اعتراض نخبگان و جامعه علمی به مطالب بی اساس جناب پروفسور در مخالفت با تولید ملی محصولات تراریخته

اظهارات عجیب، غیر واقعی و بعضا کذب برخی افراد و محافل پیرامون فناوری تراریخته که هر بار با نزدیک شدن به تولید ملی این محصولات شدت می گیرد موجب اعتراض جامعه علمی شده است.

آقای پروفسور علی کرمی (که خودش را در مجامع عمومی پروفسور می‌خواند) و مدت‌هاست اظهارات شاذ و حیرت‌آور او موجب وهن دانشمندان و پژوهشگران ارزیابی می‌شود، در جلسه‌ای برای مدیران استانداری گیلان با عنوان پدافند غیرعامل سخنانی را ارائه کرد که نه تنها برگزار کننده‌ها به او اعتراض کردند و آمار ارائه شده را مربوط به دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد دانستند، بلکه رئیس بنیاد ملی نخبگان آقای دکتر مسعود اصفهانی ضمن اعتراض شدید‌اللحنی خواهان تغییر رویه برگزاری جلسه شد.

دکتر اصفهانی با اشاره به اتلاف وقت مسئولین برای استماع مطالب بی‌اساس ایشان (علی کرمی) گفت: شما در برابر کسی قرار گرفته‌اید که مرتبط‌ترین فیزیولوژیست برنج کشور است. وی سپس با انتقاد از سخنان غیرعلمی آقای کرمی، خطاب به مسئولین برگزاری گفت: چرا هیچ یک از 17 مجموعه پژوهشی استان در این جلسه حضور ندارند تا بتوانند به مسائل بی‌پایه و اساس این فرد واکنش نشان دهند.

گفتنی است این فرد که در معرفی خود از لقب پروفسوری استفاده می‌کند، با بهر‌ه‌گیری از این عنوان، با تولید ملی محصولات تراریخته و پژوهشگران متعهد این کشور به تقابل برخواسته، طی بیست سال گذشته در مورد واردات سالیانه 3 تا 5 میلیارد دلار محصولات تراریخته به کشور هیچگونه اعتراضی را در هیچ کجا مطرح نکرده است. تنها از سال 1394 که عزم ملی برای تولید داخلی و بی‌نیاز کردن کشور از واردات مطرح شد جناب پرفسور نگران و دلواپس سلامت این محصولات شده است. وی با اقدامات و ادعاهای غیر علمی مختلف مثل اعلام آلودگی آب زمزم (خبرگزاری فارس، 11 مرداد 95) و تراریختگی برنج ایرانی و خارجی (خبرگزاری فارس 19 بهمن 94) و هدف بیوتروریسم قرار گرفتن نادر طالب زاده و مانند آن که مورد تکذیب دستگاه ذیربط نیز قرار گرفته است توانسته به شهرت برسد و طرد خود از جامعه علمی را حتی به قیمت نقش مخربی که در برهم زدن امنیت روانی ایفا کرده است، جبران کند.

دریک نمونه پس از آنکه علی کرمی با ادعای توطئه صهیونیست‌ها برای بیمار کردن مسلمانان از طریق آلودگی آب زمزم (که از مصادیق تشویش اذهان عمومی بوده و با رأفت مدعی‌العموم مورد تعقیب مراجع قضایی قرار نگرفتند) معرکه گیری کرده بود، حجت السلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت این امر را تکذیب کرد. وی گفت: با آزمایش‌هایی که صورت گرفت مشخص شد این حرف (مسموم بودن آب زمزم) کاملا نادرست است. (خبرگزاری تسنیم، ۲6 مرداد ۱۳۹۶) همچنین دکتر پیرحسین کولیوند رئیس عملیات پزشکی حج ۹۶ اعلام کرد: در سه نوبت آب زمزم توزیعی در مدینه و مکه را به ایران بردیم و در آزمایشگاه تخصصی و مرجع سلامت آب که مربوط به سازمان آب است ارائه دادیم، آنها هم مرتب نمونه‌ها را آزمایش کرده و اظهار داشتند، از آب تهران سالم‌تر است. وی از خبرنگاران و برنامه‌سازان خواست از کارشناسان خبره موضوعی در موارد مرتبط با سلامت سوال شده و اجازه اظهار نظرهای غیرکارشناسی را به افراد فاقد صلاحیت در این حوزه  ندهند. (خبرگزاری مهر، 25 مرداد 1396)

