اعتراض جمع کثیری از جامعه علمی کشور به عملکرد سازمان محیط زیست

بیش از سیصد نفر از کارشناسان و محققان کشور طی نامه‌ای سرگشاده به معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از وی خواستند تا با همدلی اجازه ندهد فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی در کشور ترویج یابد.

بیش از سیصد نفر از کارشناسان و محققان کشور طی نامه‌ای سرگشاده به معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از وی خواستند تا با همدلی اجازه ندهد فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی در کشور ترویج یابد.

جامعه علمی کشور در این نامه سرگشاده خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با برشمردن مزایای فناوری تراریخته از جمله کمک به حفظ محیط زیست با کاهش مصرف سموم شیمیایی و تامین امنیت غذایی بر لزوم حمایت از این فناوری تاکید کردند.

در این نامه سرگشاده آمده است که فناوری تراریخته تنها فناوری مدرن بشر است که دانش و ایمنی را همزاد با خود داشته است و هیچ گامی از پیشرفت را بدون بررسی جنبه‎های ایمنی، کیفی، محیط زیست و تنوع زیستی برنداشته است.

در این نامه اعتراضی همچنین از انتصاب مدیران فناوری‎هراس به عنوان مشاور در سازمان محیط زیست نیز انتقاد شده است.

 

متن کامل نامه را بخوانید.

 

بسمه تعالی

سرکارخانم دکتر معصومه ابتکار

 

معاون محترم رئيس جمهور و رئيس محترم سازمان حفاظت محيط زيست

 

با سلام و احترام،

 

چنانچه سرکارعالي استحضار داريد، امروزه صورت مسئله غذا براي بشر متمدن عبارت است از “تامين غذاي سالم، کافي و با کيفيت براي جمعيت روزافزون، بدون صدمه بيشتر به محيط زيست، اکوسيستم‌ها و تنوع زيستي در زميني که ظرفيت آن براي پذيرش آلودگي و ناهنجاري رو به پايان است”. نگاهي کوتاه به اين صورت مسئله، ما را به اين واقعيت رهنمون مي‌سازد که بشر در حوزه تامين غذا با يک ابرچالش مواجه است. حل چنين صورت مسئله دشواري نيازمند اشراف بر معادلات بسيار پيچيده حاکم بر زندگي و مناسبات جمعيت هفت ميليارد نفري ساکن در دهکده‌اي به نام “جهان” و تنظيم استراتژي‌هاي پيشرفته مديريت تلفيقي و توسعه پايدار است. استراتژي‌هايي که هيچ يک از توانمندي‎ها و دستاوردهاي دانش بشري اعم از سنتي و غيرسنتي، مرسوم و غيرمرسوم، پيشرفته و غيرپيشرفته، ارگانيک و غيرارگانيک را مطرود يا منسوخ ندانسته و هر يک را به جاي خود، در يک سيستم هماهنگ و يکپارچه با حداکثر بهره‌وري مورد استفاده قرار دهند.

 

در اين اثنا، فناوري مهندسي ژنتيک گياهان زراعي، باغي و جنگلی (گياهان تراريخته) به عنوان يکي از پيشرفته‌ترين رهآوردهاي دانش بشري در حوزه کشاورزي شناخته مي‌شود. قابليت‌هايي همچون استفاده از توان ذاتي طبيعت براي کنترل آفات و بيماري‌هاي گياهي بدون نياز به استفاده از آفت‌کش‌هاي شيميايي سنتزي، ازدياد کميت و کيفيت محصول در واحد سطح، ارزش افزوده، کمک به حفظ محيط زيست و تنوع زيستي، و قابليت تنظيم و نظارت، محصولات GMO (فرآورده‌هاي مهندسي ژنتيک شده) را با معيارهاي موردنظر بشر براي حل “چالش غذا” همسو نموده است. اين فناوري را به جرأت مي‌توان تنها فناوري مدرن بشر دانست که دانش ايمني را همزاد با خود داشته است و هيچ گامي از پيشرفت را بدون بررسی جنبه‎های ایمنی و کیفیت برتر، محيط زيست و تنوع زيستي بر نداشته است. مهندسي ژنتيک روز دنيا، مهندسي ژنتيک مبتني بر استانداردهاي ايمني‌زيستي است. اين فناوري کليه چالش‌هاي پيش روي خود را از طريق تغيير و تحول در روش‌هاي فني و يا از طريق پذيرش دستورالعمل‌هاي سخت‌گيرانه نظارتي پشت سر گذاشته است. به اين دليل است که دولت‌ها و سرمايه‌گذاران حوزه کشاورزي در سراسر جهان، فناوري گياهان تراريخته را به‌عنوان يک فناوري پيشرو و توانمند در راستاي غلبه بر چالش‌هاي پيش روي بشر در حوزه سلامت و امنيت غذا، مورد توجه قرار داده‌اند. کشت گياهان تراريخته توسط بيش از 18 ميليون کشاورز در بيش از 180 ميليون هکتار از حاصل‎خيزترين اراضي زراعي در 28 کشور از پنج قاره جهان، کسب مجوز مصرف 71 محصول تراريخته در اتحاديه اروپايي و مصرف اين محصولات در قريب به 200 کشور جهان را مي‌توان نمود بارز اين توجه و استقبال دانست. کشورهايي که در بين آن‎ها از پيشرفته‌ترين تا عقب‌مانده‌ترين کشورها و کشاورزاني که در بين آن‎ها از ثروتمندترين تا فقيرترين کشاورزان را مي‌توان ديد. اين فناوري از قابليت‌هاي بسيار زيادي براي کمک به افزايش امنيت غذايي و بنيه اقتصادي در کشورهاي پيشروي در حال توسعه از جمله ايران برخوردار است. در سال‎هاي اخير شاهد هستيم که کشورهايي نظير برزيل، آرژانتين، هند و پاکستان سهم بسيار ويژه‌اي براي فناوري توليد محصولات تراريخته در برنامه‌هاي توسعه کشاورزي خود در زمان حال و آينده قائل شده‌اند.

