تاکید بر لزوم پیشتازی در فناوری مهندسی ژنتیک با توجه به ظرفیت عظیم ایران در این حوزه

خبرگزاری صدا و سیما – محصولات تراریخته به محصولاتی اطلاق می‌شود که از لحاظ ژنتیکی دستورزی شده‎اند و ژن جدید و مطلوبی را از سایر موجودات بیولوژیک به آن اضافه کرده‎اند. دکتر تولایی رئیس مرکز ژنتیک ایران در این زمینه گفت: بلایی که بر سر غذاهای اصلاح شده ژنتیکی ایران آمده است ناشی از این است که مصرف‎کننده محصولات خارجی هستیم اما راه محصولات اصلاح شده و تحت نظارت خود را سد کرده‎ایم. وی ادامه داد: کشور ما از نظر ظرفیت منابع انسانی و ذخایر ژنتیکی معادل کل اروپا ذخایر و گونه‎های زیستی دارد که این سرمایه‎های خدادادی ایجاب می‎کند ما در حوزه ژنتیک پیشتاز‎ باشیم. دکتر تولایی گفت: اسناد تاریخی نشان می‎دهد از 7 قرن پیش دانشمندان ما دانش ژنتیک را می‎دانسته‎اند و حتی 3 سال پس از تاسیس انجمن ژنتیک اروپا، انجمن ژنتیک ایران را تاسیس کرده و امسال این انجمن به 50 سالگی رسیده است. اما به طور حتم توجه به این نکته ضروری است که در ابتدا مزایا و منافع محصولات تراریخته ذهن بشر را به سوی خود جلب کرد مزایایی همچون مقاومت در برابر بیماری‎ها؛ طول عمر بیشتر؛ حفظ بیشتر محیط زیست و استفاده از منابع مالی کمتر موضوعاتی که بعدها محققین در خصوص صحت و سقم آن با احتیاط بیشتری صحبت کردند. تولایی گفت‌: ما در حوزه ژنتیک گیاهی مقالات زیادی داشته‎ایم که با وقفه عملیاتی شدن مواجه شده است. البته چه در دنیا و چه در کشور نگاه محتاطانه به علم ژنتیک می‎شود تا عرصه آزمون و خطا در کشورهای دیگر …


رئیس انجمن ژنتیک ایران عنوان کرد:

تاکید بر لزوم پیشتازی در فناوری مهندسی ژنتیک با توجه به ظرفیت عظیم ایران در این حوزه

محصولات تراریخته به محصولاتی اطلاق می‌شود که از لحاظ ژنتیکی دستورزی شده‎اند و ژن جدید و مطلوبی را از سایر موجودات بیولوژیک به آن اضافه کرده‎اند.


دکتر تولایی رئیس مرکز ژنتیک ایران در این زمینه گفت: بلایی که بر سر غذاهای اصلاح شده ژنتیکی ایران آمده است ناشی از این است که مصرف‎کننده محصولات خارجی هستیم اما راه محصولات اصلاح شده و تحت نظارت خود را سد کرده‎ایم.


وی ادامه داد: کشور ما از نظر ظرفیت منابع انسانی و ذخایر ژنتیکی معادل کل اروپا ذخایر و گونه‎های زیستی دارد که این سرمایه‎های خدادادی ایجاب می‎کند ما در حوزه ژنتیک پیشتاز‎ باشیم.


دکتر تولایی گفت: اسناد تاریخی نشان می‎دهد از 7 قرن پیش دانشمندان ما دانش ژنتیک را می‎دانسته‎اند و حتی 3 سال پس از تاسیس انجمن ژنتیک اروپا، انجمن ژنتیک ایران را تاسیس کرده و امسال این انجمن به 50 سالگی رسیده است.


اما به طور حتم توجه به این نکته ضروری است که در ابتدا مزایا و منافع محصولات تراریخته ذهن بشر را به سوی خود جلب کرد مزایایی همچون مقاومت در برابر بیماری‎ها؛ طول عمر بیشتر؛ حفظ بیشتر محیط زیست و استفاده از منابع مالی کمتر موضوعاتی که بعدها محققین در خصوص صحت و سقم آن با احتیاط بیشتری صحبت کردند.


