تمدید مجوز مصرف گلایفوسیت در اروپا

کمیسیون اروپایی در پی جنجال های سیاسی ایجاد شده از دولت های اروپایی خواست با اتکا به نتایج یافته های علمی برای ادامه استفاده از گلایفوسیت تصمیم بگیرند.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، اتحادیه اروپایی در بیانیه ای اعلام کرد مجوز مصرف علف کش گلایفوسیت با اکثریت آرا در کشورهای عضو این اتحادیه تمدید شد. از بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپایی 18 کشور با رای مثبت و یک کشور با خودداری از صدور رای منفی از تمدید مجوز علف کش گلایفوسیت حمایت کرده اند. با وجود تلاش های جریان های به ظاهر دوست‌دار محیط زیست همچون صلح سبز که در مبارزه با مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در آلمان نقش بسیار پررنگی داشته اند آلمان در نهایت، مانند اکثر کشورهای اروپایی، با صدور مجوز 5 ساله برای مصرف گلایفوسیت موافقت کرد.

مجوز قبلی استفاده از علف کش گلایفوسیت در اروپا در تاریخ 15 دسامبر 2017 منقضی خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، دکتر وایتنیس آندریوکایتیس عضو کمیسیون سلامت و ایمنی غذا درباره تصمیم جدید اتحادیه اروپایی مبنی بر استفاده از علف کش گلایفوسیت گفت: رای امروز کشورهای اروپایی نشان داد اگر بخواهیم می توانیم با رویکرد علمی به اجماع درستی در سیاستگذاری و اتخاذ تصمیم های کلیدی برسیم.

تصمیم جدید اتحادیه اروپایی، مبنی بر تمدید مجوز استفاده از علف کش گلایفوسیت، مخالفان پر سرو صدایی داشته است. در راس گروه‌هایی که بدون توجه به نتایج مطالعات علمی انجام شده همچنان بر ادعای مردود آژانس بین المللی تحقیقات سرطان تاکید می کنند نام صلح سبز به چشم می خورد. صلح سبز که سردمدار مبارزه با فناوری مهندسی ژنتیک در جهان است این بار اتحادیه اروپایی را به دلیل صدور مجوز مصرف این علف کش به بی مسئولیتی متهم کرده است.

 گلایفوسیت علف کشی کم خطر است که بیش از چهل سال است توسط کشاورزان استفاده می شود. استفاده از علف کش گلایفوسیت در حالی در اروپا مجاز اعلام شده است که از دو سال پیش در پی شایعه سازی در فضای رسانه و مطرح شدن بحث های غیر علمی جدال بر سر استفاده از پر مصرف ترین علف کش کشاورزی بالا گرفته است.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان دوسال پیش ادعا کرد احتمال سرطانزایی این علف کش پر مصرف در کشاورزی وجود دارد. چندی پس از این ادعای جنجالی آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مشخص شد مستنداتی که ارتباط این علف کش را با ابتلا به سرطان رد می کرد از گزارش نهایی این آژانس حذف شده است. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان برای این اهمال از سوی جامعه علمی مورد انتقاد قرار گرفته است. هنوز هیچ مرجعی در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مسئولیت این اقدام را نپذیرفته است. مطالعات انجام شده توسط آژانس مواد شیمیایی اروپا، که نتایج آن در ماه مارس سال 2017 منتشر شد نیز این ادعا را رد کرده است. نتایج این مطالعات نشان داد علف کش گلایفوسیت هیچ ارتباطی با ابتلا به بیماری سرطان در انسان ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
  1. تحقیقات می گوید

    گلایفوسیت، که ماده موثره موجود در علف کش راندآپ می باشد، علف های هرز را از بین می برد ولی بر محصول زراعی بی تاثیر است.

  2. اردشیر می گوید

    160 کشور از این علف کش استفاده می کنند، مطالعات زیادی ایمن بودن این علف کش برای انسان، دام و حشرات را نشان داده است. و همچنین مصرف این علف کش سابقه 40 ساله دارد.

  3. […] نزدیک به پنجاه سال است که استفاده از علف کش کم خطر گلایفوسیت در کشاورزی رایج است. با معرفی ارقام تراریخته مقاوم به این علف کش محبوبیت آن در میان کشاورزان افزایش پیدا کرده است. اتحادیه اروپایی نیز اخیرا مجوز استفاده از این علف کش را با توجه به برتری های آن نسبت به سایر علف کش هایی که کارایی مشابهی دارند، به مدت پنج سال تمدید کرد(+). […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.