 

مهندسي ژنتيک گياهي در ايران پس از طلوع و خيزشي تحسين برانگيز در سال‌هاي گذشته که با توليد و رهاسازي اولين محصول تراريخته ايراني در مدت زماني کوتاه همراه بود، يک دوره نسبتا طولاني سکون تاثربرانگيز ناشي از تغيير سلايق و رويکردهاي مديريتي را سپري نمود. با اين حال، محققان پرتلاش مهندسي ژنتيک کشور در دوران کم‌توجهي و بي‌توجهي نيز از رسالت خود مبني بر توسعه فناوري بومي و ملي توليد محصولات تراريخته دست بر نداشتند و با استفاده از امکانات و فرصت‌هاي حداقلي، افتخارات حداکثري آفريدند. اگر چند سال قبل، برنج تراريخته تنها محصول تراريخته ملي براي مبارزه با سونامي مصرف سموم کشاورزي در کشور بود، اکنون پنبه و چغندرقند تراريخته ايراني نيز آماده خدمت به کشاورزي مملکت بوده و چند محصول فاخر ديگر نيز در راهند. اکنون در سايه سياست‌هاي مدبرانه دست‌اندرکاران دلسوز دولت تدبير و اميد از شخص رياست محترم جمهوري تا وزير و معاونان محترم وزارت جهاد کشاورزي، سازمان غذا و دارو، مراکز تحقيقاتي، دانشگاه‎ها، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، ستاد توسعه زیست فناوری، انجمن‌هاي علمي و خانه کشاورز، فناوري گياهان تراريخته مي‌رود که دوراني از شکوفايي مجدد را در کشور تجربه نمايد. شاخص‌ترين شاهد اين مدعي را مي‌توان پيام رئيس محترم جمهور جناب آقاي دکتر روحاني به هشتمین همایش ملی بیوتکنولوژی و چهارمین همایش ملی ایمنی زیستی دانست که فرمودند: “امروز استفاده از فناوری‌های بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نه تنها یک ضرورت بلکه انتخابی هوشمندانه و آگاهانه برای حل معضلات غذایی و بهداشتی و محیط زیستی کشور محسوب می‌شوند که غفلت در دستیابی و استفاده از این فناوری‌ها به یقین می‌تواند موجب شماتت ما توسط نسل آینده شود”. اکنون، با توجه به مواهب فراواني که اين فنآوري مي‌تواند براي کشور به ارمغان آورد، همه اميدواريم که منحني توسعه مهندسي ژنتيک در ايران به اصطلاح اهالي رياضيات “سينوسي” نباشد و اين خيزش دوباره با توسعه‌اي روزافزون و پايدار همراه گردد.

 

با اين حال، شنيده‌ها و ديده‌ها حاکي از آن است که هنوز هم در سطوح مختلف سازمان مهم و تاثيرگذار حفاظت محيط زيست که سرکارعالي هدایت آن را بر عهده داريد، ترديدهاي جدي نسبت به موضوع تثبيت و توسعه فناوري بومي گياهان تراريخته در کشور وجود دارد. نکته قابل تأمل در اين موضوع آن است که در تمام اين سال‌ها هيچ گونه مجالي براي ايجاد تعامل سازنده بين سازمان حفاظت محيط زيست و جامعه مهندسي ژنتيک کشور ايجاد نشده است تا زمينه‌ساز رفع ابهامات باشد. اين وضعيت، فضايي استراتژيک را براي عده‌اي معلوم‌الحال، مهيا نموده است تا با فرافکني، انتقال اطلاعات غيرعلمي و غيرواقعي، و سوء استفاده از عناوين ارزشمندي همچون کشاورزي ارگانيک (با احترام به متوليان و دست‌اندرکاران واقعي کشاورزي ارگانيک در کشور) به مهندسي ديدگاه مديران تاثيرگذار پرداخته و نگرشي منفي را نسبت به موضوع گياهان تراريخته در سطوح مختلف سازمان حفاظت محيط زيست نهادينه نمايند. البته خود حضرتعالی نیز با انتصاب یکی از سرشناس‌ترین و فناوری‌هراس‌ترین مدیران مخالف دولت به عنوان مشاور خود در این زمینه، به تشدید وخامت اوضاع کمک نموده‌اید.

