تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در شیراز

رئیس دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی شیراز، از تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در این دانشکده خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوزی ایران به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر یونس قاسمی، گفت: دانشجویان دکتری بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی شیراز، موفق به تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در حوزه ژنتیک پزشکی شدند.

وی با اشاره به اجرای پروژه های تحقیقاتی متنوع در حوزه فناوری های نوین دنیا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: با افتخار باید اعلام کنم که درصد بالایی از مقالات ارائه شده در این دانشکده، در زمینه های کاربردی است.

دکتر مجید فردائی که از استاد راهنمای این پروژه بوده است در این خصوص، گفت: با بررسی ها، مطالعات و تجارب به دست آمده، لزوم تولید کیت تشخیصی با هدف تشخیص سریع و دقیق پیش از تولد اختلالات کروموزومی شامل سندروم داون (تریزومی 21)، سندروم ادوارد ( تریزومی 18)، سندروم پاتو ( تریزومی 13) و اختلالات تعدادی کروموزوم های جنسی مانند سندروم ترنر، کلاین فلتر و موارد دیگر احساس شد و در این راستا پروپوزال مربوطه به عنوانی پایان نامه دانشجویی تصویب و طی سه سال و نیم، این طرح تحقیقاتی به نتیجه رسید.

این عضو هیات علمی گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: این کیت پس از تولید آزمایشگاهی، با توجه به تکنولوژی بالای به کار رفته در آن و با حمایت مرکز رشد بیوتکنولوژی، موفق به دریافت عنوان “محصول دانش بنیان” از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

دکتر فردایی ادامه داد: با تلاش و پشتکار صورت گرفته، این کیت تشخیصی، قدرت رقابت با بهترین کیت های مشابه خارجی را دارد و با انجام تست های انجام شده بر روی بیش از 300 نمونه بالینی، حاصل کار موفقیت آمیز است.

وی یادآور شد: با حمایت و پیگیری می توان امکان تولید انبوه این محصول را داشت و از خرید این کیت تشخیصی از سایر کشورها بی نیاز شویم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.