پس از انتشار مدارک مستند و علمی مبنی بر کذب بودن ادعای آلودگی آب زمزم، علی کرمی با انتشار مطلبی در باب بیوتروریسم در کانال تلگرام؛ ادعای خود را پس گرفته و نقض کرد. (تصویر 1)

 

تصویر 1

کرمی ادعاهای کذب زیادی درباره محصولات تراریخته نیز مطرح کرده است. برای نمونه به رغم اینکه محصولات تراریخته از سوی سازمان‌های غذا و داروی همه کشورهای پیشرفته دارای مجوز مصرف هستند کرمی مدعی شده است: «کمپانی سینجنتا بذر تراریخته را به بعضی کشورهای عقب مانده عرب می‌فروشد.» (گفت و گو با دکتر علی کرمی:از تراریخته با انتقال ژن تا ویرایش ژن، پایگاه خبری عصر ایران، تاریخ:30 بهمن 95) همچنین در کانال خود در دروغی آشکار و بر خلاف ارزیابی‌های سلامت و مجوزهای مذکور در کنار بیش از دو هزار مطالعه علمی کاملا معتبر در کانال تلگرامی خود مدعی می‌شود: «هیچ تحقیقی تا کنون سلامت محصولات تراریخته را تأیید نکرده است. (تصویر 2)

 

تصویر 2

کرمی در یکی از مصاحبه‌های خود هدف از انتشار این دروغها و تصاویر جعلی وحشت‌آور را آشکارا ترساندن مردم ولو با یک امر غیر واقعی عنوان می‌کند: «وقتی به عوام و مردم ساده که نمی‌دانند اصلا تعریف بیوتکنولوژی و تراریخته چه هست، یک گوجه فرنگی را نشان می‌دهند که سرنگ در آن فرو کرده‌اند .این نماد است. ما می‌خواهیم با این نماد سازی مردم وحشت کنند.» (گفت و گو با دکتر علی کرمی:از تراریخته با انتقال ژن تا ویرایش ژن، پایگاه خبری عصر ایران، تاریخ:30 بهمن 95)

امید است مدعی العموم با توجه به اعتراف مشار الیه در تشویش اذهان عمومی و ایجاد وحشت و بی‌اعتمادی نسبت به مراجع متولی سلامت،ضمن ورود به این موضوع از تکرار فجایعی نظیر مسئله ادعای آلودگی آب زمزم یا ادعای واهی ترور طالب زاده و مرحوم دادمان و مرحوم سلحشورجلوگیری کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
60 نظرات
 1. علی می گوید

  تمام دنیا ممنوع کردن شما میگید مشکلی نداره!!!

  1. مهدی می گوید

   درسته که بعضی کشورها کشت نمیکنند ولی مگر همه محصولات رو باید همه کشورها تولید کنند؟ در تصمیم دولتها برای تولید یک محصول خیلی مسائل دخیل هستند مهم مصرف است. تمام دنیا کجا مصرف تراریخته رو ممنوع کردند؟ شما اگر توانستید فقط چند کشور را با ذکر قانون نه با نقل از چند رسانه و شخص سیاست زده و بیسواد بلکه با ذکر نام قانون و شماره ماده قانونی اسم بیاورید که مصرف را ممنوع کردن هم کافی است.

   1. . می گوید

    زیاد سخت نیست دوست عزیز باسواد فقط توی اینترنت کافیه ? Where are GMOs banned را سرچ بفرمایید تا اسامی فرانسه و آلمان و سایر کشور های اروپایی را ببینید

    1. علی بینوایی می گوید

     وقتی عمق سوادپروفسور و حامیان ساعتی ۷۰۰۰ تومنیشون جستجوی اینترنتی باشه جز این انتظار نمیره. عزیزم اینتدنت هم شد رفرنس؟ هر کسی میتونه هر خزعبلی را در اینترنت بگداره. در ضمن در همون اینترنت ننوشته که امریکا و کانادا و اسپانیا و چین و هندوستان و پرتعال و برزیل و ارژانتین و… کشت می کنند و همه دنیا مصرف می کنند؟ این ساعتی ۷۰۰۰ تومن چه اعجازی داره!!!!!