 

لذا در راستاي عمل به تعهدي که همه ما در قبال ساختن ايراني آباد براي ملتي مسلمان و آزاد داريم و اين تعهد چيزي جز عمل به سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) در رابطه با اصل 44 قانون اساسي، توسعه علم و فناوري، و اقتصاد مقاومتي نيست، از سرکارعالي تقاضا داريم تا با پذيرش دعوت جامعه علمی کشور در راستاي رفع نیازهاي محیط زیست و تنوع زیستی، و حق برخورداری ملت از امنیت غذایی و غذای پاک و سالم با نمايندگان جامعه مهندسي ژنتيک گياهي کشور از ستاد توسعه زيست فناوري، سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج کشاورزي، مرجع ملي ايمني زيستي، مراکز تحقيقات ملي، دانشگاه‎هاي مادر و انجمن‌هاي ملي همدلي نموده و اجازه ندهید تا برچسب فناوری‌هراسی و ممانعت از توسعه علمی کشور، سوابق درخشان سرکارعالی را مخدوش نمايد. اميد است که در سايه تعامل مستقيم و سازنده سازمان محترم محيط زيست و جامعه مهندسي ژنتيک گياهي، برگي زرين به دفتر “همدلي و همزباني” پيوست شود و سازمان حفاظت محيط زيست با درايت و مديريت سرکارعالي در کنار ساير سازمان‌ها و نهادهاي متولي، همکار توسعه و تثبيت فناوري بومي گياهان تراريخته و محصولات GMO در کشور در سايه قانون ملي ايمني زيستي ايران باشد.

 

   با آرزوي توفيق الهي                             

         جمعي از متخصصان ژنتيک، بيوتکنولوژي، کشاورزي و محيط زيست

 

1          دکتر عیسی کلانتری – فیزیولوژی گیاهی – استاد – خانه کشاورز – دبیرکل خانه کشاورز

 

2          دکتر سیروس زینلی بيوتکنولوژي استاد – انستیتو پاستور – رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران

 

3          دکتر محمود تولایی            بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه بقیه اله – رئیس انجمن ژنتیک ایران

 

4          دکتر محمد حسين صنعتي بيوتکنولوژي استاد – پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک – معاون پژوهشي پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري

 

5          دکتر نيراعظم خوش خلق سيما بيوتکنولوژي دانشيار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي

 

6          دکتر سید قاسم حسینی سالکده بيوتکنولوژي دانشیار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – معاون پژوهشی

 

7          دکتر محمدعلي ملبوبي بيوتکنولوژي دانشيار – پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک – معاون فناوري پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري

 

8          دکتر سيد‌ابوالحسن شاهزاده‌فاضلي بيوتکنولوژي دانشيار – مرکز ذخاير ژنتيکي – رييس مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي ايران

 

9          دکتر علی رضا بنداني – زیست شناسی دانشيار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – رئيس دانشگاه

 

10         دکتر مختار جلالی بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه تربیت مدرس – معاون آموزشی دانشگاه

 

11         دکتر منصور امیدی – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تهران – نایب رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات

 

12         دکتر سید امیر موسوی بيوتکنولوژي دانشيار – پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک – رئیس پژوهشکده کشاورزی

 

13         دکتر محمد جواد آروين باغباني استاد – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – رئیس پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته کرمان

 

14         دکتر محسن ابراهيمي بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

15         دکتر حسين علي رامشيني – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

16         دکتر مسعود توحيدفر بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه شهيد بهشتي – عضو هیات علمی

 

17         دکتر اسداله احمدي خواه بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه شهيد بهشتي – عضو هیات علمی

 

18         دکتر عباس سعيدي- -بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه شهيد بهشتي – عضو هیات علمی

 

19         دکتر ناصر فرخي – بیولوژی سلولی استادیار – دانشگاه شهيد بهشتي – عضو هیات علمی

 

20         دکتر ابوالقاسم محمدي – اصلاح نباتات – استاد – دانشگاه تبريز – مدیر قطب مولکولی اصلاح مولکولی غلات

 

21         دکتر مصطفي ولي زاده – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

22         دکتر سيامک علوی بیوتکنولوژی دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

23         دکتر بهرام باغبان بیوتکنولوژی دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

24         دکترابراهیم دورانی بیوتکنولوژی دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

25         دکتر محمود تورجي – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تبريز – مدیر گروه به نژادی و بیوتکنولوژی

 

26         دکتر ناصر مهنا – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

27         دکتر علي بنده حق – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

28         دکتر جابر پناهنده باغبانی دانشيار – دانشگاه تبريز – عضو هیات علمی

 

29         دکتر عباس عالم زاده بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

30         دکتر حسن صالحي باغبانی استاد – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

31         دکتر الهه توکل بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

32         دکتر علي دادخدايي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

