اعتراض جمع کثیری از جامعه علمی کشور به عملکرد سازمان محیط زیست

بیش از سیصد نفر از کارشناسان و محققان کشور طی نامه‌ای سرگشاده به معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از وی خواستند تا با همدلی اجازه ندهد فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی در کشور ترویج یابد.

بیش از سیصد نفر از کارشناسان و محققان کشور طی نامه‌ای سرگشاده به معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از وی خواستند تا با همدلی اجازه ندهد فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی در کشور ترویج یابد.

جامعه علمی کشور در این نامه سرگشاده خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با برشمردن مزایای فناوری تراریخته از جمله کمک به حفظ محیط زیست با کاهش مصرف سموم شیمیایی و تامین امنیت غذایی بر لزوم حمایت از این فناوری تاکید کردند.

در این نامه سرگشاده آمده است که فناوری تراریخته تنها فناوری مدرن بشر است که دانش و ایمنی را همزاد با خود داشته است و هیچ گامی از پیشرفت را بدون بررسی جنبه‎های ایمنی، کیفی، محیط زیست و تنوع زیستی برنداشته است.

در این نامه اعتراضی همچنین از انتصاب مدیران فناوری‎هراس به عنوان مشاور در سازمان محیط زیست نیز انتقاد شده است.

 

متن کامل نامه را بخوانید.

 

بسمه تعالی

سرکارخانم دکتر معصومه ابتکار

 

معاون محترم رئیس جمهور و رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست

 

با سلام و احترام،

 

چنانچه سرکارعالی استحضار دارید، امروزه صورت مسئله غذا برای بشر متمدن عبارت است از “تامین غذای سالم، کافی و با کیفیت برای جمعیت روزافزون، بدون صدمه بیشتر به محیط زیست، اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی در زمینی که ظرفیت آن برای پذیرش آلودگی و ناهنجاری رو به پایان است”. نگاهی کوتاه به این صورت مسئله، ما را به این واقعیت رهنمون می‌سازد که بشر در حوزه تامین غذا با یک ابرچالش مواجه است. حل چنین صورت مسئله دشواری نیازمند اشراف بر معادلات بسیار پیچیده حاکم بر زندگی و مناسبات جمعیت هفت میلیارد نفری ساکن در دهکده‌ای به نام “جهان” و تنظیم استراتژی‌های پیشرفته مدیریت تلفیقی و توسعه پایدار است. استراتژی‌هایی که هیچ یک از توانمندی‎ها و دستاوردهای دانش بشری اعم از سنتی و غیرسنتی، مرسوم و غیرمرسوم، پیشرفته و غیرپیشرفته، ارگانیک و غیرارگانیک را مطرود یا منسوخ ندانسته و هر یک را به جای خود، در یک سیستم هماهنگ و یکپارچه با حداکثر بهره‌وری مورد استفاده قرار دهند.

 

در این اثنا، فناوری مهندسی ژنتیک گیاهان زراعی، باغی و جنگلی (گیاهان تراریخته) به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین رهآوردهای دانش بشری در حوزه کشاورزی شناخته می‌شود. قابلیت‌هایی همچون استفاده از توان ذاتی طبیعت برای کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی بدون نیاز به استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی سنتزی، ازدیاد کمیت و کیفیت محصول در واحد سطح، ارزش افزوده، کمک به حفظ محیط زیست و تنوع زیستی، و قابلیت تنظیم و نظارت، محصولات GMO (فرآورده‌های مهندسی ژنتیک شده) را با معیارهای موردنظر بشر برای حل “چالش غذا” همسو نموده است. این فناوری را به جرأت می‌توان تنها فناوری مدرن بشر دانست که دانش ایمنی را همزاد با خود داشته است و هیچ گامی از پیشرفت را بدون بررسی جنبه‎های ایمنی و کیفیت برتر، محیط زیست و تنوع زیستی بر نداشته است. مهندسی ژنتیک روز دنیا، مهندسی ژنتیک مبتنی بر استانداردهای ایمنی‌زیستی است. این فناوری کلیه چالش‌های پیش روی خود را از طریق تغییر و تحول در روش‌های فنی و یا از طریق پذیرش دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه نظارتی پشت سر گذاشته است. به این دلیل است که دولت‌ها و سرمایه‌گذاران حوزه کشاورزی در سراسر جهان، فناوری گیاهان تراریخته را به‌عنوان یک فناوری پیشرو و توانمند در راستای غلبه بر چالش‌های پیش روی بشر در حوزه سلامت و امنیت غذا، مورد توجه قرار داده‌اند. کشت گیاهان تراریخته توسط بیش از 18 میلیون کشاورز در بیش از 180 میلیون هکتار از حاصل‎خیزترین اراضی زراعی در 28 کشور از پنج قاره جهان، کسب مجوز مصرف 71 محصول تراریخته در اتحادیه اروپایی و مصرف این محصولات در قریب به 200 کشور جهان را می‌توان نمود بارز این توجه و استقبال دانست. کشورهایی که در بین آن‎ها از پیشرفته‌ترین تا عقب‌مانده‌ترین کشورها و کشاورزانی که در بین آن‎ها از ثروتمندترین تا فقیرترین کشاورزان را می‌توان دید. این فناوری از قابلیت‌های بسیار زیادی برای کمک به افزایش امنیت غذایی و بنیه اقتصادی در کشورهای پیشروی در حال توسعه از جمله ایران برخوردار است. در سال‎های اخیر شاهد هستیم که کشورهایی نظیر برزیل، آرژانتین، هند و پاکستان سهم بسیار ویژه‌ای برای فناوری تولید محصولات تراریخته در برنامه‌های توسعه کشاورزی خود در زمان حال و آینده قائل شده‌اند.

