اعتراض نخبگان و جامعه علمی به مطالب بی اساس جناب پروفسور در مخالفت با تولید ملی محصولات تراریخته

اظهارات عجیب، غیر واقعی و بعضا کذب برخی افراد و محافل پیرامون فناوری تراریخته که هر بار با نزدیک شدن به تولید ملی این محصولات شدت می گیرد موجب اعتراض جامعه علمی شده است.

آقای پروفسور علی کرمی (که خودش را در مجامع عمومی پروفسور می‌خواند) و مدت‌هاست اظهارات شاذ و حیرت‌آور او موجب وهن دانشمندان و پژوهشگران ارزیابی می‌شود، در جلسه‌ای برای مدیران استانداری گیلان با عنوان پدافند غیرعامل سخنانی را ارائه کرد که نه تنها برگزار کننده‌ها به او اعتراض کردند و آمار ارائه شده را مربوط به دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد دانستند، بلکه رئیس بنیاد ملی نخبگان آقای دکتر مسعود اصفهانی ضمن اعتراض شدید‌اللحنی خواهان تغییر رویه برگزاری جلسه شد.

دکتر اصفهانی با اشاره به اتلاف وقت مسئولین برای استماع مطالب بی‌اساس ایشان (علی کرمی) گفت: شما در برابر کسی قرار گرفته‌اید که مرتبط‌ترین فیزیولوژیست برنج کشور است. وی سپس با انتقاد از سخنان غیرعلمی آقای کرمی، خطاب به مسئولین برگزاری سئوال گفت: چرا هیچ یک از ۱۷ مجموعه پژوهشی استان در این جلسه حضور ندارند تا بتوانند به مسائل بی‌پایه و اساس این فرد واکنش نشان دهند.

گفتنی است این فرد که در معرفی خود از لقب پروفسوری استفاده می‌کند، با بهر‌ه‌گیری از این عنوان، با تولید ملی محصولات تراریخته و پژوهشگران متعهد این کشور به تقابل برخواسته، طی بیست سال گذشته در مورد واردات سالیانه ۳ تا ۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته به کشور هیچگونه اعتراضی را در هیچ کجا مطرح نکرده است. تنها از سال ۱۳۹۴ که عزم ملی برای تولید داخلی و بی‌نیاز کردن کشور از واردات مطرح شد جناب پرفسور نگران و دلواپس سلامت این محصولات شده است. وی با اقدامات و ادعاهای غیر علمی مختلف مثل اعلام آلودگی آب زمزم (خبرگزاری فارس، ۱۱ مرداد ۹۵) و تراریختگی برنج ایرانی و خارجی (خبرگزاری فارس ۱۹ بهمن ۹۴) و هدف بیوتروریسم قرار گرفتن نادر طالب زاده و مانند آن که مورد تکذیب دستگاه ذیربط نیز قرار گرفته است توانسته به شهرت برسد و طرد خود از جامعه علمی را حتی به قیمت نقش مخربی که در برهم زدن امنیت روانی ایفا کرده است، جبران کند.

دریک نمونه پس از آنکه علی کرمی با ادعای توطئه صهیونیست‌ها برای بیمار کردن مسلمانان از طریق آلودگی آب زمزم (که از مصادیق تشویش اذهان عمومی بوده و با رأفت مدعی‌العموم مورد تعقیب مراجع قضایی قرار نگرفتند) معرکه گیری کرده بود، حجت السلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت این امر را تکذیب کرد. وی گفت: با آزمایش‌هایی که صورت گرفت مشخص شد این حرف (مسموم بودن آب زمزم) کاملا نادرست است. (خبرگزاری تسنیم، ۲۶ مرداد ۱۳۹۶) همچنین دکتر پیرحسین کولیوند رئیس عملیات پزشکی حج ۹۶ اعلام کرد: در سه نوبت آب زمزم توزیعی در مدینه و مکه را به ایران بردیم و در آزمایشگاه تخصصی و مرجع سلامت آب که مربوط به سازمان آب است ارائه دادیم، آنها هم مرتب نمونه‌ها را آزمایش کرده و اظهار داشتند، از آب تهران سالم‌تر است. وی از خبرنگاران و برنامه‌سازان خواست از کارشناسان خبره موضوعی در موارد مرتبط با سلامت سوال شده و اجازه اظهار نظرهای غیرکارشناسی را به افراد فاقد صلاحیت در این حوزه  ندهند. (خبرگزاری مهر، ۲۵ مرداد ۱۳۹۶)

پس از انتشار مدارک مستند و علمی مبنی بر کذب بودن ادعای آلودگی آب زمزم، علی کرمی با انتشار مطلبی در باب بیوتروریسم در کانال تلگرام؛ ادعای خود را پس گرفته و نقض کرد. (تصویر ۱)

 

