جای خالی انجمن‎های علمی در تبیین حقایق مهندسی ژنتیک کشور

تهیه و تنظیم: زهرا حاجت پور- صبح امروز دکتر مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در همایش موسوم به ایمنی زیستی و آگاهی عمومی در زمینه دستکاری ژنتیکی که با حمایت سازمان محیط زیست برگزار شد اظهار داشت برای حفظ تنوع زیستی در کشور به الزامات و قوانینی نیازمندیم. وی ادامه …

 

صبح امروز دکتر مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در همایش موسوم به ایمنی زیستی و آگاهی عمومی در زمینه دستکاری ژنتیکی که با حمایت سازمان محیط زیست برگزار شد اظهار داشت برای حفظ تنوع زیستی در کشور به الزامات و قوانینی نیازمندیم. وی ادامه داد محصولات تراریخته برای اینکه به مصرف مردم برسند باید مورد ارزیابی قرار بگیرند.

مظاهری در حالی به لزوم ارزیابی احتمال خطر این محصولات تراریخته اشاره کرد که جای خالی مراجع ذی‎صلاح از جمله مرجع ملی ایمنی زیستی ایران، مرجع ملی اتاق تهاتر ایمنی زیستی، وزارت بهداشت و انجمن‎های علمی کاملا محسوس بود.

شایان ذکر است که ایران از سال 1382 شمسی عضو پروتوکل ایمنی زیستی کارتاهنا بوده و قانون ملی ایمنی زیستی ایران نیز با در نظر گرفتن مفاد این پروتوکل در سال 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

به گفته دکتر دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس کمیته ایمنی زیستی وزارت بهداشت تمام محصولات تراریخته وارداتی کشور مورد بررسی جامع قرار می‎گیرند و تنها رخداد‎هایی اجازه ورود به کشور را می‎یابند که در اتاق تهاتر ایمنی زیستی به ثبت جهانی رسیده باشند.

شایان ذکر است برنج تراریخته ایرانی تنها محصول تراریخته ایران است که با گذراندن الزامات قانونی در اتاق تهاتر ایمنی زیستی به ثبت جهانی رسیده است و در سال 1383 برای اولین بار در کشور و در حضور دکتر عارف، معاون اول ریاست جمهوری وقت، برداشت شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.