کشت حدود ۲۰۰ میلیون هکتار محصول تراریخته در دنیا

مهر – وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در دنیا کشت می‌شود، گفت: ۹۰ درصد محصولات وارداتی به کشور تراریخته هستند که ما آن‎ها را استفاده می‌کنیم. عیسی کلانتری در نشستی خبری درباره تولید محصولات تراریخته در کشور، اظهارداشت: ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در جهان کشت می‎شود. وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ صادر کننده مواد غذایی از جمله آرژانتین، برزیل و آمریکا، تولید کننده مواد تراریخته هستند، افزود: همچنین کشورهایی که مصرف‎کنندگان بزرگ مواد غذایی هستند، مانند چین و هند، به تولید اینگونه محصولات روی آورده‎اند. دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به اینکه دلیل اصلی تولید محصولات تراریخته، افزایش تولید نیست بلکه حفظ محیط زیست است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ و اوایل قرن ۲۱، اروپائیان در زمینه مهندسی ژنتیک از آمریکا و چین بسیار عقب ماندند و چون در این زمینه توانایی رقابت با کشورهای مذکور را نداشتند، گروه‎های سبز آنان از واردات مواد تراریخته به این کشورها جلوگیری می‎کردند. کلانتری ادامه داد: بعد از اینکه اروپائیان …


کشت حدود ۲۰۰ میلیون هکتار محصول تراریخته در دنیا

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در دنیا کشت می‌شود، گفت: ۹۰ درصد محصولات وارداتی به کشور تراریخته هستند که ما آن‎ها را استفاده می‌کنیم.

عیسی کلانتری در نشستی خبری درباره تولید محصولات تراریخته در کشور، اظهارداشت: ۲۰۰ میلیون هکتار محصولات تراریخته در جهان کشت می‎شود.

وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ صادر کننده مواد غذایی از جمله آرژانتین، برزیل و آمریکا، تولید کننده مواد تراریخته هستند، افزود: همچنین کشورهایی که مصرف‎کنندگان بزرگ مواد غذایی هستند، مانند چین و هند، به تولید اینگونه محصولات روی آورده‎اند.

دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به اینکه دلیل اصلی تولید محصولات تراریخته، افزایش تولید نیست بلکه حفظ محیط زیست است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ و اوایل قرن ۲۱، اروپائیان در زمینه مهندسی ژنتیک از آمریکا و چین بسیار عقب ماندند و چون در این زمینه توانایی رقابت با کشورهای مذکور را نداشتند، گروه‎های سبز آنان از واردات مواد تراریخته به این کشورها جلوگیری می‎کردند. کلانتری ادامه داد: بعد از اینکه اروپائیان موفق به جبران این فاصله شدند، سروصدای گروه‎های سبز آنان نیز خوابید.

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه ما عادت داریم با اطلاعات کم، تصمیمات کلان بگیریم، گفت: چرا ما باید از پیشرفت و از فناوری‌های مدرن بترسیم؟ مدل‌های قدیمی تحقیقات کشاورزی امروزه پاسخگوی نیاز جوامع نیستند و کشوری مثل ایران که با بی‎آبی مفرط روبرو است، مجبور به استفاده از فناوری‌های نوین است.

کلانتری با اشاره به اینکه استفاده از تکنولوژی‌های نوین در راستای حفظ منافع ملی، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست انجام می‌شود، افزود: ایجاد هراس در جامعه و نگران کردن مردم هیچ دستاوردی برای کشور نخواهد داشت و ما را روز به روز به بیگانگان وابسته تر می‎کند.

وی با بیان اینکه منابع آب‎های تجدید پذیر کشور ۳۰ سال قبل ۱۳۲ میلیارد متر مکعب بوده است، ادامه داد: در حال حاضر این منابع به کمتر از ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده است، یعنی ما حداقل ۴۰ درصد منابع آب‎های تجدید پذیر خود را از دست داده‎ایم.

کلانتری با اشاره به اینکه طی ۵ سال آینده منابع آب‎های تجدید پذیر ما به کمتر از ۸۰ میلیارد متر مکعب خواهد رسید، تصریح کرد: متاسفانه هنوز سیاست‌های کلی و تحقیقاتی ما براساس همان ۱۳۲ میلیارد متر مکعب منابع آب تجدید پذیر انجام می‎شود و گویا هنوز به این باور نرسیده‎ایم که این منابع کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: چرا هیچکس نمی‎گوید ۹۰ درصد از محصولات وارداتی به کشور از جمله روغن، سویا و گوشت تراریخته هستند و حداقل سالانه ۳ تا ۴ میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود و ما آن‎ها را مصرف می‎کنیم. چرا این اقدام ایرادی ندارد اما تولید آن‎ها مشکل ایجاد می‌‌کند؟

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه بنده یکی از طرفداران سرسخت توسعه پایدار نه تنها در ایران بلکه در جهان هستم، اضافه کرد: ما معتقد هستیم نباید تعادل محیط زیست به هم بخورد و نباید حق نسل‌های بعد خورده شود.

منبع: مهر

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.