دکتر جنت: محصولات تراریخته سالم است

دکتر جنت، مدیر کل أمور غذایی، آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت بر سلامت محصولات ترارخته تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتربهروز ‌جنت، مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در نشست خبرى همایش ملی روز جهانی غذا با تاکید بر بی‌اعتباری ادعاهای جریان ضد تراریخته گفت: چالشی که در کشور ما وجود دارد به دلیل اين است كه اطلاع رسانی ها شفاف نيست و این محصولات در دنیا از 2 جنبه بررسی می‌شوند. اول از لحاظ زیست محیطی و دوم از لحاظ سلامت محصولات است.

وی افزود: محصولاتی که رخداد آن‌ها در کمیته‌های مختلف در کشورهای مختلف از لحاظ سلامتی به تایید می‌رسد قابلیت مصرف در تمام کشورها را بعد از تایید کمیته‌های علمی کشورهای مقصد دارند، در حوزه سلامت کلیه کالاهایی که وارد کشور می‌شوند از مواد اولیه تا فرآوری شده، آن‌هایی که ماده اولیه‌شان به صورت تجاری تعریف شده اند که به صورت تراریخته نیز تولید می‌شود، از جمله سویا، ذرت و برخی محصولات پنبه‌دانه و محصولات کلزا، تمام محصولات وارداتی‌را وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از مبادی رسمی کنترل می‌شوند.

دکترجنت گفت: مردم خیال‌شان راحت باشد که محصولات تراریخته مورد تایید سازمان غذا و دارو از لحاظ استفاده انسانی مجاز و مورد تاييد است.

شناسنامه‌دار شدن محصولات كشاورزى پرمصرف ايرانى‌ها

دکترجنت از شناسنامه‌دار شدن كشاورزان و زمين‌هاى كشاورزى با كمك وزارت جهادكشاورزى خبر داد و گفت: در گام اول محصولات پرمصرف غذايى توليدى در كشور شناسنامه‌دار مى شوند.

كاهش واردات روغن پالم

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو خصوص روغن پالم گفت: در این رابطه دو مشکل بروز كرد، اول تقلب برای استفاده تولید کنندگانی بود که اجازه استفاده از این روغن را نداشتند و دوم اينكه هر محصولی باید به میزان مشخص استفاده شود.

وى افزود: اختلاف قیمت زیاد این روغن باعث شد تولیدکنندگان و واردکنندگان به سمت روغن گیاهی ارزان قیمت حرکت کنند و به همین دلیل وزارت بهداشت برای کنترل این موضوع به صورت قهری برخورد کرد؛ یعنی به شدت کنترل انجام شد و واردات كنندگان باید از سازمان غذا و دارو سهمیه واردات می‌گرفتند.

دکترجنت ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای سال ۹۵ و انتهای سال ۹۴ با راه‌اندازی سامانه ttac در سازمان غذا و دارو، سهمیه بندی حذف شد، اما این سامانه به دقت هر چیزی که از گمرک خارج یا ثبت سفارش می‌شود را کنترل می‌کند و عددها و رقم‌های دقیق داده می‌شود.

وی با بیان این‌که در سال ۹۲ و ۹۳ تقریبا ۷۲۰ هزار تن واردات پالم داشتیم، تصريح كرد: سازمان غذا و دارو با محاسباتی که انجام داد این میزان را به ۴۲۰ هزار تن در سال رساند، متخصصان تغذیه و سازمان غذا و دارو توصیه می‌کنند مردم در مصرف روغن به تنوع توجه داشته باشد.

دکتر جنت با بيان اينكه واردات پالم كاهش پيدا كرده است، عنوان كرد: سال ٩٤ تمام ٤٢٠ هزارتن واردات شد اما در سال ٩٥ واردات كمتر شد و به بيش از ٣٠٠ هزار تن رسيد .

چالش سلامت محصولات غذايى فله‌اى

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با بيان اينكه محصولات فله به دليل اينكه شناسنامه دار نيستند و نظارتى بر آن وجود ندارد مشكل آفرين است، گفت: با تعامل با اصناف در تلاشيم تا اين مشكل برطرف شود و وزارت بهداشت با همكارى هر صنف سلامت موادغذايى را بررسى و نظارت كند.