 

مهندسی ژنتیک گیاهی در ایران پس از طلوع و خیزشی تحسین برانگیز در سال‌های گذشته که با تولید و رهاسازی اولین محصول تراریخته ایرانی در مدت زمانی کوتاه همراه بود، یک دوره نسبتا طولانی سکون تاثربرانگیز ناشی از تغییر سلایق و رویکردهای مدیریتی را سپری نمود. با این حال، محققان پرتلاش مهندسی ژنتیک کشور در دوران کم‌توجهی و بی‌توجهی نیز از رسالت خود مبنی بر توسعه فناوری بومی و ملی تولید محصولات تراریخته دست بر نداشتند و با استفاده از امکانات و فرصت‌های حداقلی، افتخارات حداکثری آفریدند. اگر چند سال قبل، برنج تراریخته تنها محصول تراریخته ملی برای مبارزه با سونامی مصرف سموم کشاورزی در کشور بود، اکنون پنبه و چغندرقند تراریخته ایرانی نیز آماده خدمت به کشاورزی مملکت بوده و چند محصول فاخر دیگر نیز در راهند. اکنون در سایه سیاست‌های مدبرانه دست‌اندرکاران دلسوز دولت تدبیر و امید از شخص ریاست محترم جمهوری تا وزیر و معاونان محترم وزارت جهاد کشاورزی، سازمان غذا و دارو، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‎ها، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، ستاد توسعه زیست فناوری، انجمن‌های علمی و خانه کشاورز، فناوری گیاهان تراریخته می‌رود که دورانی از شکوفایی مجدد را در کشور تجربه نماید. شاخص‌ترین شاهد این مدعی را می‌توان پیام رئیس محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی به هشتمین همایش ملی بیوتکنولوژی و چهارمین همایش ملی ایمنی زیستی دانست که فرمودند: “امروز استفاده از فناوری‌های بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نه تنها یک ضرورت بلکه انتخابی هوشمندانه و آگاهانه برای حل معضلات غذایی و بهداشتی و محیط زیستی کشور محسوب می‌شوند که غفلت در دستیابی و استفاده از این فناوری‌ها به یقین می‌تواند موجب شماتت ما توسط نسل آینده شود”. اکنون، با توجه به مواهب فراوانی که این فنآوری می‌تواند برای کشور به ارمغان آورد، همه امیدواریم که منحنی توسعه مهندسی ژنتیک در ایران به اصطلاح اهالی ریاضیات “سینوسی” نباشد و این خیزش دوباره با توسعه‌ای روزافزون و پایدار همراه گردد.

 

با این حال، شنیده‌ها و دیده‌ها حاکی از آن است که هنوز هم در سطوح مختلف سازمان مهم و تاثیرگذار حفاظت محیط زیست که سرکارعالی هدایت آن را بر عهده دارید، تردیدهای جدی نسبت به موضوع تثبیت و توسعه فناوری بومی گیاهان تراریخته در کشور وجود دارد. نکته قابل تأمل در این موضوع آن است که در تمام این سال‌ها هیچ گونه مجالی برای ایجاد تعامل سازنده بین سازمان حفاظت محیط زیست و جامعه مهندسی ژنتیک کشور ایجاد نشده است تا زمینه‌ساز رفع ابهامات باشد. این وضعیت، فضایی استراتژیک را برای عده‌ای معلوم‌الحال، مهیا نموده است تا با فرافکنی، انتقال اطلاعات غیرعلمی و غیرواقعی، و سوء استفاده از عناوین ارزشمندی همچون کشاورزی ارگانیک (با احترام به متولیان و دست‌اندرکاران واقعی کشاورزی ارگانیک در کشور) به مهندسی دیدگاه مدیران تاثیرگذار پرداخته و نگرشی منفی را نسبت به موضوع گیاهان تراریخته در سطوح مختلف سازمان حفاظت محیط زیست نهادینه نمایند. البته خود حضرتعالی نیز با انتصاب یکی از سرشناس‌ترین و فناوری‌هراس‌ترین مدیران مخالف دولت به عنوان مشاور خود در این زمینه، به تشدید وخامت اوضاع کمک نموده‌اید.