33         دکتر هومن راضي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

34         دکتر علي قرقاني باغبانی استاديار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

35         دکتر اکبر کرمي باغبانی استاديار – دانشگاه شيراز – عضو هیات علمی

 

36         مهندس حسین امین – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کشاورزی فارس – عضو هیات علمی

 

37         دکتر بابک ناخدا – ژنتيک ملکولي گياهي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – رئیس بخش فیزیولوژی مولکولی

 

38         دکتر محمد امين حجازی بيوتکنولوژي دانشيار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

39         دکتر اکرم صادقي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

40         دکتر پژمان آزادي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – معاون پژوهشی موسسه علوم باغبانی

 

41         دکتر محمدرضا غفاري بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – رئیس بخش زیست شناسی سامانهها

 

42         دکتر مريم شهبازي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

43         دکتر مطهره محسن پور بيوتکنولوژي – استاديار           پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – مدير گروه مهندسي ژنتيک

 

44         دکتر فضل الله افراز بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – رئیس بخش بیوتکنولوژی شمال

 

45         دکتر مهرشاد زین العابدینی بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – مدیرکل پژوهشی پژوهشکده

 

46         دکترسید الیاس مرتضوی بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

47         دکتر مریم هاشمی بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – مدیر گروه ریز سازوارهها

 

48         دکتر محمد مدنی بیوتکنولوژی استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

49         دکتر کتایون زمانی – ژنتیک مولکولی استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

50         دکتر زهراسادات شبر بیوتکنولوژی استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

51         دکتر پریسا کوباز بیوتکنولوژی استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

52         دکتر شهره آریایی نژاد بیوشیمی استاديار -پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

53         دکتر لیلا مامنی نانوتکنولوژی استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – رئیس بخش نانوتکنولوژی

 

54         دکتر علیرضا ترنگ ژنتیک – استاديار – پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي – عضو هیات علمی

 

55         دکتر وحيد شريفي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک – عضو هیات علمی

 

56         دکتر بيژن بمبئي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک – عضو هیات علمی

 

57         دکتر عباس قمري زارع – اصلاح نباتات            دانشيار – موسسه تحقيقات جنگل و مراتع – عضو هیات علمی

 

58         دکتر علي اشرف جعفري – اصلاح نباتات استاد – موسسه تحقيقات جنگل و مراتع – عضو هیات علمی

 

59         دکتر شاهين واعظي – اصلاح نباتات استادیار – بانک ژن گياهي ملي ايران – عضو هیات علمی

 

60         دکتر محمد حسين فتوکيان – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه شاهد تهران – رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شاهد

 

61         دکتر عليرضا رضا زاده بيوشيمي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

62         دکتر سيد عبدالله هاشمي – بيماري شناسي گياهي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

63         دکتر مجيد امينی – فيزيولوژي گياهان زراعي دانشيار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

64         دکتر اورنگ خادمي – فيزيولوژي گياهان زراعي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

65         دکتر شاهپور خانقلي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

66         دکتر ايمان روح اللهي – اصلاح گياهان زراعي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

67         دکتر ياور شرفي – اصلاح درختان ميوه – استاديار           دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

68         دکتر امير حمدناب – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

69         دکتر جابر کريمي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

70         دکتر علاالدين کردنائیچ بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شاهد تهران – عضو هیات علمی

 

71         دکتر حسین معصومي – بيماري شناسي گياهي استاد – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – رئيس دانشکده کشاورزي

 

72         دکتر قاسم محمدي نژاد – اصلاح نباتات دانشيار دانشگاه شهيد باهنر کرمان – مدیر قطب علمی تنشهای محیطی در غلات

 

73         دکتر جلال صبا- اصلاح نباتات دانشیار- دانشگاه زنجان – عضو هیئت علمی

 

74         دکتر شهرام پورسيدي – مهندسي ژنتيک – دانشيار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – معاون اداري دانشکده کشاورزي

 

75         دکتر روح الله عبدالشاهي – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – مديرگروه زراعت و اصلاح نباتات

 

76         دکتر جعفر ذوالعلي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – رئيس آزمايشگاه مرکزي

 

77         دکتر محمدرضا محمدآبادی بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

78         دکتر حميدرضا کاووسي – بيوتکنولوژي            استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – مدير گروه بيوتکنولوژزي

 

79         دکتر علي کاظمي پور بيوانفورماتيک استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

80         دکتر افسانه محکمي – بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

81         دکتر سونيا عقيقي – بيماري شناسي گياهي استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

82         دکتر مهدي منصوري بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

83         دکتر مهدي مهيجي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه شهيد باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

84         دکتر محمد جعفرآقایی – اصلاح نباتات استادیار – موسسه علوم باغبانی – معاون موسسه

 

85         دکتر منيره رحيمي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه پيام نور تهران – عضو هیات علمی

 

86         دکتر محمدرضا صفرنژاد بيوتکنولوژي استاديار – موسسه تحقيقات گياهپزشکي کشور – رئیس بخش بیوتکنولوژی شمال شرق

