عدم کشت محصولات ترایخته در اتحادیه اروپا دروغ است

فود پرس – رئیس انجمن عملی ایمنی زیستی گفت: محصولات تراریخته مضر نیست؛ ستاد توسعه زیست فناوری، وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات تراریخته حمایت و بر آن نظارت می‎کنند.

بهزاد قره یاضی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما افزود: محصولات تراریخته اگر با هدف کاهش مصرف سموم شیمیایی و مقاوم کردن آن‎ها نسبت به آفات به کار رود، در نتیجه سمی استفاده نمی‎شود.

وی با تکذیب خبر منتشر شده از سوی فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) و سازمان بهداشت جهانی مبنی بر سرطان‎زا بودن محصولات تراریخته گفت: محصولات تراریخته انواعی دارد و در تولید برخی از آن‎ها، اصولاً‌ سم استفاده نمی‎شود.

قره‎یاضی افزود: سازمان بهداشت و سازمان خوار و بار جهانی گفته، سم گلایفوسیت (که به فراوانی در ایران استفاده می شود) کمترین درجه سمیت را دارد امّا مضّر است.

وی گفت: بجای استفاده از سموم خطرناک‎تر بهتر است از سمومی استفاده شود …


منتقدان با واردات محصولات تراریخته مشکلی ندارند اما با تولید ملی مخالفند

عدم کشت محصولات ترایخته در اتحادیه اروپا دروغ است

رئیس انجمن عملی ایمنی زیستی گفت: محصولات تراریخته مضر نیست؛ ستاد توسعه زیست فناوری، وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات تراریخته حمایت و بر آن نظارت می‎کنند.

بهزاد قره یاضی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما افزود: محصولات تراریخته اگر با هدف کاهش مصرف سموم شیمیایی و مقاوم کردن آن‎ها نسبت به آفات به کار رود، در نتیجه سمی استفاده نمی‎شود.

وی با تکذیب خبر منتشر شده از سوی فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) و سازمان بهداشت جهانی مبنی بر سرطان‎زا بودن محصولات تراریخته گفت: محصولات تراریخته انواعی دارد و در تولید برخی از آن‎ها، اصولاً‌ سم استفاده نمی‎شود.

قره‎یاضی افزود: سازمان بهداشت و سازمان خوار و بار جهانی گفته، سم گلایفوسیت (که به فراوانی در ایران استفاده می شود) کمترین درجه سمیت را دارد امّا مضّر است.

وی گفت: بجای استفاده از سموم خطرناک‎تر بهتر است از سمومی استفاده شود که خطر کمتری دارد.

در ادامه سیدمهدی سیدی عضو گروه پژوهش فرهنگستان علوم پزشکی هم با حضور در این برنامه ‌برخی محصولات تراریخته به علف‎کش‎ها مقاوم می‎شوند و برخی به آفات،‌ گفت: سم گلایفوسیت سم انحصاری گیاهان تراریخته و یک ماده بالقوه سرطان‎زاست.

در ادامه قره‎یاضی با بیان اینکه گلایفوسیت یا رانداپ بیش از 30 سال است که در مصرف عمومی کشاورزی قرار گرفت گفت: این سم مختص تراریخته نیست و ربطی به هم ندارد.

وی افزود: در تولیدات محصولات کشاورزی همیشه تلاش ما این است که با استفاده از محصولات تراریخته، مصرف سم را کاهش دهیم و یا صفر کنیم.

سیّدی هم در ادامه گفت: برخی تحقیقات نشان می‎دهد محصولات تراریخته ضرری برای انسان و یا محیط زیست ندارد امّا برخی تحقیقات مستقل نشان می‎دهد این محصولات بر روی حیوانات اثر دارند.

در ادامه قره‎یاضی رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی گفت: واردات محصولات تراریخته به کشورهای اتحادیه اروپایی بجز 2 کشور، آزاد است و آن را مصرف می‎کنند.

وی افزود:آمریکا واتحادیه اروپا بزرگترین مصرف‎کننده محصولات تراریخته در جهان هستند.

در ادامه قره‎یاضی با اشاره به اینکه در کشورمان 20 سال روی محصولات تراریخته تحقیق کرده‎ایم گفت: شورای مشورتی آکادمی علوم اتحادیه اروپا 1783 مورد مقاله را بررسی کرده و مقرر می‎دارد تا کنون هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که تهدید محصولات تراریخته بر محیط زیست و سلامتی انسان را نشان دهد.

وی ادامه داد:500 گروه مستقل در اتحادیه اروپا و روسیه اعلام کردند که سند معتبری مبنی بر مضر بودن محصولات تراریخته وجود ندارد.

وی افزود: شرکت‎های بین‎المللی بازار محصولات تراریخته را در دست دارند و ما برای تهیه روغن از آن استفاده می‎کنیم.

در ادامه قره‎یاضی گفت: اینکه اتحادیه اروپا محصولات تراریخته را کشت نمی‎کند دروغ است و 5 کشور اروپایی از جمله اسپانیا بیش از صد هزار هکتار، محصول تراریخته را کشت می‎کند.

وی افزود:‌ رومانی، بلغارستان و پرتغال هم محصولات تراریخته را کشت می کنند و خودشان هم استفاده می‎کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه سیدی با اشاره به اینکه گروه‎های مستقلی در کشورمان باید بر روی محصولات تراریخته و اثر آت بر سلامتی و محیط زیست تحقیق کنند، گفت: فناوری تراریخته مربوط به سال‎ها قبل و فناوری‎های جدیدتری وارد بازار شده است که آن را کنار زده است.

