اطلاعیه مرکز تحقیقات سلامت غذا: برنج تراریخته سالم است / اصحاب رسانه به منابع معتبر رجوع کنند

در پی جنجال آفرینی جریان ضد مهندسی ژنتیک درباره احراز سلامت برنج تراریخته پس از انجام آزمایشات جامع در وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی یزد با صدور اطلاعیه‌ای بر درستی نتایج این آزمایشات تأکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی یزد با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به جنجال ‌آفرینی چند رسانه خاص درباره نتایج اعلام شده از طرح تحقیقاتی جامع سنجش سلامت برنج تراریخته ایرانی، از محققان و اصحاب رسانه خواست هر گونه اطلاعات مورد نیاز خود را صرفا از مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا در این دانشگاه دریافت کنند و به جنجال آفرینی‌ها توجه نکنند.

در این اطلاعیه آمده است: این مرکز تحقیقات در راستاي تنویر افکار عمومی و پرهیز از گمانه‌زنی‌هاي رسانه‌اي اعلام می‌کند که طبق نتایج فاز یک این آزمایشات، هیچ گونه عوارض سوء یا مضری روی سلامت حیوانات تغذیه شده با برنج تراریخته دیده نشده است. نتایج فاز دوم نیز در دست تکمیل است و در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

در این اطلاعیه از همه علاقمندان، محققان و اصحاب رسانه دعوت شده است، «در صورتی که پیام یا پرسشی در این زمینه دارند می‌توانند سوالات خود را به طور مستقیم با دکتر بهادر حاجی محمدي، سرپرست مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا، از طرق مندرج در ذیل مطرح نمایند.»

در انتهای اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی یزد اطلاعات تماس سرپرست مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذا به شرح ذیل درج شده است:

ایمیل: b.hajimohammadi@gmail.com

تلفن مستقیم دفتر مرکز تحقیقات: 03538209144

تلفن همراه: 09112751283

جنجال‌آفرینی از سوی یک رسانه خاص در برابر موضع رسمی وزارت بهداشت پس از آن کلید زده شد که عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست 13 شهریورماه اعلام کرد: وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی یزد را مامور کرده بود تا در خصوص سلامت برنج تراریخته تحقیق و بررسی و اظهارنظر کند و این دانشگاه هم بعد از سه سال و نیم بررسی و ارزیابی، چهارشنبه هفته گذشته رسما نتایج این بررسی‌ها مبنی بر تایید سلامت برنج تراریخته را منتشر کرد. (+)

بلافاصله یک رسانه حامی مدیریت سابق سازمان محیط زیست یادداشت تندی را به این بهانه علیه دکتر کلانتری و مسئله برنج تراریخته ایرانی منتشر کرد. پس از آن در 19 شهریور رسانه دیگری که به ضدیت با این فناوری و حمایت از مدیریت سابق سازمان محیط زیست بر خلاف جهت‌گیری سیاسی خود شهره است در این باره نوشت: «رئیس سازمان محیط زیست در حالی مدعی بررسی سلامت برنج تراریخته در کشور است که اسناد رسمی حکایت از دروغ بودن این ادعا دارد.»

در پاسخ به این شیطنت‌های رسانه‌ای ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، به طور رسمی اعلام کرد: «آزمایش برنج تراریخته در آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی یزد نشان داده است که این محصول مشکلی نداشته است… سیاست وزارت بهداشت درباره محصولات تراریخته و هر محصول جدید غذایی این است که حتما باید آزمایش‌ها و تاییدیه‌های لازم را داشته باشد. برخی از این محصولات با مجوز وزارت بهداشت وارد بازار شده است و به مردم اطمینان می دهیم که محصولی که با تاییدیه وزارت بهداشت وارد بازار شده باشد، کاملا سالم است.» (سخنگوی وزارت بهداشت: سلامت برنج تراریخته تایید شد)

اعلام نظر رسمی سخنگوی وزارت بهداشت موجب شد جریان ضد این فناوری، با هدف ایجاد اخلال در فرایند ارزیابی و صدور مجوز برنج تراریخته وارد عمل شود و برنامه پیک بامدادی رادیو ایران، ۲۱ شهریورماه گزارشی جهت دهی شده و خلاف واقع را سازمان‌دهی کرد. این گزارش با اتهام زنی به سخنگوی وزارت بهداشت سخنان وی را «بر اساس شنیده‌های شخصی» و خلاف واقع اعلام می‌کند. گزارش پیک بامدادی در ادامه ضمن پخش بخشی از مصاحبه خود با دکتر میرجلیلی رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی از قول وی مدعی می‌شود: «هیچ آزمایشی روی برنج تراریخته در این دانشگاه انجام نشده است و دانشگاهی که ماموریت بررسی دقیق و آزمایش برنج تراریخته را داشته صرفا به یک مقاله مروری و جمع آوری تحقیقات انجام شده در برخی کشورها اکتفا کرده است.» تهیه‌کنندگان برنامه در گزارش توهین‌آمیز خود همچنین مسئولان وزارت بهداشت را متهم می‌کنند که «از مردم به عنوان نمونه‌های آزمایشگاهی تأثیر این محصولات استفاده می‌کنند.»

دکتر میرجلیلی چند روز پس از انتشار گزارش تقطیع شده و دروغ پیک بامدادی در مصاحبه با خبرگزاری مهر در ۲۴ شهریورماه درباره تحریف و سوءاستفاده از مصاحبه‌اش اظهار داشت: آزمایش‌های جداگانه‌ای روی حیوانات آزمایشگاهی توسط این مرکز انجام شده که طبق نتایج فاز یک، تاکنون هیچ عارضه سوء یا مضری در حیوانات تغذیه شده با برنج تراریخته مشاهده نشده، همچنین نتایج فاز دو در دست تکمیل بوده که در آینده نزدیک منتشر می‌شود. (رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد؛ سلامت برنج تراریخته بر اساس آزمایشات جامع وزارت بهداشت)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.