مقام معظم رهبری: رعایت موازین پزشکی روز لازم است

در حالی که حجت‌الاسلام تبریزیان در پاسخ به انتقاد وزیر بهداشت از اظهار نظر اشخاص ناشایست در حوزه سلامت و زیر سؤال بردن علم پزشکی، متخصصان پزشکی روز را لایعقل خوانده است، مقام معظم رهبری در پاسخ به استفتائی درباره جواز تحقیق و پژوهش در طب اسلامی، هر گونه اظهار نظر و تحقیق در این حوزه را به «رعایت اصول و موازین پزشکی روز» منوط دانسته‌اند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، پس از انتقاد وزیر بهداشت نسبت به اظهار نظر اشخاص ناشایست که به نام طب سنتی و اسلامی علم پزشکی و نظام سلامت را زیر سؤال می‌برند، کانال حجت‌الاسلام تبریزیان با انتشار سخنان وی در این باره به این سخنان پاسخ داد.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت روز گذشته در همایش بین‌المللی کودکان گفته بود: کسی که لباس پیغمبر تنش است، هرچه می‌خواهد علیه پزشکی می‌گوید و هیچ‌کس صدایش در نمی‌آید؛ نه نظام پزشکی، نه انجمن‌ها و نه دانشگاهی‌های ما.

وی به برخی تبلیغات سوء در زمینه واکسن اشاره کرد و گفت: برخی افراد می‌گویند که واکسن کار صهیونیست‌هاست و سازمان بهداشت جهانی دست نشانده آنهاست و اگر این کار را انجام دهید به بچه تان آسیب می‌زند. مگر مراجع و مقام معظم رهبری بچه‌ها و نوه‌هایشان را واکسن نمی‌زنند، چرا راحت از کنار این مسائل می‌گذریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: جالب است که مسواک را هم کاری صهیونیستی می‌دانند و شاهد می‌آورند که حیوان‌ها مسواک نمی‌زنند و دندان‌هایشان سالم‌تر از انسان‌هاست و انسان از این حرف‌ها خجالت می‌کشد.

کانال حجت‌الاسلام تبریزیان شب گذشته به نقل از وی در پاسخ به سخنان وزیر بهداشت آورده است: به عینه دیدیم هر چه مردم به استفاده از مسواک مقیدتر میشوند دندانهایشان خرابتر و کار دندان پزشکان بیشتر میشود ، روز به روز تعداد دندان پزشکان بیشتر و مطبهایشان هم شلوغتر امیشود… خود اربابان مطلق شما اروپا و آمریکا مبتکران واکسن اعتراف میکنند که واکسن ضرر دارد و هم لباسهای شما نیز اقرار دارند که واکسن ضرر دارد ونازایی می آورد . باید جواب بدهید چرا این همه نازایی؟!

در همین رابطه بخوانید: فتوای رهبر انقلاب درباره طب اسلامی: رعایت موازین پزشکی روز در مطالعات این حوزه لازم است

وی در پاسخ به این سخنان وزیر بهداشت که کودکان مقام معظم رهبری و مراجع تقلید واکسن می‌زنند گفت: علما فرزندانشان واکسن زدند، بله صدها سال سیاه طب در دست شما بوده و هر چه گفتید اطاعت کردند و الان شاهد هستند چه بلایی سر مردم آورده اید! همه ی مردم را با این کارهایتان بیمار کردید ، آمار بیماریها به حد اعلا رساندید به همین جهت طب اسلامی دغدغه ی قلبی آنها شده است! تمام مرد و مسولینی که سرطان گرفتند یا میگیرند سببش شما هستید، تمام اینهایی که نازا میشوند سببش شما هستید ، تمام ام اس و انواع تحلیل عضلات سببش شمایی که دارو و درمان و غذا در دست شماست! چقدر باید بگوییم تا این افراد لایعقل سر عقل بیایند.[۱]

وی سپس در پست دیگری در کانال تلگرامی در پاسخ به این سخن وزیر بهداشت که برخی مدعیان طب سنتی اسلامی به دنبال منافع شخصی خود هستند، آورده است: چه کسی ما را به سوء استفاده متهم میکند؟ کسی که ثروت شخصی اش بیش از هزار ملیارد تومان می‌باشد! مردم خودشان قضاوت کنند چه کسی سوء استفاده میکند؟! کسی که پول ویزیت نمیگیرد و سالها داروی مجانی به بیماران می دهد یا کسی که بیش از هزار ملیارد دارایی اش میباشد؟ …مردم را کور و کر و نفهم فرض می‌کنند و این یک توهین بی حد و حصر است به مردم فدا کار ایران اسلامی. این یک طاغوت است. الذین یکفرون بالطاغوت ویومنون بالله. [۲]