     1. علی می گوید

      عزیزم واقعا فکر می کنی برای پی بردن به مخالفت کشوری مثل فرانسه یا آلمان با محصولات تراریخته فقط باید به کتاب های قانون این کشورها مراجعه کرد؟ واقعا اعلام وزیر کشاورزی آلمان یا وزیر کشاورزی فرانسه برای اثبات این موضوع کافی نیست؟ (بهتره بجای مسخره کردن یه کم منطقی باشی، مسخره کردن و همه بلدن ولی بخاطر شعورشون مثل شما رفتار نمی کنن)
      https://www.reuters.com/article/us-grain-germany-gmo/germany-starts-move-to-ban-gmo-crops-ministry-letter-idUSKCN0QT1ID20150824
      https://www.reuters.com/article/us-france-gmo/france-adopts-disputed-eu-laws-on-gmo-crop-growing-idUSL202805920070320

    2. سیدمهدی حسینی می گوید

     اگر صلاح می دانید با یک حقوقدان مشورت کنید تا به شما توضیح دهد که در مسائل حقوقی نمی توان به اخبار رسانه‌ای استناد کرد مخصوصا اخبار رسانه ای پر است از دروغ های جریان مخالف این فناوری. برای دیدن فهرستی از مجوزهایی که سازمان غذا و داروی اروپا صادر کرده و همه کشورها ملزم به رعایت آن هستند به لینک‌های زیر مراجعه کنید:
     European GMO Initiative for a Unified Database System:
     http://www.euginius.eu/euginius/pages/gmo_listview.jsf

     GM Crop Events approved in European Union:
     http://www.isaaa.org/gmapprovaldatabase/approvedeventsin/default.asp?CountryID=EU&Country=European%20Union

    3. جان می گوید

     ايشان يك فرد از خود شيفته و رواني هست كه با اين مزخرفات بي پايه و اساس باعث وحشت مردم ميشود!!!!
     بايد دنبال اين بود كه اين جناب مثلا دكتر كه فاقد هرگونه تحقيق علمي از كجا خط ميگيره و به نفع چه كساني باعث ترس و وحشت مردم ميشود!!!
     ولي خدائيش تا كتون دكتر كه چه عرض كنم ” پرفسور ” خود شيفته و بيسواد و فاقد هرگونه تحيقات چنين مزخرافاتي بخورد مردم ميدهد!!!!
     و چرا مسئولات و جوامع علمي و تحصيل كرده كشور به اين فرد خودشيفته و رواني اجازه وراجي ميدهند؟؟؟؟
     بايد اين فرد بيسواد را از اظهار نظر هاي بي پايه و اساس طرد كنند!!!
     اگر اين پرفسور كمفسور دشمني با اسرائيل و صيهونيست دارذ، امري جداگانه هست و نبايد وارد مسائل علمي و بهداشت شود و مردم را به ترس و وحشت بيجا هدايت كند!!!

     1. Reza می گوید

      همین الان این پروفسور …. داره فایزر ومدرنا را بی تاثیر میخونه ومیگه واکسنشون دین وایمان انسانهارو ضعیف مبکنه نمیدونم بخندم یا گریه کنم

  2. بهمن می گوید

   والا

  3. ابراهیم مدنی می گوید

   این ادعا دروغ بود چرا هر چیزی را باور می‌کنید جناب کرمی نمی‌تواند برای ممنوعیت یا عدم مصرف تراریخته در کشورهای پیشرفته به منابع معتبر حقوقی ارجاع دهد فقط به جدولی ارجاع می‌دهد که از گوگل به دست اورده

