سازمان غذا و دارو طبق ضوابط نظارت لازم را بر محصولات تراریخته وارداتی اعمال کرده است

مهندس روح‌انگیز مهدی‌زاده مدیر آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته سازمان غذا و دارو در واکنش به شایعات مطرح شده درباره محصولات تراریخته اظهار داشت: آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته در ایران در سال 1388 تأسیس شد و علاوه بر آن 6 آزمایشگاه همکار با سازمان غذا و دارو در حوزه تشخیص رخدادهای تراریخته همکاری دارند. وی افزود: این آزمایشگاه‌ها تجهیزات لازم را برای تشخیص رخدادهای تراریخته و اجرای قوانین و ضوابط مرتبط با محصولات تراریخته دارند و کشور از این نظر در سطح مطلوبی قرار دارد. تا کنون همه محصولات غذایی وارداتی که باید از نظر تراریخته بودن بررسی شوند به این آزمایشگاه‌ها ارجاع شده و طبق ضوابط قانونی بررسی و مجوز دریافت کرده‌اند…

مدیر آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته سازمان غذا و دارو تأکید کرد:

سازمان غذا و دارو طبق ضوابط نظارت لازم را بر محصولات تراریخته وارداتی اعمال کرده است

مهندس روح‌انگیز مهدی‌زاده مدیر آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته سازمان غذا و دارو در واکنش به شایعات مطرح شده درباره محصولات تراریخته اظهار داشت: آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته در ایران در سال 1388 تأسیس شد و علاوه بر آن 6 آزمایشگاه همکار با سازمان غذا و دارو در حوزه تشخیص رخدادهای تراریخته همکاری دارند.

وی افزود: این آزمایشگاه‌ها تجهیزات لازم را برای تشخیص رخدادهای تراریخته و اجرای قوانین و ضوابط مرتبط با محصولات تراریخته دارند و کشور از این نظر در سطح مطلوبی قرار دارد. تا کنون همه محصولات غذایی وارداتی که باید از نظر تراریخته بودن بررسی شوند به این آزمایشگاه‌ها ارجاع شده و طبق ضوابط قانونی بررسی و مجوز دریافت کرده‌اند.

وی تأکید کرد اگر یک فراورده غذایی از مجاری قانونی وارد کشور شده باشد مطابق ضوابط قانونی حتما مورد نمونه‌برداری و آزمایشات لازم قرار خواهد گرفت.

مهندسی مهدی‌زاده با انتقاد از افرادی که تحت عنوان پرفسور در رسانه‌ها صحبت می‌کنند، گفت: متأسفانه این شخص شایعه کرده بود که 48 درصد برنج موجود در بازار تراریخته است. این در حالی است که پیش از همه این جنجال‌آفرینی‌ها سه سال پیش سازمان غذا و دارو طبق وظایف خود هزاران نمونه برنج موجود در بازار را تحت آزمایشات مختلف داشت و برنج تراریخته در بازار موجود نبود.

وی تأکید کرد: من شخصا با استاد راهنمای پایان‌نامه‌ای که مورد استناد این شخص بوده است تماس گرفتم و نمونه‌هایی از برنج‌هایی که ادعا شده بود تراریخته است در اختیار ما قرار گرفت. نتیجه آزمایشات این نمونه‌ها هم در آزمایشگاه مرجع و هم در یکی از آزمایشگاه‌های همکار منفی بود. حتی استاد راهنمای همین تحقیق هم پس از آن برنج‌ها را مجددا آزمایش کرده و اعلام کرد که نتایج آزمایشات شخصی ایشان هم منفی بوده است و به نظر می‌رسد دانشجوی من در تحقیق خود دقت لازم را نداشته است.

وی اعلام کرد هیچ یک از برنج‌های وارداتی از جمله برنج باسماتی هند تراریخته نیستند و تأکید کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی هند در پایگاه اطلاع رسانی خود ضمن اعلام شکایت از رسانه‌های ایرانی که این خبر را منتشر کرده‌اند بیان کرده است که برنج باسماتی حاصل اصلاح ژنتیک سنتی بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.