تولید محصولات برتر تراریخته به نفع مردم است

وبینار تخصصی شناسایی و ردیابی موجودات زنده تغییر یافته ژنتیکی با هدف معرفی جدیدترین روش های شناسایی محصولات تراریخته با شرکت نمایندگان دستگاه های اجرایی برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، وبینار تخصصی شناسایی و ردیابی موجودات زنده تغییر یافته ژنتیکی، به دنبال کارگاه آموزشی شناسایی و ردیابی موجودات زنده تغییر یافته ژنتیکی که در روز پنج شنبه پنجم بهمن، در پژوهشکده بیوتکنولوژی برگزار شده بود، صبح روز جمعه در این پژوهشگاه برگزار شد.

پروتکل کارتاهنا یک موافقت نامه تعهد آور بین المللی است که آداب نقل و انتقال، استفاده و رهاسازی موجودات تراریخته را تعیین می کند. دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 3 خرداد 1380، پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا را امضا کرد و در تاریخ 29 مرداد سال 1382،‌ پس از تصویب مجلس شورای اسلامی، به پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا پیوست.

کنفرانس تخصصی شناسایی و ردیابی موجودات زنده تغییر یافته ژنتیکی صبح روز جمعه، بیست و ششم ژانویه (ششم بهمن)، با حضور کشورهای عضو این پروتکل در منطقه آسیا به صورت آنلاین برگزار شد.

در این وبینار تخصصی، به همت مرجع ملی ایمنی زیستی کشور، نمایندگانی از دستگاه های اجرایی مختلف کشور شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان استاندارد ایران، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و … گرد هم آمدند.

در این وبینار جدیدترین روش­های شناسایی و ردیابی موجودات زنده تراریخته توضیح داده شد. در ادامه نمایندگانی از کشورهای مالزی، تایلند و بوتان به ارائه­ قوانین مربوط به تولید، صادرات و وارادات محصولات تراریخته در کشورهای مذکور پرداختند.

سید مهدی مصطفوی، نماینده سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تکنیک­های جدید شناسایی در تمامی کشورها رشد سریعی دارند، اظهار داشت: هم اکنون در بانک­های ژن در سازمان حفاظت محیط زیست، دستگاه­های پیشرفته مهیا هستند، اما ارتقای تکنیک­ها به تعامل بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و استفاده از تخصص پژوهشگران حوزه زیست فناوری نیاز دارد.

در ادامه دکتر محبوبه ضیایی، نماینده پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به ضرورت تداوم برگزاری کارگاه های آموزشی تاکید داشته و اظهار داشت: برگزاری چنین کارگاه های آموزشی به تعامل بیشتر متخصصین حوزه ردیابی و شناسایی این محصولات در کشور و تبادل اطلاعات در این این زمینه می­انجامد. او اظهار امیدواری کرد که با ادامه این روند و برگزاری کارگاه­های آموزشی این چنینی پیشرفت های قابل توجهی در این حوزه داشته باشیم.

ندا مزید آبادی، رئیس گروه دفتر صنایع تبدیلی و غذایی و نماینده معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، با تاکید بر ضرورت تداوم برقراری کارگاه­های آموزشی در حوزه­ی محصولات تراریخته، بیان کرد: با توجه به خصوصیات برتر محصولات تراریخته، مثل مقاومت به آفات و تحمل به خشکی، تولید این محصولات در داخل کشور، علاوه بر اینکه به کاهش واردات کمک خواهد کرد، مزایای بسیاری برای مردم به همراه خواهد داشت. از این رو اطلاع ­رسانی عمومی به مصرف کنندگان در زمینه سلامت این محصولات باید به نحو مطلوبی صورت بگیرد. تا مردم با اطمینان این محصولات را مصرف کنند.

در پایان دکتر بهزاد قره یاضی، مرجع ملی ایمنی زیستی کشور، اطمینان داد که جمهوری اسلامی ایران تحت رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری از هر سه کشوری که در این وبینار سخنرانی داشتند پیشرفته­ تر بوده و از ظرفیت بالاتری در نیروی انسانی و زیرساخت ها برخوردار است.

با توجه به استقبال شرکت کنندگان مقرر شد تا برگزاری کارگاه های آموزشی در این حوزه توسط مرجع ملی ایمنی زیستی ادامه پیدا کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.