جنبه‌های اقتصادی تولید گیاهان تراریخته

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایانا- یک از عوامل مهم در کاهش عملکرد محصولات کشاورزی آفات و بیماری‌ها هستند. روش‌های شيميايي برای کنترل بيماری‌های قارچی و آفات به دليل تاثير ساير عوامل رشد بر کنترل شيميايي، مشکل بودن تعيين زمان استفاده، ايجاد مقاومت در جمعيت‌های قارچ و آفات کارايي لازم را ندارند.
به طور متوسط سالانه مقدار زیادی سموم کشاورزی به ارزش 49042100 دلار وارد کشور می‎شود که سهم هر فرد در مصرف سم‌های کشاورزی 400 گرم است. از آنجا كه منبع مقاومتي براي اين آفت و بيماري در ژرم پلاسم‌هاي گياهي وجود ندارد مهندسي ژنتيك راه‌حلي است براي كاهش مصرف سموم و مبارزه با …


یک از عوامل مهم در کاهش عملکرد محصولات کشاورزی آفات و بیماری‌ها هستند. روش‌های شيميايي برای کنترل بيماری‌های قارچی و آفات به دليل تاثير ساير عوامل رشد بر کنترل شيميايي، مشکل بودن تعيين زمان استفاده، ايجاد مقاومت در جمعيت‌های قارچ و آفات کارايي لازم را ندارند.

به طور متوسط سالانه مقدار زیادی سموم کشاورزی به ارزش 49042100 دلار وارد کشور می‎شود که

سهم هر فرد در مصرف سم‌های کشاورزی 400 گرم است.

از آنجا كه منبع مقاومتي براي اين آفت و بيماري در ژرم پلاسم‌هاي گياهي وجود ندارد مهندسي ژنتيك راه‌حلي است براي كاهش مصرف سموم و مبارزه با آفات و بیماری‌های قارچی.

با توليد گياهان تراريخته که نسبت به  آفات و بيماری‌های گياهی مقاوم هستند نه تنها می‎توان از خروج ارز کشور جلوگيری کرد بلکه از طريق فروش اين گياهان مبالغ قابل توجهی ارز وارد کشور نمود. در صورت توليد گياهان تراريخته واردات سم، سم پاشی و هزينه سمپاشی کاهش خواهد یافت. و سلامت انسان، دام و محيط زيست نيز تامين خواهد شد. کاهش واردات مواد غذایی، افزايش توليد و عملکرد، کاهش واردات سموم، کاهش هزينه‎های توليد، کاهش خسارت‎های زيست محيطی و کاهش هزينه‌های درمان مسمومين از نتايج اقتصادی گیاهان تراریخته است.

از طرف ديگر، افزايش عملکرد گياه در گیاهان تراریخته از يک طرف می‎تواند با سود‌آوری بيشتر برای کشاورزان ايرانی امنيت شغلی بيشتری ايجاد می‌کند و بخش قابل توجهی از نيرو‌های جوان و متخصص را به خود معطوف سازد واز طرف ديگر از مهاجرت روستائيان به شهر‌ها بکاهد.

يکی از اولويت‌های عمده برنامه ملی تحقيقات کشور خود کفايي و عدم وابستگی به بيگانگان است. نيل به خود کفايي در زمينه توليد مواد غذايي و بخصوص مواد استراتژيک بين تمام مسئولان و کارشناسان توافق نظر وجود دارد.

با کشت گیاهان تراريخته، مصرف سموم شيميايي که آلوده‌کنندة محيط زيست هستند، کاهش چشمگیری خواهد یافت. عدم مصرف سموم، نه‌تنها باعث مي‌شود که محيطي پاک و عاري از مواد سمي داشته باشيم، از نظر اقتصادي نيز منجر به صرفه‌جويي در هزينه‌هاي مربوطه خواهد شد که هزينه‌هايي نظير خريد سموم، استخدام سمپاش و آموزش کشاورز براي نحوة استفاده از سموم از جملة آن‎ها خواهد بود. حذف هزينه‌هاي فوق در نهايت کاهش چشمگيري در هزينه‌هاي توليد را به همراه دارد. بنابراين دستاوردهاي زيست محيطي حاصل از عدم مصرف حدود 27 هزار تن سموم مختلف در کنار چنين کاهش قابل توجهي از هزينه‌هاي توليد بسيار شايان توجه و ارزشمند است.

به علاوه اگر گیاه تراريخته (پنبه Bt) بتواند عملكرد را به ميزان تنها 10 درصد افزايش دهد 21 هزار تن افزايش توليد پنبه دانه مي‎تواند توليد روغن داخلي را ساليانه به مقدار 6/3 ـ 3 هزار تن اضافه نمايد. با اين حساب افزايش توليد ساليانه الياف 9 هزار تن، داراي ارزشي معادل 9 ميليون دلار خواهد بود.

بهره‎مندی از علوم و فناوری نوين به خصوص در زمينه مهندسی ژنتيک که در حال حاضر در انحصار تعداد محدودی از کشور‌های صنعتی است، موجب توانمندی سياسی و علمی نظام اسلامی در جهان خواهد شد. ثالثا با راه اندازی تکنيک‌های نوين مهندسی ژنتيک و فن آوری زيستی در کشور که از جديدترين و پيشرفته ترين روش‎های علمی در جهان امروز هستند، علاوه بر اينکه سبب افزايش اعتبار ميهن عزيزمان در عرصه جهانی خواهيم شد جامعه علمی کشور را به مهمترين ابزار پيشرفته در علوم و تکنولوژی مجهز خواهيم کرد که انشاا… با استفاده از آن‎ها بتوانيم جامعه علمی کشور را از مصرف کنندگی محض علوم و تکنولوژی خارج و به تدريج به جرگه توليد کنندگان دانش بشری وارد شويم.

 مسعود توحیدفر – عضو هیئت علمی دانشکده فناوری دانشگاه شهید بهشتی

منبع: ایانا


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.