ضرورت استفاده از بیوتکنولوژی در مرکز تحقیقات ابریشم ایران

مرکز تحقیقات ابریشم ایران با قدمت بیش از چهار دهه با اهداف برآورد نیاز و توسعه علمی و فنی نوغانداری و ارزیابی پارامترهای اقتصادی در پرورش کرم ابریشم به منظور افزایش راندمان، بررسی ایجاد تحول در راستای شکوفایی صنایع ابریشم، استفاده از علوم و فنون جدید از بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک به منظور گسترش مصارف نوین از فرآورده‌های سودمند نوغانداری و آموزش تکنولوژی مناسب و نوین پرورش ابریشم فعالیت می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از ایسنا، حفظ و تکثیر تخم نوغان لاین و اجداد، بانک ژن کرم ابریشم، کلکسیون توت، اجرای طرح‌های تحقیقاتی، انجام آزمایش‌های تخصصی و انتشار نشریات تخصصی به منظور توسعه‌ نوغانداری و برقراری ارتباط با دانشگاه‌ها، صنایع و مراکز تحقیقات نوغانداری دنیا از وظایف این مرکز بشمار می‌رود. در مرکز تحقیقات کرم ابریشم کشور بیش از 110 لاین کرم ابریشم بانک ژن نگهداری و نیز لاین اجداد پی 2 و پی 3 مورد نیاز کشور تکثیر می‌شود.

دکتر محمدعلی نجفی استاندار گیلان در بازدید از این مرکز بر لزوم حفظ جایگاه گیلان در بین تولید‌کنندگان ابریشم در سطح کشور تاکید و تصریح کرد: جایگاه اول گیلان با حمایت از بخش خصوصی و طرح‌های ارائه شده از سوی مراکز تحقیقاتی باید با قوت حفظ شود تا جایگاه هشتم ایران در ابریشم جهان ارتقا یابد.

نجفی به شرایط مثبت ایجاد شده پس از برجام برای تسهیل همکاری‌های بین المللی در بخش‌های تحقیقاتی اشاره و خاطرنشان کرد: در این شرایط باید از فرصت مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در توسعه بخش‌های مختلف بهره‌‌مند شد.

وی خاطرنشان کرد: در 15 سال گذشته متاسفانه بخش ابریشم در کشور با مشکلات بسیاری مواجه شد که توزیع تخم نوغان از 203 هزار جعبه  به حدود 30 هزار جعبه کاهش یافت.

استاندار گیلان اعلام نیاز بیش از 40 هزار جعبه تخم نوغان از سوی 20 استان کشور برای سال آینده را نوید خوبی برای احیای ابریشم عنوان کرد و گفت: افزایش تقاضا برای دریافت تخم نوغان، اثرات حمایت‌های دولت و تحرکات مثبت انجام شده در بخش نوغانداری را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه نیمی از پیله تر ابریشم در گیلان تولید می‌شود، اظهار کرد: در استان گیلان با استفاده از تمامی ظرفیت‌‌ها برای گسترش نوغانداری حمایت خواهیم کرد تا حرف‌ها به عمل تبدیل شود.

وی با اشاره به بازدیدی که از مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران انجام داد، متذکر شد: بازدید و بررسی مشکلات مراکز تحقیقاتی مستقر در استان باید جزو برنامه‌های مدیران باشد، چون بیشتر این مراکز در بعد ملی و فراملی در حال خدمت رسانی هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان اضافه کرد: وزارتخانه‌ها نیز باید به صورت ملی از این مراکز حمایت کنند و در استان گیلان نیز اقدامات حمایتی انجام گرفته و استمرار خواهد داشت.

نجفی صنایع ابریشم را جزو صنایع منحصر به فرد دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه نوغانداری همزمان با دیگر کارهای کشاورزی انجام می‌شود، نقش موثری در افزایش درآمد کشاورزان دارد.

وی با بیان اینکه مردم به اقتصادی بودن صنایع و محصولات آن توجه ویژه دارند، افزود: باید صنعتی شدن نوغانداری را با جدیت پیگیری کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.