 

لذا در راستای عمل به تعهدی که همه ما در قبال ساختن ایرانی آباد برای ملتی مسلمان و آزاد داریم و این تعهد چیزی جز عمل به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در رابطه با اصل 44 قانون اساسی، توسعه علم و فناوری، و اقتصاد مقاومتی نیست، از سرکارعالی تقاضا داریم تا با پذیرش دعوت جامعه علمی کشور در راستای رفع نیازهای محیط زیست و تنوع زیستی، و حق برخورداری ملت از امنیت غذایی و غذای پاک و سالم با نمایندگان جامعه مهندسی ژنتیک گیاهی کشور از ستاد توسعه زیست فناوری، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مرجع ملی ایمنی زیستی، مراکز تحقیقات ملی، دانشگاه‎های مادر و انجمن‌های ملی همدلی نموده و اجازه ندهید تا برچسب فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی کشور، سوابق درخشان سرکارعالی را مخدوش نماید. امید است که در سایه تعامل مستقیم و سازنده سازمان محترم محیط زیست و جامعه مهندسی ژنتیک گیاهی، برگی زرین به دفتر “همدلی و همزبانی” پیوست شود و سازمان حفاظت محیط زیست با درایت و مدیریت سرکارعالی در کنار سایر سازمان‌ها و نهادهای متولی، همکار توسعه و تثبیت فناوری بومی گیاهان تراریخته و محصولات GMO در کشور در سایه قانون ملی ایمنی زیستی ایران باشد.

 

   با آرزوی توفیق الهی                             

         جمعی از متخصصان ژنتیک، بیوتکنولوژی، کشاورزی و محیط زیست

 

1          دکتر عیسی کلانتری – فیزیولوژی گیاهی – استاد – خانه کشاورز – دبیرکل خانه کشاورز

 

2          دکتر سیروس زینلی بیوتکنولوژی استاد – انستیتو پاستور – رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران

 

3          دکتر محمود تولایی            بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه بقیه اله – رئیس انجمن ژنتیک ایران

 

4          دکتر محمد حسین صنعتی بیوتکنولوژی استاد – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک – معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 

5          دکتر نیراعظم خوش خلق سیما بیوتکنولوژی دانشیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی

 

6          دکتر سید قاسم حسینی سالکده بیوتکنولوژی دانشیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – معاون پژوهشی

 

7          دکتر محمدعلی ملبوبی بیوتکنولوژی دانشیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک – معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 

8          دکتر سید‌ابوالحسن شاهزاده‌فاضلی بیوتکنولوژی دانشیار – مرکز ذخایر ژنتیکی – رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

 

9          دکتر علی رضا بندانی – زیست شناسی دانشیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – رئیس دانشگاه

 

10         دکتر مختار جلالی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه تربیت مدرس – معاون آموزشی دانشگاه

 

11         دکتر منصور امیدی – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تهران – نایب رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات

 

12         دکتر سید امیر موسوی بیوتکنولوژی دانشیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک – رئیس پژوهشکده کشاورزی

 

13         دکتر محمد جواد آروین باغبانی استاد – دانشگاه شهید باهنر کرمان – رئیس پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته کرمان

 

14         دکتر محسن ابراهیمی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

15         دکتر حسین علی رامشینی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

16         دکتر مسعود توحیدفر بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه شهید بهشتی – عضو هیات علمی

 

17         دکتر اسداله احمدی خواه بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه شهید بهشتی – عضو هیات علمی

 

18         دکتر عباس سعیدی- -بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه شهید بهشتی – عضو هیات علمی

 

19         دکتر ناصر فرخی – بیولوژی سلولی استادیار – دانشگاه شهید بهشتی – عضو هیات علمی

 

20         دکتر ابوالقاسم محمدی – اصلاح نباتات – استاد – دانشگاه تبریز – مدیر قطب مولکولی اصلاح مولکولی غلات

 

21         دکتر مصطفی ولی زاده – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

22         دکتر سیامک علوی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

23         دکتر بهرام باغبان بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

24         دکترابراهیم دورانی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

25         دکتر محمود تورجی – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تبریز – مدیر گروه به نژادی و بیوتکنولوژی

 

26         دکتر ناصر مهنا – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

27         دکتر علی بنده حق – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

