ارائه دو دستاورد جدید توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران٬ رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از دو دستاورد جدید مرکز( کشت سلول‌های ماهی با روش آنزیمی و با بقای طولانی مدت در شرایط کشت و شناسایی و ثبت دومین جنس باکتری ایرانی با نام”Saliterribacillus persicus “) در سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران٬ رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از دو دستاورد جدید مرکز( کشت سلول‌های ماهی با روش آنزیمی و با بقای طولانی مدت در شرایط کشت و شناسایی و ثبت دومین جنس باکتری ایرانی با نام"Saliterribacillus persicus ") در سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی خبر داد.
دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، در خصوص این دو دستاورد جدید گفت: "مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران مفتخر است که در سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی به همت محققان جهادگر خود موفق شده است دستیابی به دو دستاورد مهم علمی را در حوزه حفظ ثروت ملی اعلام کند. کشت سلول‌های ماهی با روش آنزیمی و با بقای طولانی مدت در شرایط کشت دستاوردی است که برای نخستین بار در کشور انجام پذیرفته است."
وی افزود: "این سلول‌ها قابل پاساژ بوده و ابتدا از نمونه‌های باله ماهی قزل آلای رنگین کمان استخراج شدند. در اغلب موارد باله قابل ترمیم است و برای تهیه آن نیاز به کشتن ماهی نیست. کشت سلول ابزاری برای پاسخ به بسیاری از سوالات علوم زیستی و پزشکی محسوب می‌شود . کشت سلول‌های ماهی کاربردهای زیادی در مطالعات مربوط به مکانیسم‌های سلولی و مولکولی فرآیندهای فیزیولوژیک و سم‌شناسی و علومی مانند اکوتوکسیکولوژی، ویروس‌شناسی، زیست‌شناسی سرطان، آثار زیستی پرتوها، آبزی‌پروری و مطالعات ژنتیک و بیان ژن دارد."
دکتر فاضلی تصریح کرد: "استفاده از سلول‌های ماهی در زیست فنآوری و برای تولید واکسن و داروهایی مانند آنتی‌بادی، اینترفرون و نیز هورمون‌های انسانی مورد توجه قرار گرفته است. در سال‌های اخیر استفاده از سلول‌های جانداران آبزی برای تشخیص بیماری‌ها کاربرد بیشتری یافته است. بخصوص آنکه برخی بیماری‌های خاص آبزیان تنها با استفاده از سلول‌های همان جانوران قابل شناسایی و مطالعه است. به همین دلیل تهیه این قبیل سلول‌ها برای صنعت شیلات و نیز محیط زیست حائز اهمیت است."
لازم به ذکر است، پیش از این تهیه کشت اولیه سلولی از باله و پولک ماهی در بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی به روش کشت بافت خارج از بدن موجود زنده، انجام گرفته بود.
شاهزاده فاضلی در خصوص شناسایی و ثبت دومین جنس باکتری ایرانی توسط محققان بانک میکروارگانیسم‌های مرکز، به عنوان دستاورد دیگر بیان کرد: "دریاچه اشباع از نمک آران و بیدگل کاشان اکوسیستم طبیعی است. این دریاچه چند سالی است مورد توجه محققان میکروبیولوژی قرار گرفته است. این اکوسیستم از نقطه نظر تنوع بالای گونه‌های مختلف میکروارگانیسم‌ها حائز اهمیت است."
وی افزود: "دریاچه آران و بیدگل به دلیل شرایط سخت چون وجود نمک اشباع و درجه حرارت بالا، جایگاه اکولوژی بی‌نظیری برای جداسازی میکروارگانیسم‌های افراطی دوست محسوب می‌شود. شرایط سخت حاکم بر این منطقه که مشابه با شرایط حاکم بر اغلب فرایندهای صنعتی است منجر به تنوع میکروارگانیسم‌هایی می‌شود که محصولات آنها در حوزه فناوری زیستی ارزشمند هستند.
شاهزاده فاضلی خاطر نشان کرد: "جنس باکتری شناسایی شده جنس جدیدی است که با نام علمیSaliterribacillus persicus در معتبرترین ژورنال بین‌المللی سیستماتیک میکروبیولوژی (IJSEM) منتشر گردید و به عنوان دومین جنس باکتری شناسایی شده از ایران به صورت بین المللی گزارش شد. این میکروارگانیسم به عنوان یک ذخیره ارزشمند هم اکنون در بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با شماره دسترسیIBRC-M 10629  ثبت و نگهداری شده و قابل ارائه به محققان است.

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.