بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک ممکن نیست / 180میلیون هکتار زمین زیرکشت محصولات تراریخته

ایرنا- رییس انجمن علمی ایمنی زیستی می گوید، امکان بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته که مدیریت تغییر صفت بد به مثبت گیاه را برعهده دارد، امکان پذیر نیست. بهزاد قره یاضی شامگاه سه شنبه در نشست بررسی زوایا و دیدگاه های تراریخته که با حضور اتحادیه انجمن های علمی زراعت، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی برگزار شد، درباره ادعای برخی مبنی بر ورود و تولید محصولات تراریخته به منظور بیوتروریسم افزود: این ایدئولوژی خطرناک در مخیله کسی خطور نمی کند، زیرا باید گروهی ژن خطرناکی از گیاه را برداشته …


رییس انجمن علمی ایمنی زیستی:

بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک ممکن نیست / 180میلیون هکتار زمین زیرکشت محصولات تراریخته

رییس انجمن علمی ایمنی زیستی می گوید، امکان بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته که مدیریت تغییر صفت بد به مثبت گیاه را برعهده دارد، امکان پذیر نیست.


بهزاد قره یاضی شامگاه سه شنبه در نشست بررسی زوایا و دیدگاه های تراریخته که با حضور اتحادیه انجمن های علمی زراعت، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی برگزار شد، درباره ادعای برخی مبنی بر ورود و تولید محصولات تراریخته به منظور بیوتروریسم افزود: این ایدئولوژی خطرناک در مخیله کسی خطور نمی کند، زیرا باید گروهی ژن خطرناکی از گیاه را برداشته و در منطقه ای خاص از جهان تولید کنند و بدون این که مردم خودشان آن را مصرف کنند، بتوانند آن محصولات را به کشورهای هدف همچون ایران با قیمتی ارزان تر از قیمت های جهانی عرضه کنند که به نظر می رسد این یک توهم است و نمی تواند واقعیت داشته باشد.

فناوری اصلاح ژنتیک ارقام کشاورزی (محصولات تراریخته) ازپیشرفته ترین رهآوردهای دانش بشری در حوزه کشاورزی است و به عنوان ایمن ترین و دقیق ترین روش اصلاح ارقام برای حل بحران آب کشاورزی، بی نیازی از سموم زیان بار برای انسان و محیط زیست و افزایش کمیت و کیفیت محصول شناخته می شود.

وی با بیان این که مستندات سلامت محصولات تراریخته موجود است، اظهار داشت: آنچه که تاکنون جز ارایه مستندات بر پایه مقاله های داوری ارایه شده، مواضع رسمی سازمان های بین المللی همچون سازمان خواربار جهانی (فائو) و سازمان بهداشت جهانی و حوزه نظارت رسمی دولت ها نبوده است.

قره یاضی تصریح کرد: اگر دولتی و یا افرادی متخصص بتوانند مستنداتی مبنی بر خطرناک بودن و سرطان زایی محصولات تراریخته ارایه دهند، ما قبول می کنیم.

وی یادآورشد: در 38 سال گذشته برخی براین باور بودند که ایجاد نیروگاه های هسته ای خیانت به کشور است و اکنون این ادبیات برای محصولات تراریخته نیز به کار می رود، این درحالیست که اکنون نیروگاه های هسته ای کاربردی ترین تکنولوژی برای هر کشوری هستند.

وی افزود: چندی پیش در اجلاس رم که مسوولان عالی رتبه فائو و وزیران سایر کشورها حضور داشتند، چالش های پیشروی بشر در سال 2050 با رشد جمعیت جهان به 9 تا 10 میلیارد نفر، تغییر اقلیم و تامین امنیت غذایی مطرح شد که نتایج آن به افزایش دو برابری تامین غذای مردم دنیا منجر شد.

به گفته قره یاضی، در دنیا 30 درصد غذای بشر در حین تولید (از طریق آفات و بیماری ها مثل علف هرز) و 25 درصد غذای تولید شده در کشورهای در حال توسعه پس از تولید و فرآوری از بین می رود که این شامل آب نیز می شود. از 90 میلیارد مترمکعب آبی که به مصرف بخش کشاورزی می رسد 50 درصد از بین می رود و 45 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود.


 ایران سالیانه 18 میلیارد دلار محصولات کشاورزی و غذا وارد می کند

وی با بیان این که تامین امنیت غذایی در ایران مبتنی بر واردات است، گفت: این مهم خود امنیت ملی را به خطر می اندازد ، ما 18 میلیارد دلار گندم، روغن ، ذرت و جو و غذای آماده مصرف وارد می کنیم، درحالی که برخی کشورها با 4 میلیارد دلار اقتصاد خود را می چرخانند اما ما به اندازه 4 تا 5 کشور واردات مواد غذایی انجام می دهیم.

قره یاضی با اشاره به این که بیش از 90 درصد روغن نباتی، علوفه و خوراک دام کشور ما وارداتی است، افزود: ایران بزرگترین واردکننده برنج و گندم جهان بوده است که امسال به همت دولتمردان کابینه یازدهم و با حمایت وزارت جهاد کشاورزی تولید به حدی رسید که آمادگی صادرات گندم را داریم . در سال 1391 بیش از 7 میلیون تن واردات گندم داشتیم.