  4. علی علوی می گوید

   اگرمنظور شما از تمام دنیا عطاری پروفسور و همپالگیهاش هست، حق باشماست. اما امار نشون میده که ۱۹۰ میلیون هکتار در دنیا کشت میشه و حدود ۲۰۰ کشورمصرف می کنند. چشماتونو باز کنین. ساعتی ۷۰۰۰ تومن پولی نیست که بابتش قلمتو و وطنتو بفروشی عزیزم

  5. علی بینوایی می گوید

   اگرمنظور شما از تمام دنیا عطاری پروفسور و همپالگیهاش هست، حق باشماست. اما امار نشون میده که ۱۹۰ میلیون هکتار در دنیا کشت میشه و حدود ۲۰۰ کشورمصرف می کنند. چشماتونو باز کنین. ساعتی ۷۰۰۰ تومن پولی نیست که بابتش قلمتو و وطنتو بفروشی عزیزمl

   1. پرهام می گوید

    فکر کنم شما هم یکی از دست اندرکاران ورود محصولات تراریخته باشید . یه بچه هم میدونه محصولات ارگانیک بهتر هستند شما چه زوری میزنید که حرف خودتونو به کرسی بنشونید کلا بحث حرفای کرمی و غیره نیست بحث چیزیه که ملت خودشون هم تشخیص میدن

  6. امیرارسلان تهرانی می گوید

   اگر این خوراکها مشکل ندارند پس این همه سرطان از کجاست؟؟؟؟؟ ایران شده سونامی سرطان!!!!!! سونامی نازایی!!!!

   1. مهدی می گوید

    دقت کنید جریان ضد این فناوری تنها بیماری هایی که هیچ پزشکی نمی تواند درباره منشا دقیق آن به بیمار توضیح دهد نسبت می‌دهند. اما اگر واقعا به فکر سلامت خود هستید و دوری از سرطان از آکرلامید که هر روز در قالب نان و سیب زمینی و غیره می‌خورید دوری کنید. از آفلاتوکسین که در بخش زیادی از ادویه جات، آجیل و دیگر محصولات غذایی وجود دارد دوری کنید. اتفاقا در محصولاتی که به اسم طبیعی فروخته می‌شود هم بیشتر یافت می‌شود. می‌توانید از سولانین که در سیب زمینی سرخ کرده وجود دارد دوری کنید. می‌توانید مقالاتی که مقدار آفلاتوکسین را مطالعه کرده اند جستجو کنید مثلا در مقاله ای مشخص شده بود ۵۰ درصد پودر فلفل بازار افلاتوکسین داشته. شمای نوعی درباره این چیزها کمتر می شنوید اما چرا درباره تراریخته که خود دکتر کرمی و دیگر سران مخالف بارها اذعان کرده اند ضرر آن اثبات نشده است این همه می شنوید. چون این نسخه را جریان هایی مثل بنیاد صهیونیستی صلح سبز نوشته اند و صلح سبز با بودجه های صدها میلیون دلاری خود ماموریت ندارد سلامت شما را تضمین کند ماموریت دارد فناوری های نو را مورد تشکیک قرار دهد. واحد مقابله با انرژی هسته‌ای و واحد مقابله با مهندسی ژنتیک از اسم شان مشخص است چه هدفی دارند.

    1. مح می گوید

     اسم هسته ای رو که میارید مغرض نبودنتون رو زیر سوال می برید همه می دونن فناوری هسته ای مخاطره آمیزه.فقط چون بهش نیاز داریم در چارچوبهای بسیار دقیق سعی می کنن ضررش رو کمتر کنن و مجبورا از این فناوری استفاده کنن. به عقیده من فناوری تولید محصولات تراریخته هم چیزی تو همون مایه های انرزی هسته ایه و دفاع قابل قبولی برای هیچکدومشون نیست. اگه امریکا این فناوریها رو استفاده می کنه دلیل نمی شه ماهم استفاده کنیم حیلی از کشورهای اروپایی مخالف محصولات تراریخته هستن چه شما باور بکنی چه نه

 2. نیما می گوید

  چه اصراری دارید مواد غذایی تراریخته رو به خورد این ملت بدید؟؟؟؟ آقایانی که ادعا می کنند این محصولات بی ضرر هستند،آیا حاضر هستند که کودک و نوزاد خودشون از این مواد تغذیه کنند؟؟؟ مطمئنا از مواد غذایی ارگانیک با قیمت بالا مصرف می کنند جهت تضمین سلامتی !!!!!