28         دکتر جابر پناهنده باغبانی دانشیار – دانشگاه تبریز – عضو هیات علمی

 

29         دکتر عباس عالم زاده بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

30         دکتر حسن صالحی باغبانی استاد – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

31         دکتر الهه توکل بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

32         دکتر علی دادخدایی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

33         دکتر هومن راضی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

34         دکتر علی قرقانی باغبانی استادیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

35         دکتر اکبر کرمی باغبانی استادیار – دانشگاه شیراز – عضو هیات علمی

 

36         مهندس حسین امین – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی فارس – عضو هیات علمی

 

37         دکتر بابک ناخدا – ژنتیک ملکولی گیاهی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – رئیس بخش فیزیولوژی مولکولی

 

38         دکتر محمد امین حجازی بیوتکنولوژی دانشیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

39         دکتر اکرم صادقی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

40         دکتر پژمان آزادی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – معاون پژوهشی موسسه علوم باغبانی

 

41         دکتر محمدرضا غفاری بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – رئیس بخش زیست شناسی سامانهها

 

42         دکتر مریم شهبازی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

43         دکتر مطهره محسن پور بیوتکنولوژی – استادیار           پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – مدیر گروه مهندسی ژنتیک

 

44         دکتر فضل الله افراز بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – رئیس بخش بیوتکنولوژی شمال

 

45         دکتر مهرشاد زین العابدینی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – مدیرکل پژوهشی پژوهشکده

 

46         دکترسید الیاس مرتضوی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

47         دکتر مریم هاشمی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – مدیر گروه ریز سازوارهها

 

48         دکتر محمد مدنی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

49         دکتر کتایون زمانی – ژنتیک مولکولی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

50         دکتر زهراسادات شبر بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

51         دکتر پریسا کوباز بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

52         دکتر شهره آریایی نژاد بیوشیمی استادیار -پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

53         دکتر لیلا مامنی نانوتکنولوژی استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – رئیس بخش نانوتکنولوژی

 

54         دکتر علیرضا ترنگ ژنتیک – استادیار – پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی – عضو هیات علمی

 

55         دکتر وحید شریفی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک – عضو هیات علمی

 

56         دکتر بیژن بمبئی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک – عضو هیات علمی

 

57         دکتر عباس قمری زارع – اصلاح نباتات            دانشیار – موسسه تحقیقات جنگل و مراتع – عضو هیات علمی

 

58         دکتر علی اشرف جعفری – اصلاح نباتات استاد – موسسه تحقیقات جنگل و مراتع – عضو هیات علمی

 

59         دکتر شاهین واعظی – اصلاح نباتات استادیار – بانک ژن گیاهی ملی ایران – عضو هیات علمی

 

60         دکتر محمد حسین فتوکیان – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه شاهد تهران – رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شاهد

 

61         دکتر علیرضا رضا زاده بیوشیمی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

62         دکتر سید عبدالله هاشمی – بیماری شناسی گیاهی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

63         دکتر مجید امینی – فیزیولوژی گیاهان زراعی دانشیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

64         دکتر اورنگ خادمی – فیزیولوژی گیاهان زراعی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

65         دکتر شاهپور خانقلی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

66         دکتر ایمان روح اللهی – اصلاح گیاهان زراعی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

67         دکتر یاور شرفی – اصلاح درختان میوه – استادیار           دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

68         دکتر امیر حمدناب – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

69         دکتر جابر کریمی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

70         دکتر علاالدین کردنائیچ بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

71         دکتر حسین معصومی – بیماری شناسی گیاهی استاد – دانشگاه شهید باهنر کرمان – رئیس دانشکده کشاورزی

 

72         دکتر قاسم محمدی نژاد – اصلاح نباتات دانشیار دانشگاه شهید باهنر کرمان – مدیر قطب علمی تنشهای محیطی در غلات

 

73         دکتر جلال صبا- اصلاح نباتات دانشیار- دانشگاه زنجان – عضو هیئت علمی

 

74         دکتر شهرام پورسیدی – مهندسی ژنتیک – دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – معاون اداری دانشکده کشاورزی

 

75         دکتر روح الله عبدالشاهی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – مدیرگروه زراعت و اصلاح نباتات

 

76         دکتر جعفر ذوالعلی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – رئیس آزمایشگاه مرکزی

 

77         دکتر محمدرضا محمدآبادی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

78         دکتر حمیدرضا کاووسی – بیوتکنولوژی            استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – مدیر گروه بیوتکنولوژزی

 

79         دکتر علی کاظمی پور بیوانفورماتیک استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

80         دکتر افسانه محکمی – بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

81         دکتر سونیا عقیقی – بیماری شناسی گیاهی استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

