تاکید متخصصان زیست فناوری بر ضرورت تولید داخلی محصولات تراریخته

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از مهر- متخصصان زیست فناوری و سلامت غذا در قطعنامه پایانی «همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و توسعه پایدار» از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردند با تسریع مراحل بررسی و ارزیابی و صدور مجوز محصولات تراریخته، مسیر فزاینده واردات محصولات تراریخته را به سمت تولید ملی و درونزا منطبق بر سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و اجرای کامل قانون ایمنی زیستی سوق دهد. این همایش توسط مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی یزد و انجمن ایمنی زیستی ایران برگزار شد که در قطعنامه پایانی آن با توجه به برنامه افزایش …


متخصصان زیست فناوری و سلامت غذا در قطعنامه پایانی «همایش ملی مهندسی ژنتیک در خدمت تولید غذای سالم و توسعه پایدار» از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردند با تسریع مراحل بررسی و ارزیابی و صدور مجوز محصولات تراریخته، مسیر فزاینده واردات محصولات تراریخته را به سمت تولید ملی و درونزا منطبق بر سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و اجرای کامل قانون ایمنی زیستی سوق دهد.

این همایش توسط مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی یزد و انجمن ایمنی زیستی ایران برگزار شد که در قطعنامه پایانی آن با توجه به برنامه افزایش جمعیت، تغییر اقلیم، محدودیت‎های منابع طبیعی و آب کشور و همچنین اهمیت توجه ویژه به تولید غذای سالم و کافی جهت تامین امنیت غذایی در کشور مطابق با اسناد بالادستی نظام، تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر لزوم استفاده از زیست فناوری و به ویژه مهندسی ژنتیک در تولید غذای سالم و کافی در کنار سایر فناوری های تولید غذا تاکید شد.

در این قطعنامه با اشاره به اینکه متولی تایید سلامت محصولات غذایی وزارت بهداشت است و با توجه به اینکه وزرای بهداشت در تمامی دولت‎ها بر سلامت و ایمنی محصولات تراریخته تاکید داشتند سلامت این محصولات مورد تایید عموم مردم خواهد بود از وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی کشاورزی و تولید غذا در کشور درخواست شده با تسریع مراحل بررسی و ارزیابی و صدور مجوز محصولات تراریخته، مسیر فزاینده واردات محصولات تراریخته را به سمت تولید ملی و درونزا منطبق بر سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و اجرای کامل قانون ایمنی زیستی سوق دهد.

در ادامه این قطعنامه آمده است: « با توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی تولید داخلی محصولات تراریخته در کشور توسط متخصصان داخلی بهترین گزینه جهت تامین امنیت غذایی است.

با توسعه به گستردگی بسیار سریع بیوتکنولوژی در جهان تاکید بر این است که نسبت به حمایت‎های مالی و معنوی از تحقیقات مبتنی بر تولید محصولات فناورانه در بخش کشاورزی حمایت کامل شود.

توصیه می‎شود با توجه به اقلیم‎های خاص کشور و وجود ژرم پلاسم بسیار غنی گیاهی کشور و ظرفیت کاربرد جنبه های مختلف بیوتکنولوژی نسبت به حمایت از این گونه محصولات که بعضا ویژه کشور ایران نیز هست با استفاده از بخش های مختلف بیوتکنولوژی اقدام شود.

ظرفیت گسترده علمی کشور هم از لحاظ اساتید توانمند و هم از نظر کمیت و کیفیت گسترده دانشجویان در کشور ایجاب می کنند که نسبت به استفاده از به روز ترین توانمندی‎های بیوتکنولوژی در تولید غذای سالم برای کشور اقدام شود.

به نظر می‎رسد کشاورزی سنتی کشور با استفاده از فناوری‎های جدید و استفاده از جنبه‎های مختلف بیوتکنولوژی ظرفیت بسیار گسترده تری برای تولید غذای سالم دارد.

ضمن تایید ضرورت استفاده از همه روش‎های تولید غذا از جمله تولید و مصرف محصولات ارگانیک بر ضرورت نظارت بر فرایند تولید و محصول نهایی تولید شده ارگانیک و اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از تقلب و باقیمانده آفلاتوکسین در این نوع محصولات تاکید دارند.

از معاون اول رییس جمهور و رییس شورای ملی ایمنی زیستی درخواست می‎شود در تشکیل جلسات این شورا اهتمام بیشتری به خرج دهند و اختلافات بین دستگاهی و ممانعت‎های یک سازمان را که مورد سوء استفاده برخی رسانه‎ها قرار گرفته است حل و فصل کنند.»

در پایان این قطعنامه تاکید شده دانشمندان، پژوهشگران و متخصصان امر ضمن رصد تمامی تحولات علمی در حوزه سلامت غذا با هم میهنان و مسوولان نظام عهد می‎کنند تا هرگونه شائبه‎ای در مورد سلامت و ایمنی غذا را به اطلاع عموم برسانند و از مردم درخواست دارند نسبت به مطالب بی پایه و اساس در مورد سلامتی غذا بی‎اعتنا باشند و اطلاعات خود را منحصرا از طریق وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و در نهایت انجمن‎های علمی دریافت کنند.

منبع: مهر


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.