تولید ماهی تراریخته در کانادا

مجوز تولید تجاری سالمون تراریخته در سال 2015 صادر شد. پرورش دهندگان ماهی در حال آماده سازی برای تولید این ماهی هستند.

 

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از شبکه خبری یو اس ای تو دی پس از صدور مجوز تولید ماهی سالمون تراریخته توسط سازمان غذا و داروی آمریکا شرکت زیست فناوری آلبانی در حال آماده سازی برای پرورش ماهی سالمون تراریخته است.  این ماهی اولین جانور تراریخته است که به عنوان غذا به مصرف انسانی می رسد.

ماهی سالمون تراریخته مشابه انواع غیرتراریخته است. اما به کمک انتقال ژن از یک ماهی دیگر به سالمون مدت زمان رشد آن کاهش یافته است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2015 اعلام کرد ماهی سالمون تراریخته به اندازه ماهی سالمون غیر تراریخته برای مصرف انسانی ایمن و مفید است.  غذای به دست آمده از ماهی سالمون تراریخته هم برای مصرف انسان و هم برای مصرف حیوانات ایمن است و طبق مطالعات انجام شده تنها تفاوت آن رشد بسیار سریع تر نسبت به انواع غیر تراریخته است.

سالمون های تراریخته، اندازه ای برابر با ماهی های سالمون غیر تراریخته موجود در بازار دارند اما نسبت به آنها غذای کمتری مصرف می کنند و رشد سریع تری دارند.

در سال 2015، یک ماه پس از تصویب تولید تجاری ماهی سالمون تراریخته، سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تولید مرغ های تراریخته را نیز صادر کرد. این مرغ ها تخم مرغ هایی تولید می کنند که حاوی داروهای زیستی برای انسان است.

این شرکت در حال حاضر در حال ساخت واحد های تولیدی سالمون تراریخته در کانادا با ظرفیت سالانه 250 تن است. شرکت تولید کننده همچنین در نظر دارد با ارتقای مزارع آبزی پروری تولید ماهی سالمون تراریخته را به 1200 تن در سال برساند.

با بهره برداری اولیه در سال 2018 تولید سالمون تراریخته در مقیاس تجاری، در اواخر 2019 سال عملیاتی شود.

تهیه و تنظیم: شقایق فکوری

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.