82         دکتر مهدی منصوری بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

83         دکتر مهدی مهیجی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

84         دکتر محمد جعفرآقایی – اصلاح نباتات استادیار – موسسه علوم باغبانی – معاون موسسه

 

85         دکتر منیره رحیمی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه پیام نور تهران – عضو هیات علمی

 

86         دکتر محمدرضا صفرنژاد بیوتکنولوژی استادیار – موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور – رئیس بخش بیوتکنولوژی شمال شرق

 

87         دکتر مهدی زهراوی – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات اصلاح بذر – عضو هیات علمی

 

88         دکتر اسکندر امیدی نیا – بیوتکنولوژی پزشکی استاد – انستیتو پاستور ایران – معاون پژوهشی

 

89         دکتر علیرضا زبرجدی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

90         دکتر دانیال کهریزی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

91         دکتر صحبت بهرامی نژاد – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

92         دکتر حسین دشتی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه ولی عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

93         دکتر محسن محمودنیا بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه ولی عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

94         دکتر علی اکبر محمدی میریک – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه ولی عصر رفسنجان – معاون آموزشی دانشکده

 

95         دکتر خلیل ملک زاده بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه ولی عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

96         دکتر ضیاء الدین میرحسینی بیوتکنولوژی استاد – دانشگاه گیلان – معاون پژوهشی دانشگاه

 

97         دکتر آقا فخر میرلوحی – اصلاح نباتات – استاد – دانشگاه صنعتی اصفهان – معاون پژوهشی دانشکده

 

98         دکتر رضا شیرزادیان خرم آباد – ژنتیک ملکولی گیاهی استادیار – دانشگاه گیلان – عضو هیات علمی

 

99         دکتر مهدی سوهانی – مهندسی ژنتیک استادیار – دانشگاه گیلان – عضو هیات علمی

 

100       دکتر علی اعلمی – مهندسی ژنتیک استادیار – دانشگاه گیلان – عضو هیات علمی

 

101       دکتر پیمان نوروزی – اصلاح نباتات دانشیار – موسسه تحقیقات چغندر قند – عضو هیات علمی

 

102       دکتر مهرزاد اله قلی پور – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

103       دکتر شاهرخ قوتی بیوتکنولوژی استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

104       دکتر مریم حسینی – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

105       دکتر کبری تجددی طلب – صنایع غذایی استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

106       دکتر علی اکبر عبادی ژنتیک استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

107       دکتر محمد ربیعی – فیزیولوژی گیاهی استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

108       مهندس مهران غلامی – اصلاح نباتات مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

109       مهندس محسن قدسی – اصلاح نباتات مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

110       مهندس حسین رحیم سروش – اصلاح نباتات مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

111       مهندس ناصر شرفی – اصلاح نباتات مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

112       مهندس هوشنگ دهقان زاده ژنتیک مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

113       مهندس محمد حسن زاده – زیست دریا – مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

114       مهندس محمد ناخدایی ژنتیک مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

115       مهندس شاپور عبدالهی بیوتکنولوژی محقق – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

116       مهندس سهیل اکبرزاده – اصلاح نباتات محقق – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

117       مهندس ابراهیم رجب زاده – صنایع غذایی مربی – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

118       دکتر درمحمد کردی – ژنتیک مولکولی دانشیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – معاون پژوهشی دانشگاه

 

119       دکتر محمود سلوکی بیوتکنولوژی استاد – دانشگاه زابل – رئیس پژوهشگاه

 

120       دکتر محمد حسین سنگتراش – زیست شناسی دانشیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان -عضو هیات علمی

 

121       دکتر علی شهرکی فارماکولوژی استادیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

122       دکتر آدم ترکمن زهی ژنتیک استاد – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

123       دکتر  علی رضا عینعلی – زیست شناسی استادیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

124       دکتر محرم ولیزاده بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

125       دکتر بهروز نارویی – زیست شناسی استادیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

126       دکتر حمیده سراوانی – بیوشیمی‎ – استادیار – دانشگاه سیستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

127       دکتر خلیل عالمی سعید – مهندسی ژنتیک دانشیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

128       دکتر علیرضا شافعی نیا – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

129       دکتر هنگامه طاهری – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

130       دکتر پیام پورمحمدی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

131       دکتر اسماعیل قاسمی گوجانی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

132       دکتر محمد فرخاری – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه رامین خوزستان – عضو هیات علمی

 

133       دکتر علی اشرف مهرابی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

134       دکتر آرش فاضلی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

135       دکتر جواد عرفانی مقدم باغبانی استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

136       دکتر خشنود نورالهی – قارچ شناسی استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

137       دکتر زهرا طهماسبی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

138       دکتر حمید حسینیان خوشرو – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

