حفاظت از منابع طبیعی دستاورد فناوری پنبه تراریخته

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران- رضا قنبری، کشاورز گرمساری، در گفتگو با خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران از کشت آزمایشی میدانی پنبه تراریخته خبر داد. وی که در حدود پنج سال است به زیتون‎کاری مشغول است، در فصل زراعی جاری نیز پس از وقفه‎ای چند ساله اقدام به کشت مجدد پنبه کرده است. قنبری در پاسخ به این پرسش که پیش از این چه عاملی باعث شد کشت پنبه را رها کند گفت: کم‎آبی، مبارزه با آفات و عملکرد کم ارقام رایج از عواملی هستند که باعث می‎شود کشت پنبه اصلا مقرون به صرفه …

 

رضا قنبری، کشاورز گرمساری، در گفتگو با خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران از کشت آزمایشی میدانی پنبه تراریخته خبر داد. وی که در حدود پنج سال است به زیتون‎کاری مشغول است، در فصل زراعی جاری نیز پس از وقفه‎ای چند ساله اقدام به کشت مجدد پنبه کرده است.

قنبری در پاسخ به این پرسش که پیش از این چه عاملی باعث شد کشت پنبه را رها کند گفت: کم‎آبی، مبارزه با آفات و عملکرد کم ارقام رایج از عواملی هستند که باعث می‎شود کشت پنبه اصلا مقرون به صرفه نباشد. او همچنین اظهار داشت آفات پنبه در منطقه شامل سنک، شته و کرم غوزه در منطقه هستند که برای مبارزه با آن‎ها در مجموع سه تا چهار مرتبه سم‎پاشی انجام می‎شود و هزینه آن تقریبا 250 هزار تومان خواهد بود. این کشاورز افزود: میانگین عملکرد ارقام مختلف پنبه معمولی بین 1 تا 5/1 تن در هکتار است و با در نظر گرفتن سایر هزینه‎ها از جمله هزینه کارگری برای وجین و برداشت محصول ، سود حاصل از کشت هر هکتار پنبه به یک ملیون تومان می‎رسد.

این پنبه کار گرمساری در ادامه صحبت‎های خود با اشاره به کشت پنبه تراریخته در فصل زراعی جاری، گفت: عملکرد این رقم پنبه تا کنون سه برابر ارقام معمولی بوده است و برای کرم غوزه حتی یک بار هم سم پاشی انجام نشده و آلودگی به این آفت هم در سطح مزرعه دیده نشده است. قنبری همچنین به نیاز آبی کمتر پنبه تراریخته نیز اشاره کرد و افزود: پنبه تراریخته در مجموع هفت نوبت آبیاری می‎شود و برداشت هم زودتر انجام می‎‎گیرد، در حالی که پنبه معمولی حداقل ده بار آبیاری می‎شد.

شایان ذکر است کشت آزمایشی پنبه تراریخته در حال حاضر در استان‎های گلستان، مرکزی و هرمزگان در حال انجام است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.