زیست فناوری راهکار جهان برای تامین امنیت غذایی

ابتکار – نشست علمی محصولات تراریخته در خدمت دستیابی به توسعه پایدار و امنیت غذایی با حضور تنی چند از کارشناسان و استادان دانشگاه به میزبانی پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد. در ابتدای این نشست، منصور امیدی؛ استاد دانشگاه تهران اظهار کرد: در جهان آینده چهار عامل افزایش طول عمر و جمعیت، تقاضای روزافزون نیاز انسانی به منابع، جهانی شدن و تغییرات اقلیمی موثر هستند. وی با بیان اینکه بنابر پیش بینی های صورت گرفته، جمعیت جهان تا سال 2050 به 9.2 میلیارد نفر می رسد، گفت: با وجود محدودیت منابع آب، توسعه سطح کشت های آبی در جهان به منظور افزایش تولید غذا دشوار به نظر می رسد. امیدی تصریح کرد: اگرچه روش اصلاح نباتات کلاسیک در دوره رشد کند جمعیت، جوابگو بود اما با 4 برابر شدن جمعیت طی یک قرن گذشته، این روش به تنهایی نمی تواند پاسخگو باشد. این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بشر دو امکان پیش رو دارد که یکی فناوری و دیگری چگونگی اندیشیدن است، خاطرنشان کرد: زیست فناوری ظرفیتی به ما می دهد که باعث افزایش …


زیست فناوری راهکار جهان برای تامین امنیت غذایی

نشست علمی محصولات تراریخته در خدمت دستیابی به توسعه پایدار و امنیت غذایی با حضور تنی چند از کارشناسان و استادان دانشگاه به میزبانی پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد.

در ابتدای این نشست، منصور امیدی؛ استاد دانشگاه تهران اظهار کرد: در جهان آینده چهار عامل افزایش طول عمر و جمعیت، تقاضای روزافزون نیاز انسانی به منابع، جهانی شدن و تغییرات اقلیمی موثر هستند.

وی با بیان اینکه بنابر پیش بینی های صورت گرفته، جمعیت جهان تا سال 2050 به 9.2 میلیارد نفر می رسد، گفت: با وجود محدودیت منابع آب، توسعه سطح کشت های آبی در جهان به منظور افزایش تولید غذا دشوار به نظر می رسد.

امیدی تصریح کرد: اگرچه روش اصلاح نباتات کلاسیک در دوره رشد کند جمعیت، جوابگو بود اما با 4 برابر شدن جمعیت طی یک قرن گذشته، این روش به تنهایی نمی تواند پاسخگو باشد.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بشر دو امکان پیش رو دارد که یکی فناوری و دیگری چگونگی اندیشیدن است، خاطرنشان کرد: زیست فناوری ظرفیتی به ما می دهد که باعث افزایش عملکرد می شود.

وی افزود: برای رسیدن به امنیت غذایی نیازمند تولید ثروت از ژرم پلاسم اختصاصی، زیست فناوری، توانمندی محصولی، توانمندی سرزمینی و منابع انسانی هستیم.

شرایط مناسب اکولوژیکی کشور برای تولید گیاهان دارویی

در ادامه این نشست، پونه پورامینی؛ کارشناس ارشد گیاهان دارویی، در تعریف گیاهان دارویی گفت: به گیاهانی که حداقل در دو یا چند اندام خود ماده موثری با خاصیت درمانی و دارویی دارند، گیاهان دارویی گفته می شود.

وی افزود: طبق آمار سازمان جهانی تجارت، ارزش صادرات این گیاهان طی سال های 2004 تا 2013 در حدود 3 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است. پورامینی تصریح کرد: ایران دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده در جهان است و شرایط خوب اکولوژیکی برای تولید گیاهان دارویی دارد. وی مزایای استفاده از زیست فناوری در تولید گیاهان دارویی را شامل مواردی چون تولید گیاهان مقاوم به علف کش و سموم و نیز تولید گیاهان مقاوم به تنش خشکی و شوری دانست و خاطرنشان کرد: بیوتکنولوژی حداقل در شاخه گیاهان دارویی، تنها راه تولید دارو و پاسخگویی به مشکلات این حوزه است.

انتخاب بدون منازع ایران برای عضویت در شورای حکام اجلاس متعاهدین

در بخش دیگری از این نشست، بهزاد قره یاضی؛ رییس انجمن ایمنی زیستی با اشاره به برگزاری هشتمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در مکزیک، گفت: اجلاس متعاهدین بالاترین اجلاس تصمیم گیرنده کشورهای عضو پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا است که هر دو سال یکبار برگزار می شود. وظیفه این اجلاس، نظارت بر حسن اجرای پروتکل و الزامات و پایبندی اعضا به مصوبات آن و نیز تنظیم برنامه های دوسال آینده است. وی با بیان اینکه در اجلاس امسال 159 کشور حضور داشتند، عنوان کرد: یکی از مهم ترین موضوعاتی که در اجلاس امسال مطرح شد، راهنمای آنالیز احتمال خطر بازدارنده بود که با تلاش هیات اعزامی کشورمان به تصویب نرسید چراکه هیات ایرانی بر آنالیز احتمال خطر علمی تاکید داشته و دارد. قره یاضی تصریح کرد: در این اجلاس پیشنهاد شد که دسترسی به داده های ردیف های DNA محدود بشود که باز هم مانع از تصویب آن شدیم. ضمن اینکه از ایجاد هرگونه محدودیت برای موضوع مهمی چون زیست شناسی مصنوعی جلوگیری کردیم. رییس انجمن ایمنی زیستی با تشکر از وزارتخانه های بهداشت، علوم و جهاد کشاورزی و نیز انجمن های علمی، اظهار کرد: ایران جزو کشورهایی بود که اولین و دومین و سومین گزارش خود را بدون نقص و در زمان مقرر ارسال کرد که مورد تایید هم قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: کشور ما در این اجلاس بدون هرگونه منازع به عضویت شورای حکام انتخاب شد که این انتخاب مرهون تلاش هیات نمایندگی ایران در اجلاس هفتم متعاهدین در کره جنوبی است.

منبع: ابتکار

لینک مرتبط: آگنا، سینا پرس


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.