 

87         دکتر مهدي زهراوی – اصلاح نباتات استاديار – موسسه تحقيقات اصلاح بذر – عضو هیات علمی

 

88         دکتر اسکندر اميدي نيا – بيوتکنولوژي پزشکی استاد – انستيتو پاستور ايران – معاون پژوهشی

 

89         دکتر عليرضا زبرجدي – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه رازي کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

90         دکتر دانيال کهريزي – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه رازي کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

91         دکتر صحبت بهرامي نژاد – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه رازي کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

92         دکتر حسين دشتي – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه ولي عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

93         دکتر محسن محمودنيا بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه ولي عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

94         دکتر علي اکبر محمدي ميريک – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ولي عصر رفسنجان – معاون آموزشی دانشکده

 

95         دکتر خليل ملک زاده بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه ولي عصر رفسنجان – عضو هیات علمی

 

96         دکتر ضياء الدين ميرحسيني بيوتکنولوژي استاد – دانشگاه گيلان – معاون پژوهشی دانشگاه

 

97         دکتر آقا فخر میرلوحی – اصلاح نباتات – استاد – دانشگاه صنعتی اصفهان – معاون پژوهشی دانشکده

 

98         دکتر رضا شيرزاديان خرم آباد – ژنتيک ملکولي گياهي استاديار – دانشگاه گيلان – عضو هیات علمی

 

99         دکتر مهدی سوهاني – مهندسي ژنتيک استاديار – دانشگاه گيلان – عضو هیات علمی

 

100       دکتر علی اعلمي – مهندسي ژنتيک استاديار – دانشگاه گيلان – عضو هیات علمی

 

101       دکتر پیمان نوروزي – اصلاح نباتات دانشيار – موسسه تحقيقات چغندر قند – عضو هیات علمی

 

102       دکتر مهرزاد اله قلي پور – اصلاح نباتات استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

103       دکتر شاهرخ قوتی بيوتکنولوژي استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

104       دکتر مريم حسيني – اصلاح نباتات استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

105       دکتر کبري تجددي طلب – صنايع غذايي استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

106       دکتر علي اکبر عبادي ژنتيک استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

107       دکتر محمد ربيعي – فیزیولوژی گیاهی استاديار – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

108       مهندس مهران غلامي – اصلاح نباتات مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

109       مهندس محسن قدسي – اصلاح نباتات مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

110       مهندس حسين رحيم سروش – اصلاح نباتات مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

111       مهندس ناصر شرفي – اصلاح نباتات مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

112       مهندس هوشنگ دهقان زاده ژنتيک مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

113       مهندس محمد حسن زاده – زيست دريا – مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

114       مهندس محمد ناخدايي ژنتيک مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

115       مهندس شاپور عبدالهي بيوتکنولوژي محقق – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

116       مهندس سهيل اکبرزاده – اصلاح نباتات محقق – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

117       مهندس ابراهيم رجب زاده – صنايع غذايي مربي – موسسه تحقيقات برنج کشور – عضو هیات علمی

 

118       دکتر درمحمد کردي – ژنتیک مولکولی دانشیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – معاون پژوهشي دانشگاه

 

119       دکتر محمود سلوکي بيوتکنولوژي استاد – دانشگاه زابل – رئیس پژوهشگاه

 

120       دکتر محمد حسين سنگتراش – زیست شناسی دانشیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان -عضو هیات علمی

 

121       دکتر علي شهرکي فارماکولوژی استادیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

122       دکتر آدم ترکمن زهي ژنتیک استاد – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

123       دکتر  علی رضا عينعلي – زیست شناسی استادیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

124       دکتر محرم وليزاده بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

125       دکتر بهروز نارويي – زیست شناسی استادیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

126       دکتر حمیده سراواني – بیوشیمی‎ – استادیار – دانشگاه سيستان و بلوچستان – عضو هیات علمی

 

127       دکتر خليل عالمي سعید – مهندسی ژنتیک دانشیار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

128       دکتر عليرضا شافعي نيا – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

129       دکتر هنگامه طاهري – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

130       دکتر پيام پورمحمدي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

131       دکتر اسماعيل قاسمي گوجاني – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

132       دکتر محمد فرخاري – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه رامين خوزستان – عضو هیات علمی

 

133       دکتر علي اشرف مهرابي – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

134       دکتر آرش فاضلي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

135       دکتر جواد عرفاني مقدم باغباني استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

136       دکتر خشنود نورالهي – قارچ شناسي استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

137       دکتر زهرا طهماسبي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

138       دکتر حميد حسينيان خوشرو – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

139       دکتر علي آرمينيان – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

140       مهندس جبار جمالی – اصلاح و ژنتيک دام مربي – دانشگاه ايلام – عضو هیات علمی

 

141       دکتر محمود ملکي بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

142       دکترسعید میرزایی بيوتکنولوژي استاديار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

143       دکتر سيد احمد سادات نوري – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه تهران – عضو هیات علمی

 

144       دکتر بهروز شيران بيوتکنولوژي استاد – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