وی اضافه کرد: از این میزان واردات پنج میلیارد دلار آن حداقل تراریخته است، این درحالی است که برای تولید همین میزان از سموم آفات نباتی برای کنترل کرم ساقه خوار و کرم قوزه در سطح گسترده استفاده می شود.

رییس انجمن علمی ایمنی زیستی اظهارداشت: در مدت 20 سال عرضه محصولات تراریخته به میزان 443 میلیون کیلوگرم مصرف ماده موثر حشره کش های شیمیایی و 19 میلیارد کیلوگرم گاز کربنیک (معادل 9 میلیون اتومبیل) کاهش پیدا کرده است.

قره یاضی با تاکید بر حفظ تنوع زیستی گفت: اگر تراریخته وجود نداشت، اکنون باید 91 میلیون هکتار زمین دیگر زیرکشت محصولات کشاورزی می رفت تا غذای مردم تامین شود در حالی که با تولید محصولات تراریخته می توانیم به رفع فقر کنیم زیرا در دنیا 15 میلیون کشاورز خرده پا که جز فقیرترین مردم جهان هستند، وجود دارد.

به گفته این کارشناس ارشد حوزه کشاورزی ، در سال 2010 ارزش بذر ترایخته 15 میلیارد دلار و ارزش محصول تراریخته 160 میلیارد دلار بوده است که پنج نوع از این محصولات به کشور ما وارد می شود، بنابراین فائو بر این باوراست که با وجود این همه چالش بیوتکنولوزی می تواند به بشر کمک کند.

وی با بیان این که 1300 سال گذشته هویج نیز به این شکل تولید نمی شد و قابل خوراک نبود، افزود: سالیان سال طول می کشد تا دانش بشری بتواند محصولی را مدیریت و به خوراک انسان تبدیل کند که یکی از این راه ها اصلاح نباتات و استفاده از مهندسی ژنتیک است.

به گفته وی مهندسی ژنتیک پیشرفته ترین ابزاری است که در خدمت اصلاح نباتات و بشر امروز قرار دارد و موجب تامین امنیت غذایی و افزایش بهره وری بخش کشاورزی می شود.

قره یاضی افزود: در مهندسی ژنتیک همه موجودات از سلول و سلول از هسته تشکیل می شود و در هسته DNA داریم که با شکستن کروموزوم ها که عامل وراثت هستند در این روش با برش کروموزوم می توانیم یک ژن را برداریم و صفات خوب را جایگزین صفات بد کنیم که در موقع اتصال تغییراتی ایجاد می شود که می تواند خوب و مفید باشد.


 اتحادیه اروپایی محصولات تراریخته مصرف می کنند

وی با بیان این که در اتحادیه اروپا 74 مجوز مصرف تراریخته داده شده است، گفت: در دنیا 180 میلیون هکتار زیرکشت محصولات تراریخته است که بخش عمده آن مربوط به کشورهای اروپایی است که در پنج کشور اروپایی کشت می شوند و 28 کشور اروپایی این محصولات را مصرف می کنند.

قره یاضی گفت: همچنین سالیانه 33 میلیون تن سویا تراریخته از کانادا، برزیل، آمریکا، آرژانتین و نیکاراگوئه وارد اتحادیه اروپا می شود بنابراین اظهارات برخی مبنی براین که کشورهای اروپایی محصولات تراریخته استفاده نمی کنند دروغی بزرگ است .

وی ادامه داد: در حال حاضر 82 درصد سویای جهان از لحاظ سطح زیرکشت و 90 درصد سویای جهان از لحاظ تولید تراریخته است این به معنای 100 درصدی تراریخته بودن سویای جهان است .

کارشناس ارشد حوزه کشاورزی ادامه داد: وقتی 90 درصد روغن مصرفی کشور ما وارداتی است، اگر بگوییم روغن تراریخته نمی خواهیم یعنی سویای تراریخته نمی خواهیم بنابراین روغن مورد نیاز کشور را از کجا باید تامین کنیم.

قره یاضی با بیان این که 50 درصد ذرت تولیدی جهان تراریخته است، گفت: کشور ما 7 میلیون تن ذرت وارد می کند و نمی توانیم ذرت غیرتراریخته پیدا کنیم اگر وارد نکنیم محصول پروتئینی نداریم، در آن صورت قیمت برخی محصولات همچون مرغ به هر کیلو 400 هزار ریال(40 هزارتومان ) و گوشت به یک میلیون و 500 هزار ریال(150 هزارتومان) خواهد رسید، که این واقعیت تلخی است.

قره یاضی گفت، در سال 1385 پیشنهاد دادیم بخشی از واردات را به تولید اختصاص دهیم که اگر این مهم محقق می شد امروز 10 درصد واردات را می توانستیم در داخل تولید کنیم.

منبع: ایرنا

لینک مرتبط: ایلنا


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.