139       دکتر علی آرمینیان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

140       مهندس جبار جمالی – اصلاح و ژنتیک دام مربی – دانشگاه ایلام – عضو هیات علمی

 

141       دکتر محمود ملکی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

142       دکترسعید میرزایی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

143       دکتر سید احمد سادات نوری – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

144       دکتر بهروز شیران بیوتکنولوژی استاد – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

145       دکتر سعداله هوشمند – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

146       دکتر احسان شهبازی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

147       دکتر صادق شیریان دامپزشکی استادیار – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

148       دکتر مصطفی حیدری – ژنتیک ملکولی گیاهی استادیار – دانشگاه صنعتی شاهرود – عضو هیات علمی

 

149       دکتر امین ابراهیمی – ژنتیک ملکولی گیاهی استادیار – دانشگاه صنعتی شاهرود – عضو هیات علمی

 

150       دکتر زیبا  قسیمی حق – فیزیولوژی و اصلاح سبزی استادیار – دانشگاه صنعتی شاهرود – عضو هیات علمی

 

151       دکتر مهدیه پارسائیان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه صنعتی شاهرود – عضو هیات علمی

 

152       دکتر شاهرخ قرنجیک – ژنتیک ملکولی – استادیار – دانشگاه صنعتی شاهرود – عضو هیات علمی

 

153       دکتر حسن فرحبخش – فیزیولوژی گیاهی دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

154       دکتر علی اکبر مقصودی مود – فیزیولوژی گیاهی دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

155       دکتر لیلا فهمیده – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه زابل – عضو هیات علمی

 

156       دکتر نفیسه مهدی نژاد – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه زابل – عضو هیات علمی

 

157       دکتر عاطفه صبوری – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه گیلان – عضو هیات علمی

 

158       دکتر احمدرضا دادرس – اصلاح نباتات استادیار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

159       دکترمحسن خدادادی بیوتکنولوژی دانشیار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

160       دکتر فاطمه ذاکر تولایی بیوتکنولوژی استادیار – دانشکده کشاورزی شیروان – عضو هیات علمی

 

161       دکتر بهمن پناهی باغبانی دانشیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کرمان

 

162       دکتر ناصر عرب زاده اکوفیزیولوژی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – معاون پژوهشی مرکز

 

163       دکتر حمید نجفی نژاد – فیزیولوژی گیاهان زراعی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

164       دکتر محمدعلی جواهری اکولوژی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

165       دکتر پیروز شاکری – علوم دامی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

166       مهندس غلامحسین رحمانی مرتعداری مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

167       مهندس غلامرضا کدوری – گیاهان داروئی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

168       دکتر داود درویشی زیدآبادی – اصلاح نباتات استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

169       دکتر ذبیح الله راوری – اصلاح نباتات استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

170       مهندس لادن شفیعی – علوم زیستی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

171       مهندس حسین مرادی – علوم زیستی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

172       دکتر ابوالفضل گلشنی – صنایع غذایی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

173       مهندس نادر کوهی – علوم زیستی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

174       مهندس هادی زهدی – حشره شناسی کشاورزی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

175       مهندس مهدی ناصری – حشره شناسی کشاورزی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

176       مهندس محمد شریفی مرتعداری مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

177       مهندس منصوره خداشناس – فیزیولوژی گیاهی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

178       مهندس نادر فروغ عامری – ژنتیک و اصلاح دام مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

179       مهندس نجمه کارگر – ژنتیک و اصلاح دام مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

180       مهندس سید مجتبی سید مومن – تغذیه دام مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

181       مهندس علی جان آبکار – منابع طبیعی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

182       دکتر یوسف امامی پور بیوتکنولوژی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی کرمان – عضو هیات علمی

 

183       دکتر عبدالکریم زارعی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه جهرم – مدیرگروه بیوتکنولوژی

 

184       دکتر مجاهد کمالی زاده بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه جهرم – عضو هیات علمی

 

185       دکتر حسین صبوری – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه گنبد – مدیر امور پژوهشی دانشگاه

 

186       دکتر حسین حسینی مقدم بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

187       دکتر محمدرضا معین زاده – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

188       دکتر لیلا آهنگر بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

189       دکتر مسعود دهداری – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه یاسوج – رئیس دانشکده کشاورزی

 

190       دکتر مصطفی محقق دولت آبادی – اصلاح نژاد دام دانشیار – دانشگاه یاسوج – عضو هیات علمی

 

191       دکتر اسد معصومی اصل – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه یاسوج – عضو هیات علمی

 

192       دکتر رضا امیری فهلیانی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه یاسوج – عضو هیات علمی

 