145       دکتر سعداله هوشمند – اصلاح نباتات استاد – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

146       دکتر احسان شهبازي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

147       دکتر صادق شيريان دامپزشکي استاديار – دانشگاه شهرکرد – عضو هیات علمی

 

148       دکتر مصطفی حيدري – ژنتيک ملکولي گياهي استاديار – دانشگاه صنعتي شاهرود – عضو هیات علمی

 

149       دکتر امين ابراهيمي – ژنتيک ملکولي گياهي استاديار – دانشگاه صنعتي شاهرود – عضو هیات علمی

 

150       دکتر زيبا  قسیمی حق – فيزيولوژي و اصلاح سبزي استاديار – دانشگاه صنعتي شاهرود – عضو هیات علمی

 

151       دکتر مهديه پارسائيان – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه صنعتي شاهرود – عضو هیات علمی

 

152       دکتر شاهرخ قرنجيک – ژنتيک ملکولي – استاديار – دانشگاه صنعتي شاهرود – عضو هیات علمی

 

153       دکتر حسن فرحبخش – فیزیولوژی گیاهی دانشيار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

154       دکتر علی اکبر مقصودی مود – فیزیولوژی گیاهی دانشيار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

155       دکتر ليلا فهميده – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه زابل – عضو هیات علمی

 

156       دکتر نفيسه مهدي نژاد – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه زابل – عضو هیات علمی

 

157       دکتر عاطفه صبوري – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه گيلان – عضو هیات علمی

 

158       دکتر احمدرضا دادرس – اصلاح نباتات استاديار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

159       دکترمحسن خدادادی بیوتکنولوژی دانشیار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

160       دکتر فاطمه ذاکر تولايي بيوتکنولوژي استاديار – دانشکده کشاورزي شيروان – عضو هیات علمی

 

161       دکتر بهمن پناهي باغباني دانشيار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي کرمان

 

162       دکتر ناصر عرب زاده اکوفيزيولوژي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – معاون پژوهشی مرکز

 

163       دکتر حميد نجفي نژاد – فيزيولوژي گياهان زراعي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

164       دکتر محمدعلي جواهري اکولوژي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

165       دکتر پيروز شاکري – علوم دامي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

166       مهندس غلامحسين رحماني مرتعداري مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

167       مهندس غلامرضا کدوري – گیاهان داروئی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

168       دکتر داود درويشي زيدآبادي – اصلاح نباتات استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

169       دکتر ذبيح الله راوری – اصلاح نباتات استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

170       مهندس لادن شفيعي – علوم زیستی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

171       مهندس حسين مرادي – علوم زیستی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

172       دکتر ابوالفضل گلشني – صنايع غذايي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

173       مهندس نادر کوهي – علوم زیستی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

174       مهندس هادي زهدي – حشره شناسي کشاورزي مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

175       مهندس مهدي ناصري – حشره شناسي کشاورزي مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

176       مهندس محمد شريفي مرتعداري مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

177       مهندس منصوره خداشناس – فيزيولوژي گياهي مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

178       مهندس نادر فروغ عامري – ژنتيک و اصلاح دام مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

179       مهندس نجمه کارگر – ژنتيک و اصلاح دام مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

180       مهندس سيد مجتبي سيد مومن – تغذيه دام مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

181       مهندس علي جان آبکار – منابع طبیعی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

182       دکتر يوسف امامي پور بيوتکنولوژي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي کرمان – عضو هیات علمی

 

183       دکتر عبدالکريم زارعي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه جهرم – مدیرگروه بیوتکنولوژی

 

184       دکتر مجاهد کمالي زاده بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه جهرم – عضو هیات علمی

 

185       دکتر حسين صبوري – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه گنبد – مدیر امور پژوهشی دانشگاه

 

186       دکتر حسين حسيني مقدم بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

187       دکتر محمدرضا معين زاده – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

188       دکتر ليلا آهنگر بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه گنبد – عضو هیات علمی

 

189       دکتر مسعود دهداري – اصلاح نباتات دانشيار – دانشگاه ياسوج – رئیس دانشکده کشاورزی

 

190       دکتر مصطفي محقق دولت آبادي – اصلاح نژاد دام دانشيار – دانشگاه ياسوج – عضو هیات علمی

 

191       دکتر اسد معصومي اصل – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ياسوج – عضو هیات علمی

 

192       دکتر رضا اميري فهلياني – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه ياسوج – عضو هیات علمی

 

193       دکتر پيام فياض – اصلاح گياهان جنگلي استاديار – دانشگاه ياسوج – عضو هیات علمی

 

194       دکتر احمد فرهاد طالبي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه سمنان – عضو هیات علمی

 

195       دکتر بهمن بهرام نژاد بيوتکنولوژي دانشيار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

196       دکتر همايون کانوني – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه کردستان – رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی

 

197       دکتر ياور وفايي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

198       دکتر هديه بدخشان – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه کردستان – عضو هیات علمی

 