تبریزیان پیش از این نیز در نقد فناوری تراریخته و موضع وزارت بهداشت درباره سلامت این محصولات، ضمن حرام دانستن مهندسی ژنتیک و استفاده از برخی دیگر فناوری‌های نو به جایگزینی وسایل زمان صدر اسلام مانند الاغ با فناوری‌های حمل‌و‌نقل امروزی تاکید کرده بود. [۳]

جالب آنکه پیش از این مقام معظم رهبری در استفتائات دفتر معظم له به این سخنان حجت‌الاسلام تبریزیان پاسخ گفته‌اند. مقام معظم رهبری در بخش اجوبه‌الاستفتائات بخش احکام آموزش پزشکی در پاسخ به پرسشی درباره جواز تحقیق و پژوهش در طب اسلامی، هر گونه اظهار نظر و تحقیق در این حوزه را به «رعایت اصول و موازین پزشکی روز» منوط دانسته‌اند. در واقع زیر سؤال بردن پزشکی و نظام سلامت و به خصوص مراجع رسمی متولی سلامت از منظر مقام معظم رهبری امری مذموم است که فارغ از پیامدهای مختلف و زمینه‌سازی برای سودجویی، به هرج و مرج و به خطر افتادن سلامت مردم منجر خواهد شد.

متن کامل این استفتاء را در ذیل می‌خوانید:

س۳۳. انجام دادن تحقیق و پژوهش در مورد حجامت و فصد و سایر موضوعات پزشکی مشابه که در روایات موجود است، مطابق با استانداردهای علمی بین‌المللی و بررسی آماری نتایج حاصل از آن، از نظر شرعی چه وجهی دارد؟

ج. با رعایت اصول و موازین پزشکی روز بلامانع می‌باشد. [۴]

 

منابع

[۱] کانال دفتر آقای تبریزیان، ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷، به آدرس <https://t.me/DaftareAyatollahTabrizian>.

[۲] کانال دفتر آقای تبریزیان، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷، به آدرس <https://t.me/DaftareAyatollahTabrizian>.

[۳] متن کامل سخنرانی حجت‌الاسلام تبریزیان در نشست بررسی ابعاد مختلف تراریخته در قم، به آدرس <https: //nro-di.blog.ir/1396/05/30-1>

[۴] پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، احکام پزشکی، به آدرس <http://leader.ir/fa/book/151?sn=22096>.

ممکن است شما دوست داشته باشید
17 نظرات
 1. اسلامی می گوید

  خدا حفظ کند آقای تبریزیان را

  1. یاس می گوید

   ان شاالله

  2. علی می گوید

   خدا حفظ کند مقام معظم رهبری را و آقای تبریزیان هم انشالله هدایت کند که بیشتر در نظر دادن دقت کنند

 2. هم وطن می گوید

  خوب مغالطه می کنید.
  مگه شک دارید که مبتلا به استعمار پزشکی شدیم؟به اسم علم مردم رو فریب دادند.
  دیگه نمی تونیم پول هامون رو تو جیب پزشکا بریزیم.
  تا دیر نشده رویتون رو عوض کنید. چند دهه آینده انشاءالله این بساط هم برچیده می شه. گر صبر کنی ….
  طب سوزنی چینی هم که کم کم داره پیش می ره.

  1. مهدی می گوید

   مقام معظم رهبری رعایت اصول و موازین پزشکی روز را برای محققان طب سنتی واجب دانسته آمد حتما ایشان بهتر از امثال آقای تبریزیان و شما مصالح را تشخیص می‌دهند به هر حال مردم مقلد رهبری هستند نه شما.

 3. محمد امین جمالی می گوید

  با مراجعه به منبع معرفی شده درمورد سوال و حکم:
  پژوهش در طب اسلامی
  س۳۳. انجام دادن تحقیق و پژوهش در مورد حجامت(۳) و فصد(۴) و سایر موضوعات پزشکی مشابه که در روایات موجود است، مطابق با استانداردهای علمی بین‌المللی و بررسی آماری نتایج حاصل از آن، از نظر شرعی چه وجهی دارد؟
  ج. با رعایت اصول و موازین پزشکی روز بلامانع می‌باشد.
  سوال این عزیز درمورد این بوده که موضوعات پزشکی موجود در روایات رو اگر بخوایم مورد ازمایش قرار بدیم (یعنی از حالت تعبدی به حالت پذیرش شهودی برسونیم) حکمش چیه. چه ارتباطی به این داره که بگیم این باید از اون طبعیت کنه؟ برای همه واضح هست که مبانی پزشکی کلاسیک و طب سنتی – اسلامی باهم متفاوتن. اگر قرار باشه طب سنتی به کل از پزشکی کلاسیک پیروی کنه که تقریبا هیچ حرفی برای گفتن اش باقی نمیمونه!

