تلاش سرویس‌های جاسوسی برای جلوگیری از پیشرفت کشور در بیوتکنولوژی

بر اساس گزارش اداره کل اطلاعات گیلان ورود کشور به حوزه‌های فناوری‌های نو روز از جمله بیوتکنولوژی و پیشرفت‌های شگرف کشور در این حوزه‌ها، موجب افزایش اقدامات اطلاعاتی و بازدارنده دشمن در این حوزه‌ها شده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایرنا، در گزارش نیمه شعبان روابط عمومی اداره کل اطلاعات گیلان، مجاهدت های خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان ذیل سرفصل هایی همچون کمک به کاهش آثار تحریم اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاری و تولید، حفظ منافع ملی و سرمایه های حیاتی و مهم، مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی و کمک به تصمیم سازی و حمایت از مدیران سالم ذکر شده است.

اداره کل اطلاعات گیلان:

تلاش سرویس‌های جاسوسی برای جلوگیری از پیشرفت کشور در بیوتکنولوژی

بر اساس گزارش اداره کل اطلاعات گیلان ورود کشور به حوزه‌های فناوری‌های نو روز از جمله بیوتکنولوژی و پیشرفت‌های شگرف کشور در این حوزه‌ها، موجب افزایش اقدامات اطلاعاتی و بازدارنده دشمن در این حوزه‌ها شده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایرنا، در گزارش نیمه شعبان روابط عمومی اداره کل اطلاعات گیلان، مجاهدت های خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان ذیل سرفصل هایی همچون کمک به کاهش آثار تحریم اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاری و تولید، حفظ منافع ملی و سرمایه های حیاتی و مهم، مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی و کمک به تصمیم سازی و حمایت از مدیران سالم ذکر شده است.

در این گزارش آمده است: فرزندان ملت در وزارت اطلاعات، همواره تلاش می­نمایند با توکل بر خدا و توجه به «شرع، قانون و اخلاق» صیانت از منافع ملی و ارزش‌های مقدس نظام جمهوری اسلامی را بر خود فرض نموده و با بهره‌مندی از رهنمودهای حکیمانه حضرت امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مأموریت‌های ذاتی این وزارت خانه را پی‌گیری نمایند. به گونه‌ای که مدال سربازی گمنام امام زمان (عج) را از حضرت امام راحل (ره) دریافت نمودند و رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای نیز عنایت ویژه­ای به فرزندان خود داشته و بارها در فرمایشات گهربارشان، فرزندان خود را مورد تفقد قرار داده­اند.

یکی از مأموریت­های ذاتی وزارت اطلاعات، تأمین امنیت نظام و مردم است و طبیعتاً این وزارت خانه سهم مهمی در دست­آوردهای امنیتی داشته­است. علاوه بر آن، برخی از عملکردها و اقدامات این وزارت، مستقیماً قابل ارائه به افکار عمومی نمی­باشد و طبعاً مردم از آن آگاه نیستند ولی در تأمین و ایجاد رضایت­مندی آنها مؤثر بوده است.

بدیهی است از ذکر بسیاری از مباحث و مصادیق خودداری و گزارشی مختصر و قابل ارائه تقدیم شده است.

** رابطه وزارت اطلاعات و مردم

یکی از نعمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشارکت­های مردمی در تمام زمینه­ها بوده که وزارت اطلاعات نیز از این حیث از پشتوانه قوی مردمی برخوردار است و با توجه به جایگاه و نقش مردم در نظام اسلامی تعامل و ارتباط نزدیک با مردم، همواره جزو سیاست­های کلی این وزارت بوده­ است.

با بهره­گیری از کلام گهربار رهبر کبیر انقلاب اسلامی است که فرمودند: « همه شما باید سازمان اطلاعات باشید» ایجاد ارتباط دو سویه بین مردم و وزارت اطلاعات از طریق ستادهای خبری و دیگر کانال­های ارتباطی از برنامه­های دائمی تشکیلات اطلاعاتی می باشد.

توجه ویژه به حقوق مردم و تکریم ایشان نیز همواره سرلوحه فعالیت­های وزارت اطلاعات و این اداره کل بوده است.

