دغدغه های کشاورزی نماینده ارومیه

خبرگزاری خانه ملت مورخ یکم بهمن 1396 مطلبی با عنوان “حجتی به واردات محصولات تراریخته کشاورزی تاکید دارد” به نقل از آقای نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی منتشر کرد؛ نقدی که مانند بسیاری پرسش‌های اکنون ایشان از بخش کشاورزی موجب شگفتی آگاهان در این حوزه شد. شگفتی در موضوع فوق چه بسا خاطره تناول گلابی ایشان در جلسه رای اعتماد به آقای مهندس حجتی را به خاطر می‌آورد. نگارنده در آن زمان در یادداشتی تحت عنوان “خوردن گلابی و توسعه کشاورزی” شیوه برخورد ایشان را مورد نقد قرار داد. اما گویی مواضع خبرساز ایشان نسبت به مدیریت کشاورزی کشور پایانی ندارد. آیا شگفتی نیست که امثال آقای قاضی پور در مسند قانونگذاری از یک سو دولت را مکلف به فراهم آوردن تمهیدات لازم برای واردات، صادرات، کاشت، تولید و مصرف محصولات تراریخته (ماده ۲ قانون ایمنی زیستی) می‌کند و از سوی دیگر وزیر را مورد پرسش قرار می‌دهد که چرا به این تکلیف عمل می‌کند؟ آیا امثال آقای قاضی پور که در مرکز قانونگذاری نشسته‌اند به خاطر نمی‌آورند واردات محصولات تراریخته از سال 1385 دوره‌ای که آقای اسکندری وزیر جهاد کشاورزی بوده آغاز شده است؟ در آن موقع چه اعتراضی صورت گرفت؟

ای‌کاش آقای قاضی پور در انبوه برنامه‌ها به خاطر بیاورند که خود نسبت به برخورد با پژوهشگران حوزه محصولات تراریخته هشدار داده و به رئیس‌جمهور وقت نامه نوشتند که محدودیت‌های تولید این محصولات تراریخته به ویژه برنج را در کشور لغو کنند و پژوهشگران این حوزه را مورد حمایت و تشویق قرار دهد؟ آیا این نمایندگان محترم در ده ساله گذشته در مورد واردات انبوه محصولات تراریخته به کشور سکوت رضایت آمیز نداشته اند؟ آیا آقای قاضی پور گزارش تحقیق و تفحص انجام شده در مجلس قبلی در همین مورد را به خاطر می‌آورند؟ مگر اکنون چه اتفاقی رخ داده است که اینگونه به مخالفت با محصولات تراریخته برخاسته اند؟

ای کاش جناب قاضی پور در صحت اطلاعات دریافتی در این خصوص اندکی تامل و تردید نمایند. باید به استحضار ایشان و نمایندگان همسو برسانیم که برنج تراریخته هنوز در هیچ کجای جهان کشت و تولید و تبادل تجاری نمی‌شود. بنابراین بخشنامه‌ای کردن ممنوعیت واردات برنج تراریخته که از وزیر جهاد کشاورزی انتظار دارند درخواستی منطبق بر واقعیات نبوده و چه بسا برخاسته از فضا سازی‌های جناحی و سلیقه‌ای باشد. امیدواریم جناب ایشان که به مسائل حوزه کشاورزی حساسیت البته قابل احترامی دارند به همان اندازه نیز در پردازش اطلاعات دریافتی حساسیت به خرج دهند. به طور قطع در عرصه‌های علمی و پژوهشی در دسترس نمایندگان و حتی در حوزه انتخابیه آقای قاضی پور چه بسیار دانشمندان و متخصصین پرشماری باشند که بی‌هیچ چشمداشتی مشاوره‌های فنی بدهند. امید که این جست‌وجو‌ها بدون تاثیر از گرایشات گروهی و پیشداوری‌های سلیقه‌ای باشد؛ پیشداوری‌هایی که گاه نحوه موضع گیری آقای قاضی پور در جلسه رای اعتماد را تداعی و به طنزی تلخ تبدیل می‌کند.

این نظر نیز که اتحادیه اروپایی مصرف محصولات تراریخته را ممنوع کرده هم دور از واقعیت و بارها در مورد آن اطلاع‌رسانی صورت گرفته است. اتحادیه اروپایی بعد از چین بزرگترین واردکننده و مصرف‌کننده سویا و ذرت تراریخته جهان است و علاوه بر این 4 کشور اروپایی به کشت و تولید این محصول هم می‌پردازند. به نظر این راقم تاکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول یکی از نکات درخشان و تحقق آن از آرزوهای دیرین بهره‌برداران داخلی است که همواره معیشت آنان در مسلخ منافع وارد کنندگان قربانی شده است. واردکنندگانی که با نقش آفرینی مخرب در مسیری تولید ستیز رویاروی منافع ملی حرکت کرده اند.

عبدالحسین طوطیایی – پژوهشگر کشاورزی

منبع: آفتاب یزد

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. نماینده صالح می گوید

    وقتی یک نماینده از طرف بخش بزرگی از مردم یک شهر به مجلس می رود در واقع وظیفه بسیار سنگین‌تری بر دوشش است. یکی از وظایف نمایندگی تسلط بر موضوعات مهم کشور از جمله در حوزه مهم و راهبردی کشاورزی می باشد، حداقل اینکه اگر اطلاعات کافی ندارد می تواند با مراجعه به صاحب نظران این حوزه اطلاعات لازم را کسب کند و در قانونگذاری صحیح استفاده کند که متاسفانه آقای قاضی پور نشان دادند که در حوزه کشاورزی اطلاعات کامل را ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.