تولید برنج یکدست و عاری از آفت در شرایط تحریم‎ها

مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا- رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: تولید برنج با کیفیت ایرانی از بهترین دستاورد های، علم تکنولوژی ترازیخته در شرایط تحریم ها است. دکتربهزاد قره یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار سپیدپوش علم بیوتکنولوژی را درکاهش ضایعات …

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: تولید برنج با کیفیت ایرانی از بهترین دستاورد های، علم تکنولوژی تراریخته در شرایط تحریم ها است.

دکتربهزاد قره یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار سپیدپوش علم بیوتکنولوژی را درکاهش ضایعات کشاورزی بیان کرد و گفت: بیوتکنولوژی از طرق مختلف به کاهش مصرف سموم شمیایی و تولید محصولات سالم و عاری ازبقای سموم در تلاش است با استفاده از کشت بافت، گیاهان یکدست ،عاری از ویروس قارچ و باکتری در نتیجه یک گیاه سالم را در مزرعه تحویل کشاورز دهد.

وی با بیان اینکه با استفاده ار بیوتکنولوژی می توانیم محصولات تراریختهای را تولید کنیم که تنها عاری از ویروس و مقاوم در برابر آفتها باشد گفت: بنابراین حتی اگر کاشت محصول در مزرعه مورد تهاجم آفات و بیماریها قرار گیرد با روش علم تراریخته گیاهان آسیبی نمی بینند .

این پژوهشگر کشاورزی، محصولات تراریخته را مورد تایید وزرات بهداشت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و تصریح کرد: محصولات بدست امده از این روش نوین، پاک و سالم و عاری از بقایای سموم هستند.

وی با اعلام اینکه امروزه در دنیا 186 میلیون هکتار از اراضی با این روش زیر کشت رفتهاند گفت: در ایران پروژههای خوبی در زمینه تولید تراریخته همچون پنبه توسط وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شده است.

قره یاضی ایران را اولین کشور تولید کننده برنج به روش علم بیوتکنولوژی تراریخته عنوان کرد و ادامه داد: در کشور ما در این زمینه پیشرفتهای خوبی انجام شده است که در زمینه تحریمها کمک بسیار امیدوار کننده‎ای بوده است و منتظر رسیدن دیگر بهرههای این محصولات هستیم که به زودی بدست آوریم.

وی انتقال ژن و تولید گیاه تراریخته روی برنج ایرانی با حفظ عطر و کیفیت کار دانست و گفت:همچنین دستاوردی در دیگر جاهای دنیا ، کمتر دیده شده است، نیزاین قابلیت در درون بذر برنج به صورت نهفته گذاشتهاند و برنج که کاشته میشود دیگراحتیاج به سمپاشی ندارد.

این پژوهشگرعلم تراریخته را یک نوع روش پیچیده در مهندس ژنتیکی بر روی گیاهان در بهبود مقاوت گیاه به برخی از آفات عنوان کرد و گفت: برای جلوگیری از مصرف سموم شمیایی خطرناک که عامل سرطانزا هستند از این نوع کاربرد استفاده میشود.

وی از دیگر مزایای گیاهان تراریخته را درکاهش روشهای سنتی در کشاورزی عنوان کرد و افزود: محصول با استفاده ازروش نوین در موسسه ژنتیک تولید میشود، علاوه بر این کاملا مهندسی شده و پیشرفته در مقابل محصولاتی که به سنتی مشهور است قرار میگیرد همچنین روشهای سموم و روش استفاده از مدفوع انسانی باید کم کم مطروب شود و باید بهره برداری از دانش بومی به روش مدرن و حفظ همه ملاحظات صورت بگیرد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: در این روش به سمپاشی نیازی نیست وهزینههای تولیدی کاهش پیدا میکند وباعث در امان ماندن محیط زیست به طور طبیعی میشود وهمچنین حشرات مفید مانند قورباغه، لاکپشت، مار و مارمولکها آسیب نمیبینند و تنوع زیستی گسترش پیدا میکند.

قرهیاضی در پایان خاطر نشان کرد: کشاورزان از دیر باز طالب فناوری جدید در امر افزایش تولیدات کشاورزی بودهاند ولی متاسفانه بعضیها چون درسازمان حفاظت از محیط زیست دانش آن را ندارند و با مداخله در رشتههای دیگران در کار این عزیزان سنگ اندازی میکنند و به دنبال تبلیغات نامشروع هستند ولی مصرفکننده با اطمینان به تاییدیه وزرات کشاورزی، سازمان بهداشت و همچنین سازمان غذا دارو، به حرفهای افرادی این جنینی که جوسازی میکنند نباید اعتنایی داشته باشند.

منبع: راه دانا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.