اجرای اولویت های زیست فناوری در گرو بودجه

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: امیدوار هستیم سازمان برنامه و بودجه مبلغ قابل قبولی برای اجرای اولویت های ستاد در نظر بگیرد تا برنامه ها و طرح های توسعه ای را اجرایی کنیم.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از مهر، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص برنامه های تعیین شده برای سال جاری در ستاد، گفت: ابتدای هر سال برای برنامه های جاری ستاد تصمیم گیری شده و توسط گروه نوشته می شود و در نهایت نظرات و رصد بر اجرای آن به عهده کارگروه نظارت و ارزیابی ستاد است.قانعی مطرح کرد:

اجرای اولویت های زیست فناوری در گرو بودجه

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: امیدوار هستیم سازمان برنامه و بودجه مبلغ قابل قبولی برای اجرای اولویت های ستاد در نظر بگیرد تا برنامه ها و طرح های توسعه ای را اجرایی کنیم.


به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از مهر، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص برنامه های تعیین شده برای سال جاری در ستاد، گفت: ابتدای هر سال برای برنامه های جاری ستاد تصمیم گیری شده و توسط گروه نوشته می شود و در نهایت نظرات و رصد بر اجرای آن به عهده کارگروه نظارت و ارزیابی ستاد است.


وی افزود: تمام برنامه های مشخص شده تا پایان سال انجام شده و اجرایی می شود و برای اتمام حجت در این زمینه کارگروه نظارت و ارزیابی ستاد بر حسن انجام کارها نظارت می کند.


به گفته قانعی، برگزاری کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری، فرصتی فراهم می کند تا تمام اعضای ستاد با اقدامات انجام شده در کارگروه ها و گروه های تخصصی آشنا شده و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کنند.


دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی ادامه داد: امیدوار هستیم سازمان برنامه و بودجه مبلغ قابل قبولی برای اجرای اولویت های ستاد در نظر بگیرد تا بتوانیم برنامه ها و طرح های توسعه ای خود را در حوزه زیست فناوری به سرانجام برسانیم.


نهایی‌سازی پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری ستاد با سازمان برنامه و بودجه


بهزاد قره‌یاضی مدیر گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه در خصوص اقدامات این گروه در سال ۹۵، گفت: یکی از مهم ترین اقدام های گروه در سال ۹۵ پروژه تقسیم کار ملی و نهایی سازی پیش نویس تفاهم نامه همکاری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با سازمان برنامه و بودجه برای اجرای ماموریت های پیش بینی شده و منتج از پروژه تقسیم کار ملی بود.


به گفته مدیر گروه پژوهش ستاد توسعه زیست فناوری، طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری که با هدف هماهنگ سازی و افزایش بهره وری از ظرفیت های زیستی کشور و تعیین اولویت های تحقیقاتی انجام شده، در ستاد نهایی شد و در حال پیگیری است تا با کمک سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.


وی افزود: حمایت از پایان نامه های دکتری زیست فناوری، حمایت از مقالات حوزه زیست فناوری، حمایت از پژوهشگران برتر، حمایت از فعالیت های بین المللی و غیره از دیگر اقدامات گروه در سال گذشته بود.


قره‌یاضی ادامه داد: تهیه و تدوین مونوگراف علمی و برگزاری ۱۴ هم اندیشی تخصصی زیست فناوری نیز از دیگر اقدامات قابل ذکر است.


وی از حمایت های گروه پژوهش از حوزه های اولویت دار زیست فناوری در حوزه های مختلف مانند روش های تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان در حوزه زیست فناوری پزشکی؛ مهندسی ژنتیک در حوزه زیست فناوری کشاورزی و بهبود تولید فراورده های تخمیری با استفاده از مهندسی متابولیک و زیست شناسی سامانه ها در زیست فناوری صنعت خبر داد.


وی عنوان کرد: حمایت از پایان نامه های دکتری را نیز در سال گذشته پیگیری کردیم که از ۲۲۴ پایان نامه ارسال شده ۸۸ مورد پذیرفته و مورد حمایت قرار گرفت که بالاترین آمار پایان نامه های حمایت شده مربوط به حوزه کشاورزی و پس از آن محیط زیست و پزشکی بود.


قره‌یاضی حمایت از مقالات زیست فناوری را اقدام بعدی گروه عنوان کرد و گفت: سال ۹۵ تعداد ۱۳۵ مقاله به گروه ارسال شد که ۴۷ مقاله مورد تایید قرار گرفت و در کل ۱۲۰ میلیون تومان حمایت مادی از مقالات زیست فناوری صورت گرفت.


مدیر گروه پژوهشی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تهیه شیوه نامه های حمایت از ثبت اختراع داخلی و خارجی را نیز از دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت: در حوزه حمایت از ثبت اختراعات بین المللی از شرکت های کارگزاری که در فرآیند ثبت اختراع بین المللی تجربه داشته و به مخترعین در این فرایند کمک کنند حمایت خواهیم کرد.


وی از اقدامات آتی گروه انعقاد تفاهم نامه با کانون پتنت ایران را ذکر کرد و گفت پس از نهایی شدن این موضوع از ثبت اختراع داخلی و خارجی در صورتی که در مرحله تجاری سازی باشند و در راستای اولویت های اعلام شده ستاد قرار داشته باشند، حمایت خواهیم کرد.


قره یاضی همچنین از معرفی و تشویق ۳ پژوهشگر برتر که بالاترین امتیاز را کسب کرده اند در جشنواره آتی بیوتکنولوژی خبر داد.


وی حمایت از واحدهای پژوهشی برتر، معرفی رسانه و خبرنگار برتر حوزه زیست فناوری، تدوین الزامات توسعه محصولات ارگانیک، حمایت از فعالیت های بین المللی همچون حمایت از ماموریت ها و فرصت های مطالعاتی را از دیگر اقدامات گروه عنوان کرد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.