 4. کاظم می گوید

  امثال آقای تبریزیان مثل … بخاطر منافع و لجاجت خودشان جلوی همه می ایستند و ولایت و سایر مراجع رو نادیده میگیرند. خدا هدایتش کند

  1. محمد امین می گوید

   اینی که گفتید دقیقا کاریه که اهل تکنولوژی میکنن و انگ قدیمی بودن رو به همه حرف های صحیح گذشته میزنن… و امیدوارم خدا امثال این افراد رو هدایت کنه

 5. محمدكاظم بني اسدي می گوید

  اقاي تبريزيان خدمات شما در زمينه ترويج طب سنتي قابل تقدير.
  اما برادر من با اهانت به مجريان طب روز كه مار درست نميشه.ما قبول داريم كه فعالان طب اسلامي سنتي با امكانات كم و هزينه هاي ناچيز پيشرفتهاي خوبي داشته ومنشا خدمات به بخش زيادي از مردم( البته فقط در برخي از درمان وپيشگيريها ) بوده. اما چرا شما بجاي جوابدادن منطقي با مطرح كردن ثروت فلان و …. فرار روبه جلو ( يا نميدانم روبه عقب ) ميكنيد. چرا با همين حمايتهاي اندك مردمي وامكانات بالفعل تحقيق وپژوهش را شروع نميكنيد. چرا به جاي اهانت به مخالف نتيجه پژوهشهلي خودتون را به رخ ايشان نميكشيد

 6. یکی می گوید

  چرا اینقدر ساده اید . خوب رهبر که نمی تونه در تمام این موارد به صراحت ورود پیدا کنه . چرا همه چیزو با هم قاطی می کنید . به نظر من اصول و موازین پزشکی روز می تونه شامل طب سنتی هم باشه . دیگه خودتون باید برید و بفهمید کدام درمان خوبه و اثر بخش . خواهشا به جای منفعل بودن و صرف نظر دادن برید تحقیق کنید ،‌آزمایش کنید به خاطر خدا اوناییکه می تونن دستشون می ره با آزمایش، با علمشون، با تجربه یا هر چی بالاخره مشخص کنید ادعاها درسته یا نه . من که عمریه مریضم و با این پزشکای متخصص و فوق تخصص و … و داروی شیمیایی روز به روز بدتر شدم. هر بار باید دنبال درمان یه بخش جدید از بدنم باشم. دیگه از این همه خرج درمانم خجالت می کشم

 7. خاتون می گوید

  تحقیق کردن با موازین روز چه ربطی داره طب اسلامی و آیت الله تبریزیان رو فحش بدیم واقعا که برای این کسی که متنو نوشته متاسفم چه ربطی داره همه چیزو قاطی میکنید خود رهبرمون هم دغدغه قلبیشون طب ایرانی اسلامی هست واقعا یه کم انصاف و فکر کنیم تراریخته و واکسن و داروهای شیمیایی و آمپول دگزا و قرص و شربت های دیفن هیدرامین و کتوتیفن که باعث مرگ ناگهانی میشن بهتره یا روایات ائمه علیهم السلام و مسواک رو هم واقعا خدا هدایت کنه کسی که ناقص حرفارو میزنه مسواک پلاستیکی با خمیردندون حاوی فلوراید رو طب اسلامی نفی میکنه به جاش نمک اصل و مسواک چوبی خیلی هم سفارش شده حالا الاغم من نشنیدم ولی اگر گفتن مطمئن باشید کامل نیاورده این متن و مثل مسواک یه تیکشو گفته آره طب شیمیایی خوبه زده همرو ناقص کرده الکی احساس خستگی و سردرد و سرگیجه و ….چیزای عادی شده برامون خدا کسایی که به آقای تبریزیان فحش میدن رو هدایت کنه

