاعات نادرست در مورد بیوتکنولوژی شده است. وی به ملاقات خود و همکارانش با کشاورزان تراریخته‌کار در جريان یک تور حقیقت‌یابی در اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: سفر من به اروپا باعث شد که اطلاعات بیشتری در ارتباط با ایمنی و مصرف محصولات تراریخته کسب کنم. حداقل 58 محصول تراریخته به عنوان غذای دام و انسان مجوز دریافت کرده‌اند که ذرت، سویا، دانه‌های روغنی، چغندرقند و پنبه ازجمله آن‌ها هستند. وی ادامه داد: طبق اظهارات کشاورزان اروپایی چندین سال پس از کشت محصولات تراریخته هیچ زیانی رخ نداده است.

هان موتونا، دیگر عضو کمیته کشاورزی مجلس کنیا، از اینکه معاون رئیس جمهور به عنوان یک دانشمند حمایت همه‌جانبه خود از رفع ممنوعیت از محصولات تراریخته را عنوان کرده‌است ابراز خرسندي کرد. موتونا بر ضرورت استفاده از محصولات تراریخته در کشور ازجمله پنبه و ذرت تاکید کرد و گفت: رفع ممنوعیت از محصولات تراریخته به معنی اشتغال‌زایی نیز هست. وی افزود پذیرش پنبه تراریخته و سایر فناوری‌های کشاورزی منجر به احیای صنعت نساجی نیز خواهد شد.

دیگر عضو مجلس کنیا، هان واندای، نیز گفت: کنیا نمی‌تواند بیش از این در انزوا زندگی کند و فناوری‌های جدید را نپذیرد. وی افزود در حالی که سایر کشور‌هاي آفريقايي از جمله آفریقای جنوبی، بورکینافاسو و سودان در حال پذیرش بیوتکنولوژی هستند، کشور ما نباید عقب بماند. به علاوه، اینکه به دانشجویان اجازه تحصیل در رشته بیوتکنولوژی را بدهیم در حالی که هنوز اجازه استفاده از این فناوری را نداریم، تنها هدر رفت سرمایه خواهد بود.

منبع: CBU

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.