تقدیر از دکتر کلایو جیمز موسس ISAAA توسط دانشگاه (Aberystwyth)

کلایو جیمز را همه آن‌ها که سری در بیوتکنولوژی کشاورزی دارند می‌شناسند. او بیش از 15 سال است که همه تحولات در زمینه مهندسی ژنتیک کشاورزی را در سراسر جهان رصد و گزارش می‌کند. گزارش‌های سالیانه او را که به 46 زبان (از جمله فارسی) ترجمه می‌شود در حال حاضر بیش از دو میلیارد نفر یعنی بیش از یک سوم مردم جهان می‌خوانند.

کلایو جیمز را همه آنها که سری در بیوتکنولوژی کشاورزی دارند میشناسند. او بیش از 15 سال است که همه تحولات در زمینه مهندسی ژنتیک کشاورزی را در سراسر جهان رصد و گزارش میکند. گزارشهای سالیانه او را که به 46 زبان (از جمله فارسی) ترجمه میشود در حال حاضر بیش از دو میلیارد نفر یعنی بیش از یک سوم مردم جهان میخوانند. او موسس سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از کاربردهای بیوتکنولوژی کشاورزی (ISAAA) است که مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران نیز افتخار همکاری با آن را دارد. دکتر کلایو جیمز٬ بعد از ظهر جمعه 15 جولای (24 تیرماه) عضویت افتخاری دانشگاه Aberystwyth را دریافت کرد. این دانشمند در سال 1961 از همین دانشگاه با مدرک گیاهشناسی کشاورزی فارغ‌التحصیل شد و دکتری خود را در دانشگاه کمبریج ادامه داد. وی در سال 1990 ISAAA را به منظور آسان‌تر کردن استفاده و انتقال دانش بیوتکنولوژی از کشورهای صنعتی به کشاورزان فقیر در کشورهای درحال توسعه٬ تاسیس کرد. مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران دریافت این جایزه را به او و همه کسانی که در راه رفع گرسنگی و فقر تلاش میکنند تبریک میگوید.
مأموریت اصلی ISAAA کاهش گرسنگی و فقر در کشورهای در حال توسعه است. گفتنی است قبل از همکاری با ISAAA وی بعنوان معاون مدیر کل مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت (CIMMYT) در مکزیک بود که در آنجا با دکتر نورمن بورلاگ برنده جایزه صلح نوبل که از حامیان تأسیس ISAAA نیز بود٬ همکار بود. در 25 سال اخیر او در کشورهای در حال توسعه به فعالیت پرداخت است. دکتر کلایو جیمز یکی از 7 عضوی است که توسط دانشگاه Aberystwyth در مراسم فارغ‌التحصیلی 2011 مورد تقدیر قرار گرفته است.
مأخذ:
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.