  1. سعید می گوید

   بله بعنوان کارشناس بیوتکنولوژی صد در صد موافق هستم خودم و خانواده از محصولات دارای مجوز و سالم، مقاوم به آفت و سم نخورده تراریخته استفاده کنیم و این محصولات ارگانیک تقلبی و بدون نظارت که پر است از بیاریهایی مثل آفلاتوکسین به خورد فرزندم نخواهم داد.

   1. احسان علیزاده می گوید

    احتمالا شما هم منافع درگیر این محصولات هست

  2. فرحناز رستاک می گوید

   ما از محصولات تراریخته مصرف می کنیم حاضر نیستیم احمقانه سه برابر پول بدهیم و محصولاتی را بخریم که بر اساس مقالات متعدد منتشره در ژورنال علمی food chemistry دارای ده برابر آفلاتوکسین هستند!!!!

  3. فرحناز رستاک می گوید

   ما از محصولات تراریخته مصرف می کنیم حاضر نیستیم احمقانه سه برابر پول بدهیم و محصولاتی را بخریم که بر اساس مقالات متعدد منتشره در ژورنال علمی food chemistry دارای ده برابر آفلاتوکسین هستند!!!!

 3. خوشرو می گوید

  با سلام چطور در خصوص انرژی هسته ای اجازه میدهیم اهل فن صحبت کنند اجازه دهیم اهل فن در این خصوص حرف بزنن هر نظری بایستی موافق و مخالف داشته باشد باید همه نگران کلیه جوانب یک موضوع به نفع ملت باشند……آقای دکتر کرمی هم بایستی بر اساس وظیفه شان نظر شان را بفرمایند اما دلیل هم داشته باشیم …..دچار غفلت از علم بیوتکنولوژی نشویم…دنیا حرفهای زیادی در این ساحه دارد…..کمی خونسرد به بحث ها توجه کنیم انشالله راه صواب را خواهیم شناخت….فراموش نکنیم کشورهای آمریکا و چین و هند وارژانتین و برزیل از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان هستند…FDAسازمان سختگیر غذا و داروی ایالات متحده ناظر این محصولات و سلامتی کشورشان است….اما به نظر من این نگرانی هم بد نیست….این علم مثل چاقو است …کلون کردن کودک ژاپنی زنگ خطر بود برای جامعه جهانی و…..کلیسا…..اما در کنار آن فراموش نکنیم با افزایش جمعیت جهان تکنیکهای کشاورزی بایستی عوض شوند و دیگر روشهای سنتی تولید غذا کافی نیستند…..

  1. آرش می گوید

   کشاورزی سنتی از رکن های مهم محسوب میشه دلیل اصلی اونم اینه که هزاران سال جواب داده و روش های جدید با ریسک هایی که بشر تا به حال تجربه نکرده رو به رو هست و از بین بردن کشاورزی سنتی خودش یک خطر بزرگ محسوب میشه تا زمانی که شیوه جدید امتحان خودش رو پس بده و لازمه به مانند تجربه تلخ گردوی خوش طعم و بی نظیر بومی ایرانی که از تقریباً از بین رفت مراقب انقراض و نابودی سایر گیاهان بومی هم بود — و خب سوال اینجاست که چرا همه میرن سراغ شیوه ی تراریخته؟؟ در حالی که الگویی که هلند در کشاورزی داره شیوه ای کاملاً طبیعی و اورگانیک هست و اگر این روش در ایران اجرا بشه به راحتی می تونیم تمام احتیاجات همسایگان به اضافه ی هند و چین رو تامین کنیم! — اما جالب اینجاست کسی به دنبال کشف این علم نمیره همه گیرشون شده تراریخته!