ایجاد امنیت پایدار در کشور از جمله اهداف و اقدامات وزارت بوده که از نگاه تیزبین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دور نمانده و ایشان در پیام نوروزی سال ۹۶ به آن اشاره فرمودند.

** اقدام­های پیشگیرانۀ اطلاعاتی

یکی از مهمترین فعالیت­ها، اقدام­های پیشگیرانه اطلاعاتی است که توسط وزارت اطلاعات و اداره کل استان صورت می پذیرد به برخی از آنها اشاره می گردد:

برگزاری نشست­های توجیهی و نمایشگاه­های اطلاعاتی برای اقشار مختلف تأثیرگذار از جمله مدیران، نخبگان، اندیشمندان، دانشگاهیان، روحانیان، کارفرمایان، کارگران و… و اطلاع رسانی به آنها در مورد برنامه­ها و نقشه­های دشمنان نظام و کشور و لزوم هوشیاری مخاطبان در برابر این نقشه­ها.

شناسائی و مهار زمینه­های آسیب­پذیری که امکان به فعلیت رساندن تهدیدات را در عرصه­های مختلف دارند.

مقابله جدی با دشمنان و کسانی که عالمانه و عامدانه با قصد ضربه زدن به منافع ملی فعالیت­های مجرمانه مرتکب می­شوند.

**مقابله با جرایم سازمان یافتۀ ضدامنیتی

« مبارزه با تروریسم و تأمین امنیت ملت شریف ایران، از محورهای مهم اقدامات این وزارت می­باشد. به عنوان مثال، پدیده­ی شوم ریگی و جندالشیطان، سال­ها بود که افکار عمومی را تحت تأثیر قرارداده و این گروهک، با اقدامات ضدامنیتی خود (بمب گذاری و ترور و…) منطقه­ی شرق کشور و امنیت عمومی را با تهدید مواجه ساخته بود که وزارت اطلاعات، با عملیات پیچیده و گسترده، وی را دستگیر و باند او را منهدم نمود که نوع عملیات ، زمان آن و هماهنگی های بین دستگاه های عمل کننده ، الگوی یک اقدام اطلاعاتی مناسب می باشد.

« همکاری با نیروهای خدوم انتظامی در جهت مقابله با باندها و گروه­های سازمان­یافتۀ مواد مخدر در سطح داخلی و خارجی که با حمایت و پشتیبانی دشمنان و سرویس­های اطلاعاتی در صدد نابودی و تهی­سازی جامعه به ویژه نسل جوان هستند، از دیگر اقدامات اداره­کل اطلاعات استان بوده­است.»

«مقابله با توطئه­های وسیع و مستمر دشمنان در جهت ایجاد اختلاف قومی و مذهبی از دیگر اقدامات وزارت است، همانگونه که ملت شریف مطلعند، دشمن با استفاده از عوامل خود سرمایه­گذاری وسیعی در این خصوص انجام داده که تشکیلات اطلاعاتی از این ناحیه با مطالبه جدی مردم جهت مقابله با این توطئه­ها و گروه­های افراطی تروریستی قومی ـ مذهبی وابسته روبرو بوده است. در این خصوص نیز دستاوردهای مهمی بدست آمده و احساس رضایت عمومی در قبال این اقدامات هوشمندانه به ویژه در مناطق مرزی مشاهده می­شود. کشف توطئه­های وسیع آمریکا و عوامل وابسته در مناطق مرزی و… از دستاوردهای مهم وزارت اطلاعات در این عرصه بوده که به وحدت اقوام و مذاهب ایرانی کمک شایانی کرده­است.»

از مهمترین اقدامات اداره کل اطلاعات استان می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

مقابله با تحرکات ضدامنیتی منافقین، فرقه­های ضاله ، فرق نوظهور و غیرقانونی عرفانهای کاذب و کیهانی ، مدعیان دورغین ادیان مختلف ، خرافه­گری، شیطان­پرستی و… .

مقابله با تحرکات، تبلیغات مسموم و عملیات روانی شبکه­های ماهواره­ای ضدانقلاب در سطح استان.

همکاری با سایر دستگاه­ها در مقابله با قاچاق و خریدوفروش غیرمجاز سلاح و مهمات در استان .

