برکناری یکی از موانع تولید ملی محصولات تراریخته

در پی ایجاد تغییراتی در ستاد توسعه زیست فناوری، دکتر سید مهدی سیدی از گروه آموزش و ترویج این ستاد برکنار شد.

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، طی حکمی از سوی دکتر مصطفی قانعی دبیر  ستاد توسعه زیست فناوری، دکتر سید مهدی سیدی از سمت مدیریت گروه آموزش و ترویج ستاد توسعه ی زیست فناوری برکنار شد.

گفتنی است در سیل هجمه هایی که طی دوسال گذشته علیه محصولات حاصل از بیوتکنولوژی به ویژه محصولات تراریخته به راه افتاده است، دکتر سید مهدی سیدی از چهره هایی است با توسل به عدم آگاهی مردم از امنیت این محصولات  در برابر رشد این فناوری در کشور و به ویژه تولید ملی محصولات تراریخته ایستادگی کرده است.

وی که در مناظره‌ای با دکتر بهزاد قره یاضی از استمرار واردات محصولات تراریخته استقبال کرده بود، با تولید ملی این نوع محصولات مخالفت کرده و به جای ترویج آن از همه توان ترویجی ستاد بر علیه فناوری مهندسی ژنتیک بهره  می‌برد. وی در بیست و پنجم آذر نود و پنج  در همایش ملی ایمنی زیستی  و آگاهی عمومی که از سوی مخالفین این محصولات برگزار شده بود شرکت کرده و به جای دفاع از زیست فناوری، گفت: “چگونه محاسبه شده است که جمعیت جهان رو به گرسنگی می رود؟”

طبق بیانیه سازمان خوار و بار جهانی  در سال 2000 بیوتکنولوژی یکی از مهمترین ابزارهای قدرتمند برای توسعه ی پایدار کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی در جهانی است که جمعیت آن به سرعت در حال رشد است.

با وجود این که ایمنی و برتری محصولات  تراریخته  در مقاله های  تخصصی و گزارش های معتبر دولتی و سازماهای بین المللی بسیاری به اثبات رسیده است اما متاسفانه جریان مخالف علم و فن آوری در کشور هم چنان با هراس افکنی در بین مصرف کنندگان مانع تولید داخلی این محصولات شده استمرار واردات آن از خارج از کشور را تضمین می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. ملیحه گوهری می گوید

  هیچ تضمینی برای سلامت محصولات تراریخته نه در ایران که جهان سوم و نه در کشورهای توسعه یافته وجود ندارد. تولید این محصولات که می تواند بسیار خطرناک نه تنها برای ما بلکه برای نسل آینده ما هم باشد تولید ملی نیست بلکه می تواند نسل کشی باشد که خودمان برای خودمان راه می اندازیم. لطفاً مردم ایران را احمق فرض نکنید و این مطالب دروغ را پخش نکنید.

  1. علی می گوید

   تمام ادعاهایی که علیه محصولات تراریخته مطرح می‌شود سیاسی یا اقتصادی است و صرفا رسانه‌ای است و یک منبع معتبر برای آنها وجود ندارد و هیچ مرجع سلامت و غذا و دارویی در جهان آنها را نپذیرفته و نمی‌پذیرد. همه کشورهای پیشرفته مجوز مصرف برای محصولات متعدد صادر کرده اند و مصرف میکنند. ژاپن ۳۱۰ محصول تراریخته را مجوز تولید یا مصرف انسانی داده است. کانادا استرالیا اتحادیه اروپا سوییس و… . فریب این جریان را نخورید خودتان مطالعه کنید….

 2. محمد می گوید

  در خیلی از حوزه ها تا خواستیم تولید ملی داشته باشیم نعره ها و مانع تراشی های شدیدی شروع شده است. امیدواریم دانشمندان و مسوولان بتوانند بر این مافیاهایی که همه جا هستند غلبه کنند و با فناوری پیشرفته مهندسی ژنتیک و تراریخته به داد اقتصاد و محیط زیست و سلامت این مردم برسند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.