199       دکتر علي پاکدين پاريزي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه علوم کشاورزي ساري – عضو هیات علمی

 

200       دکتر ولي اله قاسمي عمران بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه علوم کشاورزي ساري – عضو هیات علمی

 

201       دکتر علي دهستاني کارگر – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه علوم کشاورزي ساري – عضو هیات علمی

 

202       دکتر حميد نجفي بيوتکنولوژي استاديار – دانشگاه علوم کشاورزي ساري – عضو هیات علمی

 

203       دکتر ايوب فرهادي – ژنتيک و اصلاح دام استاديار – دانشگاه علوم کشاورزي ساري – عضو هیات علمی

 

204       دكتر سيمين نصرتي – بيماري شناسي گياهي استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی يزد – عضو هیات علمی

 

205       دکتر حسين واعظي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی يزد – عضو هیات علمی

 

206       دكتر اميد جوهرچي            آفات گياهي استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی يزد – عضو هیات علمی

 

207       دکتر آسا ابراهيمي بيوتکنولوژي استاديار – علوم و تحقيقات تهران – عضو هیات علمی

 

208       دکتر علي اطمينان – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

209       دکتر مهدي روزرخ زراعت استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

210       دکتر فروغ محمدي – لينيکال پاتولوژي استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

211       دکتر علي مهرابي – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

212       دکتر سيد احمد حسيني بيوتکنولوژي استاديار دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

213       دکتر حسين نوروزي شيلات استاديار – دانشگاه آزاداسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

214       دکتر شيما علائي باغباني استاديار – انشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

215       دکتر ليا شوشتري – اصلاح نباتات استاديار – دانشگاه آزاداسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

216       مهندس قباد سليمي – ميکروبيولوژي خاک محقق – دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

217       دکتر محمدعلي وکيلي – سيستماتيک گياهي استاديار – دانشگاه آزاد – اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

218       دکتر شهلا سلطاني – زيست سلولي ملکولي استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

219       دکتر زينب فتوحيان – بيماري شناسي گياهي استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

220       دکتر سهيلا کوره پز باغباني استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

221       دکتر جابرآقارجبي زراعت استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

222       دکتر حسن سرحدي زراعت استاديار – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

223       مهندس فاطمه ابراهيمي – اصلاح نباتات مربي – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

224       مهندس غلامعباس محمدي – اصلاح نباتات مربي – دانشگاه آزاد اسلامی جيرفت – عضو هیات علمی

 

225       دکتر سيد علي طباطبايي – اصلاح نباتات دانشيار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي يزد

 

226       دکتر سيد محمدتقي طباطبايي زراعت دانشيار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

227       دکتر ناصر باغستاني مرتعداري دانشيار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

228       دکتر غلامحسن رنجبر زراعت استاديار – مرکز ملی شوری یزد – عضو هیات علمی

 

229       مهندس مهدي سلطاني زراعت مربی – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

230       مهندس محمدرضا وظيفه شناس باغباني مربی – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

231       مهندس اسماعيل زاده – بيماري شناسي گياهي مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

232       مهندس جلال سالم کشاورزی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

233       مهندس جلال برخورداري – منابع طبیعی مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

234       مهندس کاظم دشتکيان – مديريت بيابان مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

235       مهندس بمان ميرجليلي مرتعداري محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

236       دکتر محمد هادي راد باغباني استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

237       مهندس علي ميرحسيني – علوم گياهي مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

238       مهندس مصطفي زارع مرتعداري محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

239       مهندس معصومه صالحي زراعت محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

240       دکتر اميد کريمي دامپزشکي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

241       دکتر فرهاد دهقاني خاکشناسي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

242       دکتر محمد صادق سعيد آبادي دامپزشکي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي يزد – عضو هیات علمی

 

243       دکتر احمد آيين – فيزيولوژي گياهي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان

 

244       دکتر علي مدني زراعت استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

245       دکتر غلامرضا افشارمنش زراعت استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

246       دکتر مهدي آزادوار – بيماري شناسي گياهي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

247       دکتر سميه رنجبر – آفات گياهي استاديار – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

248       مهندس يداله ميرزايي زراعت مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

249       مهندس سیبگل خوشکام باغباني محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

250       مهندس احمد احمدپور باغباني مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

251       مهندس جواد سرحدي – علوم خاک مربي – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

252       مهندس ام ليلا رشيدي – علوم خاک محقق مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

253       مهندس مهري شريف باغباني محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

254       مهندس پروين سالاري باغباني محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

255       مهندس اسماعيل مقبلي – علوم زیستی محقق – مرکز تحقيقات کشاورزي جنوب کرمان – عضو هیات علمی

 

256       دکتر سارا دژستان – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه محقق اردبیلی اردبیل – عضو هیات علمی

 

257       دکتر پوراندخت گلکار – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه صنعتی اصفهان – عضو هیات علمی

 

258       دکتر عباس صلاحی اردکانی بیوتکنولوژی دانشیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – رئیس مرکز

 

259       دکتر محمدرضا عظیمی – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه زنجان – معاون پژوهشی دانشگاه