تولایی گفت‌: ما در حوزه ژنتیک گیاهی مقالات زیادی داشته‎ایم که با وقفه عملیاتی شدن مواجه شده است. البته چه در دنیا و چه در کشور نگاه محتاطانه به علم ژنتیک می‎شود تا عرصه آزمون و خطا در کشورهای دیگر طی شود و بعد در کشور ما سراغ آن علم بروند.


دکتر تولایی ادامه داد‌: بلایی که بر سر غذاهای اصلاح شده ژنتیکی ایران آمده است ناشی از این است که مصرف‎کننده محصولات خارجی هستیم اما راه محصولات اصلاح شده و تحت نظارت خود را سد کرده‎ایم.


رئیس انجمن ژنتیک ایران افزود: امروز در حوزه داروهای نسل جدید پیشتاز هستیم و در برخی داروهای ژنتیکی اول یا دوم در جهان هستیم همچنین با توسعه خدمات ژنتیک حق زندگی سالم را برای نوزادانمان به ارمغان می‎آوریم که این کنگره به این دستاوردها بسیار کمک می‎کند.


با گذشت زمان این دغدغه قوت بیشتری می‎گیرد و استفاده از محصولات تراریخته یا دستکاری شده‎ای که ایده‎آل‎های لازم را ندارند خود به یک تهدید ژنتیکی مبدل می‎شود.


تولایی با بیان اینکه سالانه 2000 میلیارد تومان به صورت مستقیم و 6 هزار میلیارد تومان به شکل غیر مستقیم برای بیماری‎های ژنتیکی در کشور هزینه می‎شود ادامه داد:‌ یک فرد هموفیلی سالانه 20 میلیون تومان هزینه دارو دارد و داشتن 8000 بیمار هموفیلی بسیار تاسف بار است.


دکتر تولایی ادامه داد: در فرایندهای سلولی در بدن عوامل مختلف موجب جهش ژن می‎شود، اما سیستم همانند‎سازی ژنتیکی تحت کنترل است و ژن‎های معیوب خود به خود از بدن حذف می‎شود مگر اینکه بدن خود دچار عارضه‎ای باشد.


وی با بیان اینکه غذاهایی که با سموم طولانی اثر در بدن وارد می‎شود عامل ایجاد جهش بیشتری هستند، گفت: بیش از50 درصد سفره غذایی مردم وابسته به واردات است و نزدیک به 80 درصد محصولات کشاورزی و غذایی که در بازار تجاری در کشور ما استفاده می شود محصولات اصلاح شده ژنتیکی هستند و شاید بسیاری از نگرانی‎های افراد که در برابر محصولات اصلاح شده ژنتیکی دارند برای محصولات وارداتی محتمل باشد چون احتمال هر نوع دشمنی از سایر کشورها را می‎دهیم اما مطمئن باشید غذاهای اصلاح شده ژنتیکی تولید داخل به مراتب سالم‎تر از محصولات وارداتی است.


دکتر محمد فرزام محبت فوق تخصص ژنتیک نیز اظهار داشت هر نوع اختلالی که روی پدر یا مادر اثر داشته باشد می‎تواند موجب بروز اختلال ژنتیکی در نسل آینده هم باشد.


وی گفت: سالانه حدود 20 هزار نفر به بیماران ژنتیکی کشور افزوده می‌شود و لازم است برای شناسایی هر عاملی که در بروز مشکلات ژنتیکی اثرگذار است تحقیقات وسیعی در کشور صورت گیرد.


هر پدیده علمی در ابتدای راه خود موافقان و مخالفانی دارد اما به نظر می‎رسد رشد مشکلات ژنتیکی در ایران زنگ خطری است که هرچه سریعتر باید به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است مصرف بی‎رویه سموم کشاورزی از جمله عواملی است که آثار سو آن بر سلامت انسان، از جمله سرطانزایی جهش‎زایی و افزایش احتمال سقط جنین، به اثبات رسیده است. تلاش برای تولید محصولات سالمتر با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک از جمله روش‎های اصلاحی برای افزایش ایمنی غذاها و تامین سلامت مصرف‎کنندگان است که در طی بیست سال گذشته به سرعت مورد پذیرش و بهره‎برداری قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.