  1. مهدی می گوید

   اگر سخنان آقای تبریزیان را از گذشته و ابتدا مطالعه بفرمایید متوجه می‌شوید که نه طبق موازین پزشکی مدرن عمل می کنند و نه آن را قبول دارند همان طور که بارها طب ایرانی را مردود شمرده و معتقدند فقط ادله طبی وارد شده در اسلام کفایت می‌کند. بنابراین در هر دو موردی که فرمودید نظر مقام معظم رهبری را نقض کرده اند.
   ضمنا برای مطالبی که از ایشان نقل قول شده مانند سوار الاغ شدن به جای استفاده از فناوری های امروزی حمل و نقل از متن کامل پیاده شده سخنرانی نقل شده که دوستان برگزار کننده جلسه یعنی اطرافیان آقای کشوری و تبریزیان خودشان منتشر کرده اند و ادرس هم ذکر شده است. می‌توانید مراجعه کنید کلمه ای کم و زیاد نشده است.

 8. محمد امین می گوید

  شمایی که دارید این سایت رو مدیریت میکنید و دائما نظرات رو به تشکیک میبرید تا خودتون رو اثبات کنید دقیقا چه منفعتی میبرید از اینکه این تکنولوژی مجهول رو که هنوز درموردش هیچی نمیدونید و در تمام دنیا استفاده ازش محدود یا ممنوع شده و ترویج کنید؟ امیدوارم این بلایی که سر مردم میارید رو ازش حمایت میکنید اگر جاهلانه است خدا هدایتتون کنه و اگر عامدانه است سر خودتون و نزدیکانتون بیاد تا بفهمید هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی یعنی چی..

 9. نازنین می گوید

  واقعا روزی هزار بار شکر میکنم که بیوتکنولوژی نخوندم چون دقیقا میخواستم وارد مبحث تراریخته ها بشم و فکرمیکردم چه خدمتیه بتونی چندین برابر محصول در واحد سطح داشته باشی اونم با بیماری و افات کم..
  نکنید با طب اسلامی پدرکشتگی نداشته باشید. دیگه دنیا هم داره میگه تراریخته سرطانزاست..
  وجدان داشته باشید

 10. دوست می گوید

  نمی‌دونم چرا وقتی آقای تبریزیان میگن طب نوین خوب نیست همه شاگردانش قبول میکنم ولی وقتی میگن با الاغ رفت و آمد کنید شاگردانش با سانتافه رفت و آمد می کنند؟
  ما واکسن زدیم نازا هم نشدیم
  دندانپزشکی ها هم به خاطر این شلوغ شدن که اولا در گذشته جمعیت کشور کمتر بود الان بیشتر شده
  ثانیاً در گذشته مردم دندون هاشون رو به محض پوسیدگی میکشیدن مینداختن بیرون ولی الان بیشتر اهمیت میدن و نگه میدارم
  همینجوری توی هوا حرف نزنید
  خودم رو نمی‌دونم ولی شما که ادعای مسلمانی دارید اینقدر تهمت نزنید و حرف نسنجیده نزنید

 11. مهدیه می گوید

  پریروزی یه بنده خدایی می‌گفت مونگولیسم رو خوب کرده ، گفتم مگه میشه ؟؟ مونگولیسم یه کروموزوم بیشتر از ما دارند ، یعنی اون یه کروموزوم رو نابود کرده ؟؟؟ حالا باید ببینیم با اسلحه نابود کرده ، یا با زبون راهیش کرده رفته

 12. همتی می گوید

  به نظر حقیر هم باید به طب سنتی و اسلامی توجه بشه و هم به طب مدرن، نمیشه هیچکدوم رو انکار کرد. در اینکه طب سنتی شیوه درست تغذیه و اعتدال مزاج رو به ما نشون میده و مانع بروز خیلی از مشکلات ثانویه میشه و علاوه بر اون با اصلاح زمینه و علت بیماری، میتونه درمانش کنه شکی نیست. ولی مقوله ای مثل واکسن هم منافعش به تجربه ثابت شده و کسی نمیتونه اینو انکار کنه، کافیه از پدربزرگ و مادربزرگامون بپرسیم که چقدر از بچه های اطرافشون رو با بیماری هایی که الان با واکسن ریشه کن شدن، از دست دادن.
  غالب ما که ترس از واکسن داریم افراد مذهبی هستیم،
  من فکر میکنم اگه واکسنای تزریقی به بچه ها خطر مهمی مثل عقیم شدن نسل شیعه داشت، مقام معظم رهبری همونطور که جلوی واکسن فایزر رو گرفتن قطعا جلوی این رو هم میگرفتن.
  ولی فقیه نائب امام معصوم هستن، نمیشه خودمونو مذهبی بدونیم و جلوتر از رهبرمون حرکت کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.