چهره تاثیر گذار بیوتکنولوژی مطرح کرد: علم هراسی مانع جدی تولید ملی!

دکتر محمد حسین صنعتی، استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی معتقد است تولید ملی محصولات تراریخته با روشنگری انجمن های علمی علیه پروپاگاندای تراریخته محقق می شود.

دکتر محمد حسین صنعتی، استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران گفت: با توجه به اینکه در زیست فناوری رتبه 13 جهان را داریم، در مجموع پیشرفت کشور از نظر رتبه ی علمی در بیوتکنولوژی کشاورزی و پزشکی خوب بوده است. تلاش زیادی در زمینه های آموزش، تحقیقات و تولید علم شده است؛ اما در مرحله کاربرد و بهره برداری از فناوری برای مردم کشور در پزشکی موفق تر بوده ایم؛ به دلیل اینکه شرکت هایی با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری و در چهارچوب سند ملی زیست فناوری تاسیس شدند و داروهایی با کمک بیوتکنولوژی تولید کرده اند که ارزش افزوده ی زیادی دارند و علاوه بر مصرف داخلی صادر هم می شوند؛ اما در بیوتکنولوژی کشاورزی در قسمت تولید چندان موفق نبوده ایم.

وی تاکید کرد: علم هراسی در کشور ما واقعیت دارد. متاسفانه تبلیغات سوئی علیه محصولات تراریخته شده است و محصولات گیاهی تراریخته به غلط مضر معرفی شده است.

دکتر صنعتی افزود: الان ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده محصولات تراریخته است و علاوه بر مصرف، این محصولات را صادر می کند. به نظر می رسد تولید کننده های بزرگ تراریخته برای اینکه از تولید و صادرات توسط بقیه کشورها جلوگیری کنند علم هراسی را ترویج می کنند. در واقع با شگردهای مختلفی توانسته اند باعث کند شدن روند بهره برداری از این دانش و فناوری نوین شوند. امیدواریم این اشکالات در آینده رفع شود و شاهد تولید محصولات کشاورزی با استفاده از مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی نوین باشیم.

چهره تاثیر گذار بیوتکنولوژی گفت: واردات مانعی برای تولید ملی است. متاسفانه در حال حاضر واردات مرتبا انجام می شود. سود کلانی که عاید ابرتولید کننده ها و وارد کننده ها می شود باعث شده است جلوی تولید ملی را بگیرند.

وی در پایان تاکید کرد: انجمن های علمی می توانند با اطلاع رسانی درست و انعکاس این مساله که پروپاگاندای ایجاد شده واقعیت ندارد به تحقق بهره برداری از زیست فناوری کمک کنند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.