باغ مادری سالم تاسیس شود

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در دیدار اعضای انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران، خواستار اهتمام این انجمن برای ایجاد و توسعه باغ مادری سالم در کشور برای حل مشکلات باغداران شد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، نیراعظم خوش‌خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در دیدار اعضای انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران، با تاکید بر حمایت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از انجمن صنفی کشت بافت در حوزه‌های مختلف تصریح کرد: همکاری برای آموزش نیروهای انجمن صنفی و در اختیار گذاردن نیروهای مجرب و کارآزموده، استفاده از آزمایشگاه های مجهز، ارائه گواهینامه (certificate) برای محصولات و فناوری ها در زمینه کشت بافت، امکان بازدید و برخورداری از امکانات مرکز رشد واحدهای فناور در رشت به عنوان زیرمجموعه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله حمایت های پژوهشگاه از انجمن صنفی است.

خوش‌خلق سیما با بیان اینکه اصالت و سلامت نهال ها موضوع مهمی است که پژوهشگاه در این زمینه نیز می تواند با انجمن صنفی کشت بافت همکاری نماید، از اعضای این انجمن خواست اهتمام خود را برای ایجاد و توسعه باغ مادری سالم در کشور برای حل مشکلات باغداران به کار گیرند.

وی ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی و گسترش فعالیت انجمن صنفی در حوزه کشت بافت اظهار داشت: پیشنهاد انجمن صنفی کشت بافت را در سال های نخست دهه 1380 ارائه کردم و اکنون که بعد از گذشت سال ها این امر، محقق شده، بسیار مایه خوشحالی است.

دکتر شریعت پناهی، رئیس بخش کشت بافت و سلول نیز در این نشست با اشاره به اینکه کار انجمن صنفی، به بخش تولید مرتبط است، اظهار داشت: در این زمینه بخش کشت و بافت سلول پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در زمینه سالم سازی نهال ها و تربیت نیروی انسانی آموزش دیده اعلام می نماید.

سید احمد حسینی، نایب رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی نیز در این نشست مشترک، ضمن تقدیر از اعلام آمادگی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برای حمایت از انجمن صنفی کشت بافت در گفتگو با روابط عمومی پژوهشگاه درباره اهداف حضور در این جلسه و نتایج آن اظهار داشت: انجمن صنفی کشت بافت گیاهی متشکل از مجموعه ای از شرکت های کشت بافتی تجاری کشور، سال گذشته با هدف تدوین استراتژی و تولید تجاری محصولات کشور راه اندازی شد.

وی افزود: متاسفانه ارقام تجاری باغبانی و اینکه بتوانیم آنها را به سرعت وارد پروسه باغبانی کشور کنیم، در اختیار نداریم و اینکه بخواهیم محصول را در باغ قلمه بزنیم و اقداماتی از این قبیل، بسیار زمان بر است. همچنین در زمینه اصالت و سلامت محصولات نیز مشکلاتی وجود دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: در فرایند بیوتکنولوژی و کشت بافت، می توانیم این ارقام را که اصالت و سلامت آنها تایید شده، در فضای ایزوله، تکثیر کنیم و یک رقم را با گواهی اصالت و سلامت به باغدار بدهیم که نتیجه آن افزایش عملکرد در این زمینه است.

نایب رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی با اشاره به فعال بودن پنج شرکت باغ مادری در اصفهان، مشهد، ساری، جوین (سبزوار) و… از اقدامات جزیره ای شرکت ها در حوزه کشت بافت و تولید تجاری محصولات انتقاد کرد و اظهار داشت: نتیجه فعالیت های جزیره ای، عدم امکان برگزاری جلسات با وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بود از این رو انجمن صنفی کشت بافت مجموعه ای ازاین شرکت ها را در قالب هیات مدیره گردهم آورد که ثمره آن، تشکیل جلسات و تعاملات دوسویه با مراکز تحقیقاتی معتبر در حوزه کشت بافت و ایجاد لینک تجاری بود.

وی با اشاره به جلسه مشترک با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز اظهار داشت: از آنجا که اطلاعاتی درباره پژوهشگاه، تحقیقات و امکانات آن در حوزه کشت بافت داشتیم، و می دانستیم پروتکل های خوبی در این مرکز تحقیقاتی ارزشمند کشور تولید شده، که برخی تجاری بوده و به شرکت ها واگذار شده و برخی در حال تجاری سازی است، درخواست کردیم پروتکل ها به صورت تجاری به شرکت ها داده شود و آنها دیگر روی تحقیقات کار نکنند.

حسینی افزود: ما می خواهیم تضمین داشته باشیم که پروتکل ها بعد از مدتی به مشکل نخورد و موسسه ای که در کشور پروتکل را می فروشد برای سال های متمادی، مثلا 10 سال آن را تضمین کند و اگر با مشکل سازمانی و اصالت و سلامت مواجه شد، از آن حمایت نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.