**کمک به کاهش آثار تحریم اقتصادی

«کمک به کاهش آثار تحریم اقتصادی بر مردم نیز از اقدامات مهم وزارت به حساب می­آید. از آنجا که دشمن در گسترش تحریم­های هوشمند علیه ایران برنامه­های وسیعی را دنبال می­کرد (که در آنها مردم هدف اصلی به شمار می­رفتند) لذا وزارت اطلاعات در این خصوص با همت مضاعف و فراگیر، تلاش­های گسترده­ای را جهت مصون­سازی از آثار تحریم انجام داده که بحمدالله در بخش­های قابل توجهی موفق عمل کرده است.»

در استان نیز اقدامات اطلاعاتی­- اقتصادی مناسبی جهت کمک به صنایع ، تأمین نیازمندی­ها، شناسایی و ایجاد تعامل بین حلقه­های مکمل صنعتی و حمایت از تولیدکنندگان و مبتکرین داخلی، انجام گرفته است.

**حمایت از سرمایه­ گذاری و تولید

وزارت اطلاعات و به تبع آن اداره کل اطلاعات استان حمایت جدی و قاطعانه از افراد، شرکت­ها و مؤسساتی که با رعایت قوانین و مقررات اقدام و با هدف تقویت تولید، اشتغال و رونق اقتصادی استان فعالیت می­کنند را از وظایف اصلی خود می­داند.

شرکت در جلسات ستاد سرمایه­گذاری استان و ارائه نظرات و پیشنهادات لازم، نشست با مسئولین ارشد استانی و مدیران دستگاه­های اقتصادی برای تشویق هر چه بیشتر جهت حمایت از سرمایه گذاران، ارسال نقطه نظرات اصلاحی و پیشنهادی جهت رفع مشکلات قانونی احتمالی یا تصویب قوانین جدید در این حوزه بوده­است.

**حفظ منافع ملی و سرمایه های حیاتی و مهم

« حفاظت و صیانت از منافع ملی، نظارت اطلاعاتی با جلوگیری از حیف و میل بیت­المال در استان، حمایت از سرمایه­گذاری در بخش کالاهای استراتژیک صنعتی و کشاورزی، در زمینۀ تهیه مواد اولیه، حمایت و برقراری امنیت بهتر برای فعالیت های تولیدی سالم از اقدامات حمایتی اداره کل اطلاعات بوده است.

همچنین در این راستا مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی علی الخصوص در حوزه کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی مدنظر بوده و علاوه بر صیانت، حمایت­های لازم از آنان نیز بعمل می­آید. چرا که دشمنان بر این مجموعه­ها نظر داشته و تلاش دارند در روند کارهای آنان نیز خلل ایجاد نمایند.

**مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی

«گسترش اقدامات و فعالیت­های وزارت در مقابله با فساد اقتصادی نظیر: اختلاس، قاچاق کالا، فرار مالیاتی، زمین خواری، پولشویی، سودجویی­های شخصی و… به عنوان یکی از مطالبات جدی و همیشگی مقام معظم رهبری (دامت برکاته) و مردم از دیگر اقدامات وزارت محسوب می­شود که رضایتمندی گروه­های کثیری از جامعه و مسئولان را به دنبال داشته است.

مواردی از مهمترین اقدامات اداره اطلاعات در این زمینه در سال­­های اخیر عبارتند از:

شناسایی و کشف مقدار قابل توجهی کالا و ارز قاچاق در مبادی ورودی به کشور در مرزهای استان.

شناسایی و کشف فرار مالیاتی کلان در استان.

مقابله با پدیده زمین خواری در نقاط مختلف استان.

بازگرداندن مبالغ زیادی از حقوق از دست رفته بانکها در قالب مطالبات معوق با کمک مدیران بانکهای استان و حراست ها.

پیشگیری از سؤاستفاده مالی در تعدادی اندکی از ادارات استان و کمک به سلامت اداری.

همکاری و مساعدت مدیران و مراجع قضایی، سازمان بازرسی و تعزیرات حکومتی استان در اقدامات مقابله ای اداره کل اطلاعات استان با مفاسد کلان اقتصادی قابل تقدیر است.