وى افزود: هيچ محصولى مصرف زياد آن مورد تاييد نيست براى همين توليد اين قبيل محصولات در دنيا ممنوع نيست اما عرضه و تبليغات را محدود كردند و بايد موادغذايى بر اساس هرم غذايى مورد استفاده قرار گيرد يكى از ابزارها براى رعايت هرم غذايى چراغ راهنماى تغذيه اى است.

وى عنوان كرد: براى كنترل اصالت و سلامت موادغذايى نظام رهگيرى رديابى كه با برچسب سلامت آن را مى شناسند، ايجاد كرديم و هيچ كالاى وارداتى با مجوز ورود و مورد تاييد وجود ندارد كه برچسب اصالت سلامت نداشته باشد و اگر محصولى برچسب نداشت مورد تاييد سارمان غذا و دارو نيست.

دکترجنت بيان كرد: برخى می‌خواهند محصولات وارداتى خود را بفروشند و با بازى روانى مى گويند محصول ما مورد تاييد است، بيش از ٩٥ درصد محصولات بدون برچسب اصالت، تقلبى هستند يا اگر تقلبى نباشند شركت توليدكننده در صورت آسيب به سلامت فرد هيح پاسخگويى ندارد زيرا محصول خود را به ايران نفروخته است.

ماجراى برچسب هاى تقلبى روى محصولات قاچاق

وى با بيان اينكه هميشه متخلف در حوزه غذا وجود دارد، گفت: برخى وقتى ديدند بازار سوداگرى با برچسب اصالت كمرنگ مى‌شود برچسب تقلبى ايجاد كردند كه توجه به اين موضوع به اطلاع رسانى رسانه ها و كمک مردم بر مى‌گردد مهم اين است كه مردم برچسب را كنترل كنند و اسم كامل آن برچسب كنترل و اصالت محصولات است و به همين دليل مردم بايد با پيامک، اپليكشن اين برچسب را كنترل كنند.

وى با اشاره به برخى برچسب هاى تقلبى افزود: برخى برچسب تقلبى توليد كردند و يک مركز پيامک جعلى ايجاد كردند كه مردم در صورت پيامك به اين شماره پاسخ درست دريافت مى كردند شماره مورد تاييد سازمان غذا و دارو براى كنترل برچسب اصالت ٢٠٠٠٨٨٢٢ است كه درصورت ارسال پيامک  پاسخ درست دريافت مى كنند در چک كردن با اپليكشن عكس محصول نيز وجود دارد.

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصريح كرد: هيچ گاه جعل و تقلب در دنيا صفر نمى شود، توليد برچسب جعلى و راه اندازى مركز پيامكى تقلبى 2 راهى بود كه متقلبان از آن استفاده كردند البته در چند ماه گذشته تيمى كه ٩ سرشماره جعلى ايجاد كرده بودند با كمک قوه قضاييه دستيگر شدند.

چراغ راهنمايى رنگى روى موادغذايی وسیله هدايت مردم در انتخاب موادغذايى متناسب

دکترجنت با اشاره به چراغ راهنماى تغذيه اى روى موادغذايى گفت: چراغ راهنمايى رنگى روى موادغذايى براى هدايت مردم در انتخاب موادغذايى متناسب نياز است زيرا كودكان و نوجوانان به كالرى بالاترى نياز دارند و افراد پشت ميز نشين به محصولات كم كالرى تر نيازمند هستند.

مدیر کل امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: ما به عنوان حاكميت وظيفه نظارت كنترل و ايجاد ابزارى نظارتى براى كمک گرفتن از مردم است زيرا ممكن است ١٠٠ ميليون نمونه محصول توليد شده باشد و ناظرى كه مى تواند همه محصولات را كنترل كند مردم هستند.

وى افزود: ٢ سياست در زمينه چراغ راهنماى تغذيه اى داريم يكى اينكه فرهنگسازى است و ديگرى اينكه روى همه محصولات غذايى چراغ راهنماى تغذيه اى زده شود و تلاش مى كنيم به كمک رسانه ها در اين زمينه فرهنگسازى كنيم و درصد بالايى از مردم توجهى به چراغ راهنماى تغذيه اى ندارند البته محصولى ممكن است كه تمام رنگ ها ى آن قرمز باشد اما فردى نياز به كالرى بالا بايد اين محصول را استفاده كند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.