حفاظت از تنوع زیستی و بهره برداری از آن با استفاده از روش انتخاب به کمک نشانگرهای مولکولی

در جریان بازدید دکتر جلیلی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بر اهمیت بهره برداری از فناوری در حفظ تنوع زیستی اشاره شد.

دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی صبح امروز برای بازدید از از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی وارد کرج شد. وی در جریان بازدیدی که بیش از 4 ساعت به طول می انجامد از بخش های کشت بافت، انتقال ژن و تولید محصولات تراریخته ، زیست سامانه ها، فیزیولوژی مولکولی، نانوتکنولوژی، فیزیولوژی مولکولی، نانو تکنولوژی، گلخانه ویژه گیاهان تراریخته و فیتوترون ها دیدن کرده و با پروژه های در دست انجام و برنامه های پژوهشکده آشنا شد.

دکتر حسینی سالکده “چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور” که در حال حاضر معاونت پژوهشی پژوهشگاه را بر عهده دارد طی توضیحاتی در راستای معرفی فعالیت های زیست فناورانه در کشور براهمیت تنوع زیستی در محصولات باغی مانند انار و بادام و سیب و گلابی و بهره برداری از این تنوع زیستی با استفاده از نشانگرهای مولکولی تاکید کرد.

دکتر جلیلی از وجود بیش از 700 واریته انار خبر داده و در مورد آن گفت که در جشنواره انار عنوان شده بود. وی از صحت این ادعا پرسید که این موضوع مورد تایید پژوهشگاه قرار گرفته و تصاویری از کلکسیون انار کشور که توسط موسسه تحقیقات باغبانی تهیه و نگهداری می شود ارائه کرد. استفاده از نشانگرهای مولکولی موجب افزایش دقت و سرعت انتخاب در پروژه های اصلاح نباتی می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.