193       دکتر پیام فیاض – اصلاح گیاهان جنگلی استادیار – دانشگاه یاسوج – عضو هیات علمی

 

194       دکتر احمد فرهاد طالبی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه سمنان – عضو هیات علمی

 

195       دکتر بهمن بهرام نژاد بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

196       دکتر همایون کانونی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه کردستان – رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی

 

197       دکتر یاور وفایی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

198       دکتر هدیه بدخشان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

199       دکتر علی پاکدین پاریزی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه علوم کشاورزی ساری – عضو هیات علمی

 

200       دکتر ولی اله قاسمی عمران بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه علوم کشاورزی ساری – عضو هیات علمی

 

201       دکتر علی دهستانی کارگر – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه علوم کشاورزی ساری – عضو هیات علمی

 

202       دکتر حمید نجفی بیوتکنولوژی استادیار – دانشگاه علوم کشاورزی ساری – عضو هیات علمی

 

203       دکتر ایوب فرهادی – ژنتیک و اصلاح دام استادیار – دانشگاه علوم کشاورزی ساری – عضو هیات علمی

 

204       دکتر سیمین نصرتی – بیماری شناسی گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی یزد – عضو هیات علمی

 

205       دکتر حسین واعظی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی یزد – عضو هیات علمی

 

206       دکتر امید جوهرچی            آفات گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی یزد – عضو هیات علمی

 

207       دکتر آسا ابراهیمی بیوتکنولوژی استادیار – علوم و تحقیقات تهران – عضو هیات علمی

 

208       دکتر علی اطمینان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

209       دکتر مهدی روزرخ زراعت استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

210       دکتر فروغ محمدی – لینیکال پاتولوژی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

211       دکتر علی مهرابی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

212       دکتر سید احمد حسینی بیوتکنولوژی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

213       دکتر حسین نوروزی شیلات استادیار – دانشگاه آزاداسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

214       دکتر شیما علائی باغبانی استادیار – انشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

215       دکتر لیا شوشتری – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه آزاداسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

216       مهندس قباد سلیمی – میکروبیولوژی خاک محقق – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

217       دکتر محمدعلی وکیلی – سیستماتیک گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد – اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

218       دکتر شهلا سلطانی – زیست سلولی ملکولی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

219       دکتر زینب فتوحیان – بیماری شناسی گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

220       دکتر سهیلا کوره پز باغبانی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

221       دکتر جابرآقارجبی زراعت استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

222       دکتر حسن سرحدی زراعت استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

223       مهندس فاطمه ابراهیمی – اصلاح نباتات مربی – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

224       مهندس غلامعباس محمدی – اصلاح نباتات مربی – دانشگاه آزاد اسلامی جیرفت – عضو هیات علمی

 

225       دکتر سید علی طباطبایی – اصلاح نباتات دانشیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی یزد

 

226       دکتر سید محمدتقی طباطبایی زراعت دانشیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

227       دکتر ناصر باغستانی مرتعداری دانشیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

228       دکتر غلامحسن رنجبر زراعت استادیار – مرکز ملی شوری یزد – عضو هیات علمی

 

229       مهندس مهدی سلطانی زراعت مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

230       مهندس محمدرضا وظیفه شناس باغبانی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

231       مهندس اسماعیل زاده – بیماری شناسی گیاهی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

232       مهندس جلال سالم کشاورزی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

233       مهندس جلال برخورداری – منابع طبیعی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

234       مهندس کاظم دشتکیان – مدیریت بیابان مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

235       مهندس بمان میرجلیلی مرتعداری محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

236       دکتر محمد هادی راد باغبانی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

237       مهندس علی میرحسینی – علوم گیاهی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

238       مهندس مصطفی زارع مرتعداری محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

239       مهندس معصومه صالحی زراعت محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

240       دکتر امید کریمی دامپزشکی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

241       دکتر فرهاد دهقانی خاکشناسی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

242       دکتر محمد صادق سعید آبادی دامپزشکی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی یزد – عضو هیات علمی

 

243       دکتر احمد آیین – فیزیولوژی گیاهی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان

 

244       دکتر علی مدنی زراعت استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

245       دکتر غلامرضا افشارمنش زراعت استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

246       دکتر مهدی آزادوار – بیماری شناسی گیاهی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

247       دکتر سمیه رنجبر – آفات گیاهی استادیار – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

248       مهندس یداله میرزایی زراعت مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

249       مهندس سیبگل خوشکام باغبانی محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

250       مهندس احمد احمدپور باغبانی مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

251       مهندس جواد سرحدی – علوم خاک مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

252       مهندس ام لیلا رشیدی – علوم خاک محقق مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

253       مهندس مهری شریف باغبانی محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

254       مهندس پروین سالاری باغبانی محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

