دانستن حق مردم است

دانشگاه گیلان –
گردهمایی علمی محصولات تراریخته، سلامت محیط زیست، امنیت غذایی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۵ به منظور ارائه آخرین نتایج تحقیقاتی در خصوص جایگاه و اهمیت این محصولات بر ارتقاء امنیت غذایی و سلامت محیط زیست در جهان با حضور و سخنرانی متخصصین برجسته کشور در حوزه مهندسی ژنتیک برگزار شد. دکتر ضیاءالدین میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان در این همایش ضمن خوش‎آمدگوئی به مهمانان و حضار، بر ضرورت تبیین جایگاه علمی بهره‎گیری از فناوری‎های نوین زیست فناوری …


گردهمایی علمی محصولات تراریخته، سلامت محیط زیست، امنیت غذایی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۵ به منظور ارائه آخرین نتایج تحقیقاتی در خصوص جایگاه و اهمیت این محصولات بر ارتقاء امنیت غذایی و سلامت محیط زیست در جهان با حضور و سخنرانی متخصصین برجسته کشور در حوزه مهندسی ژنتیک برگزار شد.

دکتر ضیاءالدین میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان در این همایش ضمن خوش‎آمدگوئی به مهمانان و حضار، بر ضرورت تبیین جایگاه علمی بهره‎گیری از فناوری‎های نوین زیست فناوری و تولید گیاهان تراریخته توسط متخصصین کشور تاکید کرد. در این گردهمائی ۵ سخنرانی تخصصی با عناوین مرتبط با موضوع گردهمایی در ۲ بخش ارائه شد: در بخش اول دکتر امیدی استاد دانشگاه تهران سخنرانی خود را با محوریت محصولات تراریخته: تامین سلامت و امنیت غذا ارائه وضمن اشاره به افزایش چشمگیر سطح زیر کشت این محصولات در جهان و اقبال جهانی به این محصولات، موضوع بی‎خطر بودن مصرف محصولات تراریخته بر مبنای مستندات علمی و گزارشات منتشره از منابع معتبر جهانی را مورد تاکید قرار داد. در ادامه دکتر کاظمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص رفتارهای غیرعلمی برخی از افراد غیرمتخصص با فناوری نوین تولید محصولات تراریخته به ایراد سخن پرداخت. بخش دوم این گردهمائی با سخنرانی دکتر شیرزادیان خرم آباد عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در زمینه مهندسی ژنتیک و روش‎های تولید محصولات تراریخته آغاز شد. وی ضمن تأکید بر لزوم استفاده از پتانسیل قابل توجه مهندسی ژنتیک در زمینه تولید محصولات تراریخته توجه به این محصولات را برای حل مشکلات کمبود غذا و رفع گرسنگی و افزایش مقاومت‎های محیطی و ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی ضروری دانست. سپس دکتر نوروزی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات چغندر قند موضوع مزایای زیست محیطی محصولات تراریخته را بر مبنای شواهد و گزارشات منابع معتبر جهانی در ابعاد مختلف مورد بحث قرار داد. در ادامه میزگردی با حضور کلیه سخنرانان گردهمائی به منظور پاسخ به سئوالات شرکت‎کنندگان تشکیل شد. این گردهمائی با انتشار بیانیه‎ای به کار خود پایان داد.

در بخشی از این بیانیه بر لزوم تلاش بیشتر دولت، مجلس و کلیه مراجع ذی‎صلاح برای تحقق اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی به ویژه سیاست‎های کلان علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، توجه به بومی‎سازی بیشتر دانش و فناوری‎های تولید محصولات تراریخته و مهندسی زنتیک بر اساس پروتکل‎های پذیرفته‎شده جهانی و قانون ملی ایمنی زیستی و توسعه زیرساخت‎های تولید محصولات تراریخته، تسهیل روند تجاری‎سازی محصولات تراریخته تولیدشده در داخل کشور  و بر لزوم آگاهی بخشی عمومی و آشنایی درست مردم ایران با محصولات تراریخته تاکید شد.

برای مشاهده متن کامل بیانیه به اینجا و جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وب‎سایت دانشگاه گیلان مراجعه فرمایید.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.