 

260       دکتر غلامرضا شریفی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه هرمزگان – عضو هیات علمی

 

261       مهندس فهیمدخت مختاری شیمی استادیار – پژوهشگاه استاندارد – عضو هیات علمی

 

262       دکتر محسن فرشادفر – اصلاح نباتات دانشیار – دانشگاه پیام نور کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

263       دکتر عبدالحسن کاظمی – اخلاق و حقوق پزشکی استاد – دانشگاه علوم پزشکی تبریز – عضو هیات علمی

 

264       مهدی معلی – اخلاق و حقوق – مربی پژوهشگاه فرهنگ و ادب اسلامی – پژوهشگر

 

265       دکتر حیدر ذوالنوریان زراعت استادیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

266       مهندس شهاب خوش خوی زراعت مربی – جهاد دانشگاهی کرمانشاه – مدیر گروه

 

267       دکتر روح الله شریفی گیاهپزشکی استادیار -دانشگاه رازی کرمانشاه -عضو هیات علمی

 

268       مهندس خیرالله یاری – سلولی و مولکولی مربی – دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

269       دکتر مجتبی مرتضوی بیوشیمی استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

270       دکتر اصغر شیروانی – حشره شناسي کشاورزي دانشیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – معاون پژوهشکده باغبانی

 

271       دکتر امیر سعادت فر – علوم مرتع استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

272       دکتر حسین شمسی – فیزیولوژی گیاهی استادیار – دانشگاه آزاد اسلامی میبد – عضو هیات علمی

 

273       دکتر مهدی رحیمی – اصلاح نباتات استادیار – پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته – عضو هیات علمی

 

274       مهندس ابوذر ابوذری – اصلاح نباتات مربی – مرکز آموزش کشاورزی مازندران – عضو هیات علمی

 

275       دکتر محمداقبال قبادی زراعت استادیار – دانشگاه رازی کرمانشاه – عضو هیات علمی

 

276       دکتر رامین حاجیان فر – بیماری شناسی گیاهی استادیار – موسسه علوم باغبانی – عضو هیات علمی

 

277       دکتر کسرا اصفهانی بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

278       دکتر فاطمه تابنده بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

279       دکتر سید مسعود هوشمند بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

280       دکتر کامبیز اکبری بیوتکنولوژی استادیار – پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری – عضو هیات علمی

 

281       دکتر مازیار حبیبی یرکوهی بیوتکنولوژی محقق – دانشگاه علوم پزشکی اجا – هیات علمی طرح سربازی

 

282       مهندس نادیا بهره مند باغبانی مربی – دانشگاه جیرفت – عضو هیات علمی

 

283       دکتر عبدال شهریور – منابع طبیعی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

284       دکتر مجید خزایی – منابع طبیعی محقق – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

285       مهندس رهام محتشمی – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

286       دکتر ضرغام عزیزی – اصلاح نباتات استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

287       دکتر فرامرز روزبهی – منابع طبیعی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – معاون آموزشی مرکز

 

288       مهندس محسن عباس نژاد بیوشیمی مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

289       دکتر شهاب الدین میری نژاد – علوم گیاهی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

290       دکتر کاووس کشاورزی گیاهپزشکی استادیار – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

291       مهندس سعید خسروی – اصلاح نباتات مربی – مرکز تحقیقات کهکیلویه و بویر احمد – عضو هیات علمی

 

292       دکتر علی مومنی – اصلاح نباتات دانشیار – موسسه تحقیقات برنج آمل – عضو هیات علمی

 

293       دکتر مراد جعفری بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

294       دکتر داود نادری باغبانی استادیار – دانشگاه خوراسگان اصفهان – عضو هیات علمی

 

295       دکتر سارا راهپیما – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه شهید باهنر کرمان – عضو هیات علمی

 

296       دکتر علیرضا نبی‌پور – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج در مازندران – عضو هیات علمی

 

297       دکتر فرامرز علی نیا – حشره شناسی استادیار – موسسه تحقیقات برنج کشور – عضو هیات علمی و رییس موسسه

 

298       دکتر مریم گل آبادی – اصلاح نباتات استادیار – دانشگاه خوراسگان اصفهان – عضو هیات علمی

 

299       دکتر امان اله جوانشاه باغبانی استادیار – پژوهشکده پسته کشور – عضو هیات علمی و رییس موسسه

 

300       بابک عبدالهی بیوتکنولوژی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

301       بهمن حسینی بیوتکنولوژی- دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

302       حمید حسن پور – فیزیولوژی و اصلاح میوه استادیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

303       یونس رضایی دانش – بیماری های گیاهی دانشیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

304       شهرام آرمیده – حشره شناسی – استادیار – دانشگاه ارومیه – عضو هیات علمی

 

305       دکتر مجید ستاری – اصلاح نباتات استادیار – موسسه تحقیقات برنج در مازندران – عضو هیات علمی

 

306       دکتر عبدالرضا باقری راد – محیط زیست دکترا – عضو شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی – عضو هیات علمی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.