زیست‌فناوری فقط خوب نیست، یک ضرورت است

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران – سردار فرحی معاونت آماد، تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع در همایش آینده‌نگری در زیست‌فناوری در سخنانی با عنوان ضرورت توسعه زیست‌فناوری در وزارت دفاع، با بیان جملات فوق افزود که سرمایه‌گذاری در زیست‌فناوری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. ایشان با بر شمردن اهمیت زیست‌فناوری به عنوان یک فناوری راهبردی که حدود 250 کاربرد مختلف دارد، ضرورت دستیابی و استفاده از فناوری‌های زیستی به عنوان فناوری قرن بیست و یکم نه تنها در حوزه‌های کشاورزی و محصولات حاصل از آن بلکه در سایر زمینه‌ها را مورد تأکید قرار داد. وی ضمن برشمردن مولفه‌های سرمایه‌گذاری، به ناکافی بودن سرمایه‌گذاری در این حوزه …

 

معاونت آماد، تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع:

زیست‌فناوری فقط خوب نیست، یک ضرورت است

 

سردار فرحی معاونت آماد، تحقیقات و امور صنعتی وزارت دفاع در همایش آینده‌نگری در زیست‌فناوری در سخنانی با عنوان ضرورت توسعه زیست‌فناوری در وزارت دفاع، با بیان جملات فوق افزود که سرمایه‌گذاری در زیست‌فناوری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

ایشان با بر شمردن اهمیت زیست‌فناوری به عنوان یک فناوری راهبردی که حدود 250 کاربرد مختلف دارد، ضرورت دستیابی و استفاده از فناوری‌های زیستی به عنوان فناوری قرن بیست و یکم نه تنها در حوزه‌های کشاورزی و محصولات حاصل از آن بلکه در سایر زمینه‌ها را مورد تأکید قرار داد.

وی ضمن برشمردن مولفه‌های سرمایه‌گذاری، به ناکافی بودن سرمایه‌گذاری در این حوزه اشاره کردند.

ایشان از تشکیل کارگروه زیست‌فناوری در وزارت دفاع خبر دادند و ضرورت انجام مطالعات تکمیلی و ترسیم نقشه‌های راه برای اجرای سند، جذب فناوری از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، و نیز انجام برنامه‌های تحقیق و توسعه را مورد تأکید قرار دادند.

سردار فرحی التزام عملی مدیران عالی و ارشد نظام به توسعه زیست‌فناوری را خواستار شدند و از مدیران ارشد و میانی خواستند که نسبت به ضرورت این فناوری برای امروز کشور توجیه بوده و برای توسعه فناوری با تعصب ویژه اقدام کنند.

ایشان ضمن اشاره به عقب‌ماندگی کشور در حوزه زیست‌فناوری از مدیران خواستند که نسبت به این عقب‌ماندگی احساس تکلیف کنند. ایشان افزودند این عقب‌ماندگی امروز قابل جبران است ولی اگر غفلت کنیم، ممکن است فردا قابل جبران نباشد.

سردار فرحی به سرمایه‌گذاری مستقیم وزارت دفاع بر روی توسعه زیست‌فناوری اشاره کردند و از سازمان‌های تحت امر درخواست کردند که از منابع داخلی خودشان برای توسعه زیست‌فناوری استفاده کنند.

گفتنی است که همایش آینده‌نگری در زیست‌فناوری با دستور سردار دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با هدف تبیین جایگاه فناوری مدرن زیستی برای مدیران این وزارت در سازمان صنایع دفاع برگزار شد و سخنرانان به تبیین اهمیت و ضرورت فناوری زیستی در زمینه‌های سلامت، محیط زیست، امنیت غذایی، دفاع بیولوژیک، و نفوذ در صنایع دفاعی پرداختند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.