موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون

پژوهشگران فعال در یک شرکت شتاب دهنده زیست فناوری پزشکی در کشورمان موفق به استخراج دو داروی ایمونوگلوبولین وریدی (IVIG) و همچنین سرم آلبومین انسانی از پلاسمای خون شدند. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا تامین سرمایه و تجهیزات مربوط به امور تحقیق و پژوهش همواره یکی از معضلات نوآوران و صاحبان ایده به شمار می رود و این مسئله در کنار اصل مهم بازاریابی و تجاری سازی محصول سد راه محققان در فضای کسب و کار بوده است، اما امروزه این مشکل با ایجاد شتاب دهنده های برخوردار از مجموعه کامل خدمات مورد نیاز محققان و نوآوران از جمله سرمایه کافی، مشاوره، تجهیزات مختلف و همچنین فضای کار جهت استقرار پژوهشگران تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است.


موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون

پژوهشگران فعال در یک شرکت شتاب دهنده زیست فناوری پزشکی در کشورمان موفق به استخراج دو داروی ایمونوگلوبولین وریدی  (IVIG) و همچنین سرم آلبومین انسانی از پلاسمای خون شدند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایرنا تامین سرمایه و تجهیزات مربوط به امور تحقیق و پژوهش همواره یکی از معضلات نوآوران و صاحبان ایده به شمار می رود و این مسئله در کنار اصل مهم بازاریابی و تجاری سازی محصول سد راه محققان در فضای کسب و کار بوده است، اما امروزه این مشکل با ایجاد شتاب دهنده های برخوردار از مجموعه کامل خدمات مورد نیاز محققان و نوآوران از جمله سرمایه کافی، مشاوره، تجهیزات مختلف و همچنین فضای کار جهت استقرار پژوهشگران تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است.

اصلی‌ترین رسالت این شتاب‌دهنده ها تقویت و حمایت همه جانبه از یک استارتاپ یا شرکت نوپا و تبدیل آن به شرکتی است که پس از قطع این حمایت ها خود به تنهایی قادر به رقابت و رشد در بازار باشد.


** تهیه داروهای نوترکیب و سلول درمانی

اما یک شرکت شتاب دهنده زیست فناوری پزشکی در کشورمان که سال 1395 با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تهیه داروهای نوترکیب و سلول درمانی آغاز به کار کرد، اخیرا با حمایت های پژوهشی موفق به استخراج دو قلم دارو از پلاسمای خون شده است.

دکتر امیر مقصودی سرپرست کشت میکروبی این شرکت با بیان این که زمینه فعالیت این شتاب دهنده، زیست فناوری پزشکی شامل دارو و تجهیزات و همچنین طب بازساختی(سلول های بنیادی) است، افزود: در حال حاضر 8 شرکت در این شتاب دهنده مشغول به کار می باشند که از بین انواع پروژه های آنها، دو پروژه دارویی در حال اتمام و نتیجه گیری گیری نهایی است.

سرپرست کشت میکروبی این شرکت شتاب دهنده خصوصی در ادامه تصریح کرد: این داروها شامل ایمونوگلوبولین وریدی (Intravenous immunoglobulin)  و سرم آلبومین انسانی است.

وی ادامه داد: داروی IVIG در بیمارانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف است استفاده می شود و پس از تزریق این دارو به بیمار، مقاومت بدن در برابر بیماری بیشتر می شود.

مقصودی افزود: این دارو جای خالی سیستم ایمنی بی رمق بدن را در این بیماران پرکرده و آنها را از گزند انواع ویروس، باکتری و قارچ حفاظت می کند.

وی با اشاره به سرم آلبومین انسانی به عنوان داروی دیگری که محققان نخستین شتاب دهنده زیست فناوری پزشکی در کشور موفق به استخراج آن از پلاسمای خون شده اند، گفت: این دارو تغلیظ شده پروتئین های پلاسما از خون انسان و تنظیم کننده مهم حجم خون در گردش است.

سرپرست کشت میکروبی این شرکت شتاب دهنده خصوصی تاکید کرد: در حال حاضر تمرکز این شرکت، کار روی داروهای نوترکیب و سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی است.


** دشواری کار شتاب دهنده های زیست فناوری نسبت به سایر بخش ها

مقصودی کار پژوهش و تولید در برخی حوزه ها از جمله بخش های مربوط به سلامت و درمان را نسبت به سایر بخش ها بسیار هزینه بر دانست و گفت: به عنوان مثال شما می توانید یک شرکت را در حوزه ای مانند IT با حداکثر هزینه چند ده میلیون راه اندازی کنید، اما این هزینه برای یک شرکت زیست فناوری پزشکی به هیچ وجه کافی نیست.

وی با اشاره به سایر پیچیدگی های خاص راه اندازی شرکت های زیست فناوری و بخش دارویی گفت: این بخش نیازمند تکنیک و تجهیزات مورد نیاز، انجام آزمایش های بسیار هزینه بر و در نهایت دریافت مجوزهای سختگیرانه از وزارت بهداشت است.

سرپرست کشت میکروبی این شرکت شتاب دهنده خصوصی در ادامه، هدف اصلی از تاسیس این مرکز را در اختیار قراردادن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری از جمله فضا، امکانات پژوهشی و اساتید برای صنعتی کردن و تجاری سازی ایده و نوآوری افراد به خصوص محققان و دانشجویان دانست.


**داروهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت در اولویت حمایتی

مقصودی همچنین با اشاره به چگونگی حمایت از پژوهشگران و صاحبان ایده از سوی نخستین شتاب دهنده زیست فناوری در کشور گفت: سیستم کار اینطور است که ابتدا از پژوهشگران پروپوزال دریافت می شود.

وی با اشاره به این که تمرکز کاری این شتاب دهنده در این بخش حمایت تحقیقاتی از داروهای اولویت داری است که توسط وزارت بهداشت هر دو سال یکبار اعلام می شود، افزود: به عبارتی در صورتی که موضوع پروپوزال از اولویت های وزارت بهداشت باشد، از سوی شرکت ما نیز ب صورت اولویت دار مورد توجه قرار گرفته و روند تصویب آن در شرکت بسیار سهل تر خواهد بود.

وی در خصوص نحوه تعامل این شرکت با دانشجویان یا صاحبان ایده توضیح داد: ابتدا یک قرارداد با پژوهشگر منعقد می شود و طرف قرارداد در ادامه برای به ثمررساندن ایده و تحقیقات خود به شکل رایگان از امکانات و نیروی متخصص این شتاب دهنده استفاده می کند.

سرپرست کشت میکروبی این شرکت خصوصی ادامه داد: در نهایت هنگامی که ایده و پژوهش به مرحله تولید محصول و فروش رسید، پس از کسر هزینه ها و درصد مربوط به شتاب دهنده مطابق با قرارداد منعقده، محققان نیز به سود خود خواهند رسید.

وی ادامه داد: در واقع هدف شتاب دهنده آن است که هر پژوهشگری که وارد شرکت می شود بنیه و توان لازم را برای فعالیت های بعدی خود به صورت مستقل بدست آورد.


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.