در ادامه رئیس انجمن عملی ایمنی زیستی با اشاره به اینکه فناوری هراسی موجب می‎شود که از غافله عقب بمانیم،گفت: از نظر تولید مقالات علمی در عرصه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته از آرژانتین جلوتریم امّا آرژانتین حدود 25 میلیون هکتار و برزیل بیش از 40 میلیون هکتار محصولات تراریخته را کشت می‎کنند.

قره‎یاضی افزود:‌ کشور ایران نخستین مقاله را درباره برنج تراریخته در جهان تولید کرد.

در ادامه قره‎یاضی با اشاره به اینکه همه فناوری‎های ما بومی هستند گفت:‌ رهبری و مراجع تقلید هم استفاده از محصولات تغییر یافته ژنیتکی را بلامانع اعلام کرده‎اند.

در ادامه سیدی گفت: سیاست‎های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی رهبری بر روی محصولات سالم و ارگانیک تأکید دارد.

وی افزود:‌ باید خودمان را به آخرین فناوری‎ها تجهیز کنیم و اقتدار کشورمان را با فناوری و دانش به دنیا نشان دهیم.

سیدی گفت: نباید از فناوری بهراسیم اما جنبه‎های مثبت و منفی هر فناوری را هم باید بسنجیم.

در ادامه رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی با اشاره به اینکه حدود 20 سال از ورود محصولات تراریخته به کشور می‎گذرد گفت: تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در انتهای دولت دهم نشان داد که هر سال 3 میلیارد دلار از محصولات تراریخته وارد کشور می ‎شود اما هرگز اعتراضی نشد.

قره‎یاضی ادامه داد: اما به محض اینکه این موضوع در سند برنامه ششم توسعه قرار گرفت جنجال سازمان‎دهی‎شده ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه اکنون یکی از بزرگترین وارد کنندگان محصولات تراریخته هستیم گفت:‌ بیش از 90 درصد روغن خوراکی وارداتی است.

قره‎یاضی افزود: بیش از 90 درصد روغن‎های سویا و کلزا که در جهان وجود دارند تراریخته است.

وی ادامه داد: برای نخستین بار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در دولت یازدهم ملزم کرد که اولاً نوع مجاز این محصولات وارد کشور شوند و دوم اینکه بر روی این محصولات برچسب زده شود تا همه مردم مطلع باشند.

قره‎یاضی افزود: برای نخستین بار کشور بر روی واردات محصولات تراریخته نظارت می‎کند و بر روی آن برچسب می‎زند و از طرف دیگر توصیه بر تولید ملی این محصولات دارد.

وی اضافه کرد: اینجا باید دید واردات این محصولات به نفع چه کسانی است که تمایلی به تولید ملی این محصولات ندارند.

در ادامه سیدی با بیان اینکه این مغلطه است که واردات را با تولید در هم بیامیزیم، گفت: اگر ثابت شود این گیاهان سالم است باید تولید شوند اما باید بدانیم وقتی گیاه تراریخته را کشت می‎کنیم خاک و آب و هوا در معرض آن قرار می‎گیرد و بر روی محیط زیست اثر می‎گذارند.

وی افزود: واردات تحت کنترل است و وزارت بهداشت هم بر روی آن نظارت دارد.

سیدی اضافه کرد: باید با آزمایشات و بررسی‎های لازم به این اطمینان برسیم که محصولات تراریخته ضرری ندارد و سپس آن را تولید کنیم.

در ادامه قره‎یاضی گفت: مقالاتی درباره آزمایشات حیوانی مربوط به محصولات تراریخته در مجله ایمنی زیستی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه ما می‎خواهیم از تولید ملی حمایت کنیم افزود: منتقدان با واردات محصولات تراریخته مشکلی ندارند اما با تولید ملی این محصول مخالف هستند.

قره‎یاضی گفت: اکنون در سبد غذایی مردم حتی یک کیلوگرم برنج تراریخته نداریم و وزارتخانه‎های بهداشت و جهاد کشاورزی و علوم و مرجع ملی ایمنی زیستی در این باره بیانیه صادر کردند.

وی افزود: در سال 1383 برای نخستین بار در جهان موفق به تولید انبوه برنج تراریخته شدیم اما به علت فناوری‎هراسی و دانایی‎ستیزی که بر روی دولت‎های نهم و دهم حاکم بود جلوی توسعه این فناوری را گرفتند.

قره‎یاضی اضافه کرد: ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی از تولیدات محصولات تراریخته حمایت می‎کنند.

وی تأکید کرد: بدون کسب مجوز از مراجع ذیربط ازجمله وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حتی یک گرم محصول کشت نمی‎شود و همه تلاش‎ها بر این است که سلامت محیط زیست حفظ شود.

در ادامه سیدی با بیان اینکه قانون ایمنی زیستی در کشور وجود دارد گفت: باید این قانون رعایت شود و سه مرجع سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی برای تولید و رهاسازی محصولات تراریخته اعلام شده است و رهاسازی بدون اجازه آن‎ها امکان ندارد.

در پایان قره‎یاضی گفت: میانگین مصرف سم در کشور ما بسیار کمتر از میانگین مصرف جهانی است.

منبع: فود پرس


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.