رفع موانع تولیدات محصولات تراریخته در دولت یازدهم

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا- بهزاد قره‎یاضی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در یزد با بیان اینکه مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بر تولید این محصولات تاکید دارند افزود: منویات رهبری در این زمینه در حال پیگیری است. وی با بیان اینکه اکنون تولید محصولات تراریخته در کشور تقربیا صفر است اظهار کرد: با این حال محصولاتی چون پنبه تراریخته دو رقم، برنج تراریخته شش رقم، چغندر …

بهزاد قره‎یاضی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در یزد با بیان اینکه مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بر تولید این محصولات تاکید دارند افزود: منویات رهبری در این زمینه در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه اکنون تولید محصولات تراریخته در کشور تقربیا صفر است اظهار کرد: با این حال محصولاتی چون پنبه تراریخته دو رقم، برنج تراریخته شش رقم، چغندر و سیب زمینی تراریخته آماده عرضه هستند.

رئیس تحقیقات و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور اظهار کرد: این محصولات به محض اینکه مجوزهای آن‎ها دریافت شد نسبت به کشت انبوه و تجاری آن‎ها اقدام خواهد شد.

قره‎یاضی عمده‎ترین محصولات تراریخته وارداتی به کشور را سویا، کلزا و ذرت بیان کرد و گفت: این محصولات از امریکای شمالی و جنوبی وارد کشور می‎شوند.

رئیس گروه پژوهش و زیرساخت فناوری ستاد توسعه زیست‎فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهور از کشورهای آمریکا، آرژانتین، اسپانیا، استرالیا، برزیل، کانادا، چین ، هند و پاکستان، اسپانیا و کشور‎های اروپایی به عنوان کشورهای پیشرو در زمینه محصولات تراریخته نام برد و گفت: اکنون در 28 کشور دنیا این محصولات تولید می‎شوند.

وی گفت: محصولات تراریخته از جنبه سلامتی هیچ نگرانی ندارد و وزارت بهداشت با دقت نظر کافی برای این محصولات مجوز صادر می‎کند.

قره‎یاضی با بیان اینکه آنچه جای نگرانی در این زمینه وجود دارد این است که محصولات تراریخته در کشور ما وارداتی است افزود: متاسفانه 90 درصد روغن نباتی تراریخته از خارج کشور وارد می‎شود و چاره‎ای هم جز این نیست اما باید به سمت تولید محصولات یاد شده در کشور گام برداریم.

قره‎یاضی بزرگترین مزیت محصولات مورد اشاره را نبود هرگونه سموم شیمیایی در آن‎ها بیان و تصریح کرد: کاهش هزینه تولید، سودآوری برای کشاورزان و سالم بودن محیط زیست از دیگر ویژگی‎های این محصولات است.

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: رییس جمهوری در حین فعالیت انتخاباتی قبل از انتخاب شدن تنها نامزدی بود که به سوالات انجمن بیوتکنولوژی پاسخ داد و قول رفع مشکلات در این حوزه داد.

وی اظهار کرد: خوشبختانه بعد از استقرار دولت، آیین نامه‎هایی که به صورت غیر قانونی در دولت نهم تصویب شده بود لغو گردید.

محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که کارشناسان با دستورزی که روی ژنتیک آن‎ها انجام می‎دهند، خصوصیتی ویژه را در محصول ایجاد می کنند یا یک خصوصیت آن را حذف می‎کنند.

به عنوان مثال پروتئین‎هایی داخل محصول، ایجاد می‎شود که خاصیت آفت کشی دارد و باعث می‎شود که مثلا کرم ساقه در برنج از بین برود.

منبع: ایرنا


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.