رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی :

رفع مشکلات بخش کشاورزی زیربنای پیروزی در جنگ اقتصادی کنونی است

رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به بند ج تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ که دولت را مکلف کرده تا تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی را از طریق واگذاری آنها به بخش غیردولتی، انحلال و یا ادغام، به یک واحد پژوهشی و تحقیقاتی تقلیل دهد، گفت: ادعای طراحان چنین مصوباتی این است که موسسات پژوهشی دستگاه‌ها صرفا کار مقاله‌ای و کتابخانه‌ای می‌کنند. وی در ادامه با تاکید بر اهمیت حیاتی بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی کشور، گفت: رفع مشکلات بخش کشاورزی زیربنای پیروزی ما در جنگ اقتصادی کنونی است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایسنا، دکتر نیراعظم خوش خلق‌سیما در جمع اعضای هیات علمی و محققان بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی، با اشاره به بند ج تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ که دولت را مکلف کرده، تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی را از طریق واگذاری آنها به بخش غیر دولتی، انحلال و یا ادغام، به یک واحد پژوهشی و تحقیقاتی تقلیل دهد، گفت: ادعای طراحان چنین مصوباتی این است که موسسات پژوهشی دستگاه‌ها صرفا کار مقاله‌ای و کتابخانه‌ای می‌کنند. البته نقص از خود ماست که اثربخشی طرح‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی خود را و این‌که چه قدر کارآفرینی کرده و در تولید ناخالص ملی و توسعه کشور اثرگذار بوده‌اند را محاسبه و اعلام نکرده‌ایم.

 دکتر خوش خلق‌سیما در عین حال تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده در چند کمیسیون مجلس، این کمیسیون‌ها مخالفت خود را با این بند لایحه بودجه اعلام کرده‌اند و امید می‌رود با مخالفت کمیسیون تلفیق این بند از لایحه بودجه ۹۸ حذف شود.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت حیاتی بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی کشور، گفت: رفع مشکلات بخش کشاورزی با تحقیقات کاربردی و هدفمند زیربنای پیروزی ما در جنگ اقتصادی کنونی است.

 دکتر خوش خلق‌سیما خاطرنشان کرد: ملت ما همچنان که در سایه همدلی و وحدت با سرافرازی دفاع مقدس هشت ساله را پشت سرگذاشت، در جنگ اقتصادی نیز با صبوری و اتحاد و همراهی آحاد مردم پیروز خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای فائق آمدن بر مشکلات، همه پژوهشگران باید با تمام اندیشه و توان خود پا به میدان بگذارند و با طرح‌های حرکت ساز و جریان‌ساز بر موانع و مشکلات فائق آیند.

 دکتر خوش خلق‌سیما در ادامه با اشاره به تجربیات و راهکارهای دور زدن تحریم‌ها در تامین مواد و ملزومات اولیه تحقیقاتی، گفت: در شرایط فعلی نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم تجهیزات آزمایشگاهی خارجی تهیه کنیم و باید تلاش کنیم با خرید تجهیزات داخلی از تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی نیز حمایت کنیم. در این ارتباط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تخفیفات خوبی را برای خرید تجهیزات ساخت ایران در اختیار پژوهشگاه گذاشته و تجربه چند قلم تجهیزات خریداری شده قبلی هم به ما ثابت کرده که کارایی تجهیزات داخلی همانند تجهیزات خارجی است.

دکتر مریم هاشمی، مدیر بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی هم در سخنانی با تاکید بر این که پروژه‌های بخش به خوبی در حال پیشرفت است و علی‌رغم محدودیتهای موجود مشکلی در تامین مواد آزمایشگاهی مورد نیاز ایجاد نشده است، اظهار کرد: با وجود مشکلات موجود در زمینه نوسازی تجهیزات تلاش کرده‌ایم خللی در پروژه‌ها ایجاد نشود و خوشبختانه برای اکثر پروژه‌ها پیش از اتمام همکاری بخش خصوصی را جلب کرده‌ایم.

وی گفت: یکی از نقاط قوت این بخش مشارکت فعال همکاران در انجمن‌های علمی و کارگروه‌های ستادهای مرتبط و حضور در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی است که هم به معرفی توانمندی‌های پژوهشگاه کمک می‌کند و هم در جذب پروژه‌های تحقیقاتی موثر است.

در ادامه این نشست جمعی از اعضای هیات علمی و کارشناسان و محققان بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی به معرفی فعالیت‌ها و بیان دیدگاه‌ها و مسائل خود در موضوعات مختلف پرداختند.
 
دکتر میثم طباطبایی، عضو هیات علمی بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی در تبیین دستاوردهای پژوهشی اخیر خود از انتشار دومین مقاله‌اش در مجله علمی لنست، اجرایی کردن پروژه ملی بیودیزل تحت نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و در عین حال تلاش برای تولید محصول خبر داد.

دکتر خوش خلق سیما هم در ادامه این نشست با تقدیر از تلاش محققان بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی اظهار کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی مفتخر است که زاده انقلاب است و خود را متعهد به عمل انقلابی می‌داند. 

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، وی در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی بر برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.