آغاز به کار اجلاس بین‌المللی هماهنگی پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی در شیراز

مرجع ملی ایمنی زیستی در اجلاس بین‌المللی نمایندگان پروژه‌های توانمندسازی ایمنی زیستی گفت امیدواریم با اجرای صحیح پروژه توانمند سازی ایمنی زیستی بستر استفاده مسئولانه کشورهای در حال توسعه از فواید محصولات بیوتکنولوژیک به ویژه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست آماده شود.

اجلاس بین‌المللی نمایندگان پروژه‌های توانمندسازی ایمنی زیستی کشورها صبح امروز در شیراز آغاز به کار کرد. این اجلاس که همه ساله در یکی از کشورهای دارای پروژه و به منظور هماهنگی و استفاده از تجارب کشورهای دارای پروژه در دست اجرا (کامبوج، ایران، تاجیکستان، اردن، ترکیه، هندوستان و بنگلادش) و نمایندگان UNEP (از کشورهای کنیا و غنا) برگزار می‌شود، با سخنرانی افتتاحیه دکتر بهزاد قره‌یاضی، مرجع ملی ایمنی زیستی و نماینده مقام ارشد اجرایی پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی در محل هتل همای شیراز آغاز به کار کرد.

دکتر قره‌یاضی با اشاره به موقعیت تاریخی شیراز برگزاری این اجلاس رسمی در مرکز پیدایش تمدن بشری را گرامی داشته از پیشرفت‌های علمی ایران تحت رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین حمایت و هدایت رئیس جمهور خبر داده و با ارائه اسناد تاریخی گفت: ایران از 5000 سال قبل در پی درک علمی میانی علم ژنتیک بوده و در حال حاضر نیز در این عرصه دستاوردهای بزرگی را برای ارائه به جامعه بشری دارد. وی با اشاره به هدف پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا گفت: پروتکل ایمنی زیستی برای ایجاد ممنوعیت برای بیوتکنولوژی مدرن و محصولات تراریخته ایجاد نشده است بلکه برای استفاده مسئولانه از این فناوری تدوین و به تصویب اکثریت کشورهای جهان رسیده است و با اشاره به عقب ماندگی کشورهای منطقه و آسیایی در این حوزه گفت: در بین کشورهایی که در این اجلاس شرکت کرده اند تنها هندوستان است که موفق به تجاری سازی و کشت بیش از 12 میلیون هکتار پنبه تراریخته مقاوم به آفات شده و از منافع آن بهره‌مند شود. بنگلادش نیز با تجاری سازی بادمجان مقاوم به آفات گام بزرگی برداشته است اما هنوز در اول راه هستیم.

دکتر قره‌یاضی با ارائه آمار واردات کشورهایی مانند الجزایر، ترکیه و اروپا نشان داد که ممنوعیت مصرف این نوع محصولات در کشورهای یاد شده ،که مورد ادعای برخی رسانه ها در ایران است، واقعیت نداشته و تمام این کشورها سویای مورد نیاز خود را از بازار سویای تراریخته و به طور عمده محصول آمریکای لاتین تامین می کنند. وی با ارائه مستنداتی نشان داد که بیش از 33 میلیون تن سویای تراریخته همه ساله وارد اتحادیه اروپایی شده و به مصرف می‌رسد. وی در ادامه ملاحظات ابراز شده در مورد تاثیر محصولات تراریخته بر تنوع زیستی، محیط زیست و سلامت انسان را مورد مرور قرار داده و ابراز امیدواری کرد که با اجرای صحیح پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی، بستر استفاده مسئولانه کشورهای در حال توسعه و شرکت کنندگان در این اجلاس از فواید محصولات بیوتکنولوژیک به ویژه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست آماده شود.

دکتر Alex Owusu-Biney سخنران بعدی، هدف از برگزاری این پروژه را استفاده از تجارب همدیگر در اجرای پروژه و همچنین بررسی چالش‌های پیش روی اجرای پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی توسط کشورهای مجری عنوان کرد. وی تاکید کرد که هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را دارد و با توجه به شرایط خود می‌تواند این پروژه را به مرحله اجرا درآورد اما مهمترین اصل در اجرای پروژه همکاری و هماهنگی کامل تمام دست اندرکاران به ویژه حضور بخش‌های محیط زیست، کشاورزی، پزشکی، علوم و مرجع ملی ایمنی زیستی در کشورها عنوان کرد و ار عدم وجود هماهنگی و  حتی حذف برخی از مراجع اصلی در اجرای برخی از پروژه ها ابراز نگرانی و نارضایتی کرد.

ارائه گزارش های دولتی شرکت کنندگان، ادامه برنامه های روز اول را به خود اختصاص خواهد داد. این اجلاس روز چهارشنبه 19 مهرماه به کار خود پایان خواهد داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.