**کمک به تصمیم­سازی و حمایت از مدیران سالم

تهیه گزارشات و تحلیل­های مورد نیاز تصمیم­گیران، در راستای کمک به تصمیم­سازی و تصمیم گیری در حوزه های مهم و کلان استانی و کمک به اجرای طرح­های مهم ملی و استانی و کمک به ارتقای عناصر سالم و جلوگیری از ارتقای عناصر ناسالم در حیطه وظایف و چهارچوب­های قانونی از جمله مهمترین اقدامات در این حوزه بوده­است.

**شناسایی و انعکاس نارضایتی­های مردمی و مشکلات جامعه

شناسائی ­نارضایتی­های مردمی و انتقال دقیق و به موقع و بدون دخل و تصرف آنها به مدیران ذیربط از وظایف مهم این اداره­کل بوده­است، پیگیری مشکلات و مسائل مرتبط با زندگی روزمره­ مردم، مشکلات سازمان­ها و دستگاه­های خدمت­رسان و… و ارائه­ اخبار جمع­بندی شده به مسئولین ذی­ربط، اثر مستقیمی در کاهش مشکلات داشته.

برآورد زمینه­های نارضایتی در حوزه­­های مختلف و بررسی تبعات آن و اطلاع رسانی به مسئولین ارشد استان ازجمله اقدامات این اداره کل در این راستا است. اینگونه موارد در اسرع وقت به مدیران ارشد استانی وکشوری منعکس می­گردد تا هم تصمیم­گیری را برای آنان آسان­تر کند و هم برای برطرف کردن مشکلات چاره­اندیشی نمایند.

**کمک به ارتقای انسجام ملی و امنیت اجتماعی

تلاش برای حفظ انسجام ملی، اجتماعی و سیاسی و صیانت از سرمایه­های اجتماعی، مذهبی، سیاسی و اقتصادی، از جمله محورهایی است که در مأموریت­های این وزارت خانه به آن توجه جدی می شود .

شناسایی و مقابله با گروه­ها و جریان­های سودجو و انحرافی اخلاقی، فرقه­ای و دینی ـ بعضاً وابسته به بیگانه که در صدد خشکاندن ریشه­های اعتقادات دینی و مذهبی جامعه به ویژه جوانان بوده­اند، از دیگر اقدامات محسوب می­شود.

همچنین توسعه­ دایرۀ آگاهی بخشی­ و توجیه اقشار مختلف جامعه و تولید و ارائۀ بسته­های مختلف توجیهی و آموزشی در حوزه­های مرتبط با مأموریت­های این اداره کل به اقشار مختلف جامعه (علما، روحانیون، دانشگاهیان و…) از دیگر اقدامات تعاملی بوده­است.

پاسخ­گویی به مردم و مسئولین، همواره جزو سیاست­های کلی این اداره کل می­باشد که در دوره­های جدید مدیریتی، مورد تأکید بیش­تری قرار گرفته­اند. در نظام مردم­سالاری دینی، تشکیلات اطلاعات نیز آمادگی ارائۀ توضیحات لازم به نمایندگان محترم ملت را دارد و حضور وزیر اطلاعات و معاونین در کمیسیون­های مختلف مجلس شورای اسلامی از مصادیق این تعامل ارزنده به شمار می­رود.

مهمترین اقدامات اداره کل اطلاعات استان در سنوات اخیر عبارتند از:

ترویج گفتمان انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی ( ره) و مقام معظم رهبری( مدظله­العالی).

تامین امنیت انتخابات و کمک به سلامت و حضور حداکثری مردم در انتخابات با حفظ استقلال و بی­طرفی.

مقابله با سناریوهای طراحی شده از سوی بدخواهان و عناصر مرتبط با جریان­های ضدانقلابی به ویژه در مقطع انتخابات.

صیانت و حمایت از مدیران و مسئولین سالم، انقلابی و خدمتگزار و جلوگیری از رشد عناصر ناسالم و مساله دار در مشاغل مهم و حساس اجرایی و اداری.

مقابله با جریان سازی معاندین در فضای مجازی.

ممانعت از نفوذ جریان­های معاند و مساله دار در مراکز فرهنگی و رسانه­ها.

کمک به کاهش نارضایتی­های عمومی و افزایش رضایتمندی مردم .

حفظ و حراست از پرسنل، اسناد و امنیت شبکه های الکترونیکی سازمانها و ادارات دولتی و اداری و دارای طبقه­بندی حفاظتی از طریق حراست­های ادارات کل استان.

