سمپوزیوم ویرایش ژنی (کریسپر) برگزار می‌شود

سمپوزیوم یک روزه فناوری ویرایش ژنی با عنوان «کریسپر» در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اول آذرماه برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از مهر، کریسپر یک پیشرفت علمی است که می‌تواند تمامی ابعاد زندگی در این سیاره را تغییر دهد، این پیشرفت می‌تواند وعده علاج و درمان برای شماری از مرگبارترین بیماری‌ها باشد. به زبان ساده کریسپر یعنی بریدن و جدا کردن ژن معیوب از ترکیب ژنتیکی سلول‌های موجودات زنده بدون بر هم زدن نظم ژنومی.

در سال ۲۰۱۵ فناوری جدیدی برای ویرایش DNA ژنومی سرخط خبرهای علمی قرار گرفت این فناوری که به نام کریسپر (CRISPR) شناخته می­ شود که به دانشمندان این امکان را می­ دهد به صورت دقیق و هدفمند هر ژنی را در ژنوم موجودات زنده ­پاک، ویرایش یا تعمیر کنند.

اکنون بیماری‌های ژنتیکی، بیماری‌های عفونی و سرطان به یک شیوه درمان می شود. لابراتورها و آزمایشگاه‌های سراسر دنیا شروع به استفاده از این تکنولوژی برای مطالعات خود روی حیوانات، گیاهان، انسان، قارچ‌ها و باکتری‌ها کردند.

باید در نظر داشت که این روش در مهمترین مراکز علمی دنیا در حال انجام است و کشورهای پیشرفته دنیا توجه و سرمایه­ گذاری فراوانی در این زمینه انجام داده­ اند چون به این نتیجه رسیده ­اند که از چنین تکنیکی می‌توان برای درمان بیماری های ژنتیکی و امراض ناشی از کهولت سن استفاده کرد، پس این روش می­ تواند یک هدف عالی علمی برای کشور ما باشد تا در آینده به آن­ها وابسته نباشیم.

به همین منظور گروهی از اساتید و دانشجویان جوان مقطع دکتری در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری قصد دارند تا سمپوزیوم یک روزه ای را در تاریخ اول آذر ماه سال جاری با نام کریسپر(CRISPR) برگزار کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.