گندم تراریخته با 40 درصد محصول بیشتر به کاهش گرسنگی در جهان کمک خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه کشت آزمایشی گندم تراریخته با عنوان «گندم شگفت‌انگیز» در انگلستان آغاز شد. گندم اصلاح ژنتیک شده که از طریق فناوری تفنگ ژنی و نانوذرات طلا توسعه یافته است و در حال طی مراحل کشت آزمایشی در انگلستان است می‌تواند به کاهش گرسنگی در جهان کمک قابل توجهی کند. در این گندم ژن‌هایی تقویت شده است که دریافت انرژی خورشید را افزایش داده و موجب افزایش قابل توجه محصول خواهد شد. این گندم در صورت موفقیت آزمایش‌ها نقطه عطفی در ارائه …


گندم تراریخته با 40 درصد محصول بیشتر به کاهش گرسنگی در جهان کمک خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه کشت آزمایشی گندم تراریخته با عنوان «گندم شگفت‌انگیز» در انگلستان آغاز شد.

گندم اصلاح ژنتیک شده که از طریق فناوری تفنگ ژنی و نانوذرات طلا توسعه یافته است و در حال طی مراحل کشت آزمایشی در انگلستان است می‌تواند به کاهش گرسنگی در جهان کمک قابل توجهی کند.

در این گندم ژن‌هایی تقویت شده است که دریافت انرژی خورشید را افزایش داده و موجب افزایش قابل توجه محصول خواهد شد. این گندم در صورت موفقیت آزمایش‌ها نقطه عطفی در ارائه ارقام پرمحصول گندم مشابه آنچه راجع به برنج و ذرت مشاهده شده است تلقی می‌شود.

کشت گندم تراریخته پیش از این در مرحله آزمایش گلخانه بین 20 تا 40 درصد افزایش عملکرد را نشان داده است.

بنابراین، پیش بینی شده است با معرفی رقم تراریخته گندم تولید این محصول استراتژیک و حیاتی در جهان در 20 سال آینده تا 40 درصد و تا سال 2050 تا 70 درصد افزایش یابد و این کمک قابل توجهی با کاهش گرسنگی در جهان تلقی می‌شود.

به گفته دکتر کریستین رین مدیر گروه علوم زیستی دانشگاه اسکس انگلستان، تولید گندم در دهه هفتاد روند افزایشی سالانه 30 درصدی را تجربه کرد اما این رشد پس از آن به صفر رسیده است. جهان با کمبود تولید غذا و بحران‌های قریب‌الوقوع در حوزه امنیت غذایی در برخی نقاط جهان مواجه است.

دانشمندان موسسه پژوهشی روتامستد در هرتفورد شایر به تازگی تقاضای مجوز رهاسازی گندم تراریخته خود را به سازمان غذا و داروی انگلستان ارائه کرده‌اند و انتظار می‌رود مجوز رهاسازی آن در سه ماه آینده صادر شود.

منبع: Evening Standard


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.