255       مهندس اسماعیل مقبلی – علوم زیستی محقق – مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

256       دکتر سارا دژستان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه محقق اردبیلی اردبیل – عضو هیات علمی

 

257       دکتر پوراندخت گلکار – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه صنعتی اصفهان – عضو هیات علمی

 

258       دکتر عباس صلاحی اردکانی بیوتکنولوژی دانشیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – رئیس مرکز

 

259       دکتر محمدرضا عظیمی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه زنجان – معاون پژوهشی دانشگاه

 

260       دکتر غلامرضا شریفی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه هرمزگان – عضو هیات علمی

 

261       مهندس فهیمدخت مختاری شیمی استادیار – پژوهشگاه استاندارد – عضو هیات علمی

 

262       دکتر محسن فرشادفر – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه پیام نور کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

263       دکتر عبدالحسن کاظمی – اخلاق و حقوق پزشکی استاد – دانشگاه علوم پزشکی تبریز – عضو هیات علمی

 

264       مهدی معلی – اخلاق و حقوق – مربی پژوهشگاه فرهنگ و ادب اسلامی – پژوهشگر

 

265       دکتر حیدر ذوالنوریان زراعت استادیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

266       مهندس شهاب خوش خوی زراعت مربی – جهاد دانشگاهی کرمانشاه – مدیر گروه

 

267       دکتر روح الله شریفی گیاهپزشکی استادیار -دانشگاه رازی کرمانشاه -عضو هیات علمی

 

268       مهندس خیرالله یاری – سلولی و مولکولی مربی – دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

269       دکتر مجتبی مرتضوی بیوشیمی استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

270       دکتر اصغر شیروانی – حشره شناسی کشاورزی دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – معاون پژوهشکده باغبانی

 

271       دکتر امیر سعادت فر – علوم مرتع استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

272       دکتر حسین شمسی – فیزیولوژی گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی میبد – عضو هیات علمی

 

273       دکتر مهدی رحیمی – اصلاح نباتات استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

274       مهندس ابوذر ابوذری – اصلاح نباتات مربی – مرکز آموزش کشاورزی مازندران – عضو هیات علمی

 

275       دکتر محمداقبال قبادی زراعت استادیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

276       دکتر رامین حاجیان فر – بیماری شناسی گیاهی استادیار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

277       دکتر کسرا اصفهانی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

278       دکتر فاطمه تابنده بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

279       دکتر سید مسعود هوشمند بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

280       دکتر کامبیز اکبری بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

281       دکتر مازیار حبیبی یرکوهی بیوتکنولوژی محقق – دانشگاه علوم پزشکی اجا – هیات علمی طرح سربازی

 

282       مهندس نادیا بهره مند باغبانی مربی – دانشگاه جیرفت – عضو هیات علمی

 

283       دکتر عبدال شهریور – منابع طبیعی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

284       دکتر مجید خزایی – منابع طبیعی محقق – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

285       مهندس رهام محتشمی – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

286       دکتر ضرغام عزیزی – اصلاح نباتات استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

287       دکتر فرامرز روزبهی – منابع طبیعی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – معاون آموزشی مرکز

 

288       مهندس محسن عباس نژاد بیوشیمی مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

289       دکتر شهاب الدین میری نژاد – علوم گیاهی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

290       دکتر کاووس کشاورزی گیاهپزشکی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

291       مهندس سعید خسروی – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

292       دکتر علی مومنی – اصلاح نباتات دانشیار – موسسه تحقیقات برنج آمل – عضو هیات علمی

 

293       دکتر مراد جعفری بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

294       دکتر داود نادری باغبانی استادیار – دانشگاه خوراسگان اصفهان – عضو هیات علمی

 

295       دکتر سارا راهپیما – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

296       دکتر علیرضا نبی‌پور – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج در مازندران – عضو هیات علمی

 

297       دکتر فرامرز علی نیا – حشره شناسی استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی و رییس موسسه

 

298       دکتر مریم گل آبادی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه خوراسگان اصفهان – عضو هیات علمی

 

299       دکتر امان اله جوانشاه باغبانی استادیار – پژوهشکده پسته کشور – عضو هیات علمی و رییس موسسه

 

300       بابک عبدالهی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

301       بهمن حسینی بیوتکنولوژی- دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

302       حمید حسن پور – فیزیولوژی و اصلاح میوه استادیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

303       یونس رضایی دانش – بیماری های گیاهی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

304       شهرام آرمیده – حشره شناسی – استادیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

305       دکتر مجید ستاری – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج در مازندران – عضو هیات علمی

 

306       دکتر عبدالرضا باقری راد – محیط زیست دکترا – عضو شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی – عضو هیات علمی

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.