اقتصاد دانش بنیان کلید رونق تولید ملی

جمعی از دانشگاهیان و صنعتگران با حضور در نشست تخصصی علم تا عمل بر ضرورت حمایت از تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی تاکید کردند.

دکتر محمد رضا رسایی، رئیس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری در نشست تخصصی از علم تا عمل گفت: در حال حاضر 26 هزار دانشگاه داریم که سالانه 2.5 میلیون مقاله در کشور تولید می کنند. خروجی این مقالات باید به راه اندازی شرکت های مطرح و موفق منجر شود که بتوانند مشکلات مردم را حل کنند. ما مخالف تولید علوم پایه نیستیم. اما تبدیل علم به فناوری هم ضروری است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: علم و فناوری دو حوزه نزدیک به هم هستند. علم با محصول کامل می شود، نه تولید مقاله. اگر پژوهش به تولید محصول منجر نشود کار علمی به طور کامل انجام نشده است.

وی اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس دارای 720 نفر عضو هیئت علمی است که از این تعداد 102 نفر در حوزه زیست فناوری متخصص هستند که معادل 20 درصد از کل اعضای هیئت علمی این دانشگاه است و سالانه 12 میلیارد حقوق دریافت می کنند. وی پیشنهاد کرد برای حمایت از دستاوردهای زیست فناوری و تجاری سازی آن ها، هسته ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود و مبلغی از بودجه پژوهشی این وزارتخانه به آن اختصاص یابد.

دکتر برات قبادیان، معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، با حضور در نشست تخصصی علم تا عمل گفت: دانشگاهها باید صنایع را تولید کنند. ایران از نظر کمی رتبه خوبی در تولید علم داشته است اما از نظر کیفیت تولید علم جایگاه مطلوبی نداریم.

دکتر قبادیان اظهار داشت: شاخص شدت تحقیق و توسعه به درصدی از تولید ناخالص داخلی هر کشور گفته می شود که سالانه صرف تحقیق و توسعه می شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعطای تسهیلات بلاعوض یا کم بازده به مراکز پژوهشی دولتی و فعالان بخش خصوصی از طرح های تحقیقاتی حمایت کرده است.

وی گفت وزارت صنعت، معدن و تجارت 155 شرکت فعال در حوزه صنایع نوین را مورد حمایت مالی قرار داده است و مجموعا حدود 19 میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده است. 50 درصد از این شرکت های دریافت کننده تسهیلات موفق بوده اند. تسهیلات بلاعوض پرداختی به مراکز پژوهشی هم شش میلیارد و دویست میلیون تومان بوده است که به واحدهای پژوهشی داده شده است.

دکتر قبادیان تاکید کرد برای ایجاد تحول اساسی در راستای انقلاب صنعتی چهارم و دانشگاه های نسل سوم، در  ایران  باید از اقتصاد مبتنی بر منابع خام، به اقتصاد مبتنی بر دانش تغییر کنیم. اقتصاد دانش بنیان به توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار می انجامد.

نشست تخصصی از علم تا عمل به همت مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری و انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس صبح امروز در سالن شهید چمران این دانشگاه برگزار شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.