تصویر ۱

کرمی ادعاهای کذب زیادی درباره محصولات تراریخته نیز مطرح کرده است. برای نمونه به رغم اینکه محصولات تراریخته از سوی سازمان‌های غذا و داروی همه کشورهای پیشرفته دارای مجوز مصرف هستند کرمی مدعی شده است: «کمپانی سینجنتا بذر تراریخته را به بعضی کشورهای عقب مانده عرب می‌فروشد.» (گفت و گو با دکتر علی کرمی:از تراریخته با انتقال ژن تا ویرایش ژن، پایگاه خبری عصر ایران، تاریخ:۳۰ بهمن ۹۵) همچنین در کانال خود در دروغی آشکار و بر خلاف ارزیابی‌های سلامت و مجوزهای مذکور در کنار بیش از دو هزار مطالعه علمی کاملا معتبر در کانال تلگرامی خود مدعی می‌شود: «هیچ تحقیقی تا کنون سلامت محصولات تراریخته را تأیید نکرده است. (تصویر ۲)

 

تصویر ۲

کرمی در یکی از مصاحبه‌های خود هدف از انتشار این دروغها و تصاویر جعلی وحشت‌آور را آشکارا ترساندن مردم ولو با یک امر غیر واقعی عنوان می‌کند: «وقتی به عوام و مردم ساده که نمی‌دانند اصلا تعریف بیوتکنولوژی و تراریخته چه هست، یک گوجه فرنگی را نشان می‌دهند که سرنگ در آن فرو کرده‌اند .این نماد است. ما می‌خواهیم با این نماد سازی مردم وحشت کنند.» (گفت و گو با دکتر علی کرمی:از تراریخته با انتقال ژن تا ویرایش ژن، پایگاه خبری عصر ایران، تاریخ:۳۰ بهمن ۹۵)

امید است مدعی العموم با توجه به اعتراف مشار الیه در تشویش اذهان عمومی و ایجاد وحشت و بی‌اعتمادی نسبت به مراجع متولی سلامت،ضمن ورود به این موضوع از تکرار فجایعی نظیر مسئله ادعای آلودگی آب زمزم یا ادعای واهی ترور طالب زاده و مرحوم دادمان و مرحوم سلحشورجلوگیری کند.

 

4 نظر
 1. علی می‌گوید

  تمام دنیا ممنوع کردن شما میگید مشکلی نداره!!!

  1. مهدی می‌گوید

   درسته که بعضی کشورها کشت نمیکنند ولی مگر همه محصولات رو باید همه کشورها تولید کنند؟ در تصمیم دولتها برای تولید یک محصول خیلی مسائل دخیل هستند مهم مصرف است. تمام دنیا کجا مصرف تراریخته رو ممنوع کردند؟ شما اگر توانستید فقط چند کشور را با ذکر قانون نه با نقل از چند رسانه و شخص سیاست زده و بیسواد بلکه با ذکر نام قانون و شماره ماده قانونی اسم بیاورید که مصرف را ممنوع کردن هم کافی است.

 2. نیما می‌گوید

  چه اصراری دارید مواد غذایی تراریخته رو به خورد این ملت بدید؟؟؟؟ آقایانی که ادعا می کنند این محصولات بی ضرر هستند،آیا حاضر هستند که کودک و نوزاد خودشون از این مواد تغذیه کنند؟؟؟ مطمئنا از مواد غذایی ارگانیک با قیمت بالا مصرف می کنند جهت تضمین سلامتی !!!!!

 3. خوشرو می‌گوید

  با سلام چطور در خصوص انرژی هسته ای اجازه میدهیم اهل فن صحبت کنند اجازه دهیم اهل فن در این خصوص حرف بزنن هر نظری بایستی موافق و مخالف داشته باشد باید همه نگران کلیه جوانب یک موضوع به نفع ملت باشند……آقای دکتر کرمی هم بایستی بر اساس وظیفه شان نظر شان را بفرمایند اما دلیل هم داشته باشیم …..دچار غفلت از علم بیوتکنولوژی نشویم…دنیا حرفهای زیادی در این ساحه دارد…..کمی خونسرد به بحث ها توجه کنیم انشالله راه صواب را خواهیم شناخت….فراموش نکنیم کشورهای آمریکا و چین و هند وارژانتین و برزیل از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان هستند…FDAسازمان سختگیر غذا و داروی ایالات متحده ناظر این محصولات و سلامتی کشورشان است….اما به نظر من این نگرانی هم بد نیست….این علم مثل چاقو است …کلون کردن کودک ژاپنی زنگ خطر بود برای جامعه جهانی و…..کلیسا…..اما در کنار آن فراموش نکنیم با افزایش جمعیت جهان تکنیکهای کشاورزی بایستی عوض شوند و دیگر روشهای سنتی تولید غذا کافی نیستند…..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.