**مقابله با اقدامات اطلاعاتی کشورهای معاند

ورود کشور به حوزه­های جدید فعالیت­های فن­آورانه روز از جمله فعالیت­های هسته­ای، هواوفضا، نظامی، IT، نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی که پیشرفت­های شگرفی را رقم زد ، دشمن را بر آن داشت تا اقدامات خود را درحوزه­های جاسوسی، خرابکاری صنعتی، خرابکاری سایبری ادامه دهد.

صیانت از دستاوردهای علمی ـ فناوری جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه­ی فن­آوری، موجب تقویت بالندگی و اعتماد جامعه به سرمایه­ها و توانایی­های خویش شده است، طی سال­های گذشته در سطح استان مواردی از قبیل توسط اداره کل اطلاعات استاناز طریق توجیه مدیران مربوطه و با همکاری همه دست اندرکاران خنثی شده است.

در زمینه جمع­آوری اطلاعات که زمینه­ساز سایر اقدامات است دشمنان هم از ظرفیت خود و هم از ظرفیت سایر کشورهای همسو و هم از ظرفیت گروههای ضدانقلاب استفاده می­کنند که ظرف چند سال اخیر عوامل داخلی و خارجی مرتبط با سرویس­های اطلاعاتی دشمن مورد شناسایی و اقدام اطلاعاتی قرار گرفته­اند.

همچنین نفوذ و ضربه زدن به شبکه­ها و سیستم­های امنیتی دشمنان و سرویس­های آنان از دیگر اقدامات افتخارآفرین وزارت بوده که بنا بر اعتراف دشمن، آنان را به ستوه آورده است. این گروه از اقدامات که نشاندهندۀ ظرفیت و توان تهاجمی بالای دستگاه اطلاعاتی کشور است، موجب سربلندی و افتخار جامعه و مردم گردیده است. پیام­ها و اظهارات تشکرآمیز بخش­هایی از اقشار مختلف جامعه مؤید رضایت و خرسندی مردم در این ارتباط بوده است.

مقابله فراگیر و گسترده با توطئه­های ضدانسانی و ضدمردمی دشمن در حوزه­ی جنگ نرم نیز که با هدف انحراف افکار عمومی به ویژه جوانان و اقشار تأثیرگذار در سطح وسیعی صورت گرفته است، باعث افزایش احساس سربلندی و رضایت عمومی در همه­ اقشار و همکاری و همراهی جامعه در مقابله با جنگ نرم شده است.

در راستای مقابله با اقدامات بیگانگان توصیه­های زیر تأکید می­گردد:

خودداری از ارتباط غیر ضروری با اتباع بیگانه.

عدم پاسخگویی به نظرسنجی های تلفنی خارج از کشور .

مشورت با وزارت اطلاعات و اداره کل اطلاعات استان از طریق ستاد خبری یا حراست­ها قبل از برقراری ارتباط با اتباع خارجی و شرکت­های خارجی.

حفاظت از اطلاعات شخصی در فضای مجازی.

سعی در عدم استفاده از برخی نرم افزارها که عمدتاً برای جاسوسی طراحی شده اند.

عدم افشای اسرار مراکز حیاتی و حساس در نزد اشخاص غیر علی­الخصوص خارجی.

همکاری و بهره گیری از محصولات مؤسسات آموزشی و پژوهشی استان در راستای حفظ ارزش های نظام مقدس، ارتقای فرهنگ ملی، عمومی و بومی استان و پیشگیری از تحریف فرهنگ و وقایع تاریخی استان گیلان با بهره گیری از اسناد وقایع تاریخی یکی دیگر از اقدامات اداره کل در حوزه فرهنگی می باشد.

نقش یکایک اعضای محترم شورای تأمین استان گیلان و اعضای محترم تأمین شهرستانهای استان اعم از استاندار و فرمانداران محترم، عزیزان سپاه ، نیروی انتظامی، ارتش، مرزبانی، مدیران مختلف قضایی، صدا و سیما، سازمان قضایی نیروهای مسلح و پرسنل محترم دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در تأمین امنیت استان که با همدلی و همصدایی، ایثار و شجاعت انجام وظیفه می نمایند را اجر می نهیم و از همه عزیزان تقدیر می نماییم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.