   1. سیدمهدی حسینی می گوید

    ما در هلند نیستیم در ایران هستیم و با توجه به نیاز خودمان تصمیم گرفتیم در اسناد بالادستی و قوانین هم تصمیم به استفاده از این فناوری گرفته شده است.
    ضمنا بعد از سی سال کشت تراریخته در دهها کشور جهات و صدور مجوز مصرف در همه کشورهای پیشرفته و عدم گزارش حتی یک عارضه بهداشتی یا زیست محیطی چطور هنوز فکر میکنید سلامت آن ابهام دارد چرا تحت تاثیر چند رسانه سیاست زده و لجباز داخلی قرار گرفته اید؟

   2. سیذارتا می گوید

    دوست عزیزم ایران رو با هلند مقایسه نفرمایید ما آب واسه خوردن به زور داریم پس بحث واردات بذر یا محصولات کشاورزی رو به اهل فن بسپارید و موضوعات جناحی و سیاسی رو دخیل در مسائل علمی که هیچ تخصصی در آن ندارید به اهل فن واگذار کنید

  2. محمد می گوید

   بله اظهار نظر آزاد است اما به شرطی که جزئی از یک فتنه بزرگ نباشد این جریان پر است از تکرار دروغ و فریب و همکاری با عوامل خارجی مثل بنیاد صهیونیستی صلح سبز و زد و بند برای عقب ماندگی کشور

 4. علی می گوید

  با سلام بنظر من باید در مورد صحت و سقم مدارک تحصیلی این فرد و نجوه جذب و استخدام ایشان در مراجع مربوطه مجددا تحقیق و بررسی شود زیرا فردی با چنین تحصیلات و سابقه قاعدتا نباید چنین اظهارت شگفت انگیزی داشته باشد!خاصه آنکه تمام مقاطع تحصیلی ایشان در خارج کشور بوده است؟!

  1. علی می گوید

   ایشان چندین سال آمریکا بودند و در آن مدت با یک مرکز آکادمیک امریکایی – اسراییلی همکاری داشتند

 5. آرش می گوید

  بله صحبت ها بزرگ نمایی هایی داره اما مگه این حقیقت نیست که اصلاح ژنتیکی در محصولات ترایخته وجود داره … خب زمانی که هنوز سلامت یا به قول خود شما عدم سلامت این محصولات در آزمایشی مشخص نشده کدوم احمقی از محصولی که در موردش ابهام وجود داره استفاده می کنه؟؟؟ آن هم میوه هایی که هیچکدام اونها طعم و مزه ی میوه های طبیعی رو ندارن و پدر و مادرهای ما از طعم فوق العاده ی کشاورزی سنتی و بی طعم بودن میوه های امروز صحبت می کنن، — خب از طرفی این هم مهمه که علم اصلاح ژنتیکی رو به دست بیاریم اما حداقل باید برنامه ریزی طوری باشه که کشور رو محصولات ژنتیکی در بر نگیره و اصالت باید حفظ بشه، قرار نیست بخواطر تحقیقات علمی گیاهان بومی این سرزمین نابود بشن همونطور که ما تجربه ی از بین رفتن گردوی بومی در ایران رو داریم، عقل هم خوب چیزیه که هیچکدومتون ندارین واقعاً از پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران نا امید شدم —- البته اینکه بگین بخواطر تولید ملی شدن این فرد داره سنگ اندازی می کنه باید بررسی و روش فکر بشه، چون این فرد به همایت های سنگین و محکم از تولید ملی شناخته میشه و این تناقض می تونه نشان از خراب کار بودن از سمت ایشون یا نادانی از سمت شما باشه.

  1. مهدی می گوید

   احسنت پر از دروغ و بزرگنمایی هست. از جمله اینکه سلامت محصولات تراریخته اثبات نشده در حالی که برای سازمانهای غذا و دارو در همه کشورها از جمله آمریکا کانادا استرالیا اتحادیه اروپا ژاپن و… ثابت شده و مجوز مصرف صادر کرده اند.

 6. گیلانی می گوید

  ۱،یکی از سردمداران تولید محصولات تراریخته،اسراییل است که جالب آن است که برای سرزمین خود ممنوع کرده
  ۲،کشورهای پیشرفته اگرچه فروش محصولات تراریخته آزاد است ولی باید لیبل تراریخته داشته باشد تا از محصولات عادی و ارگانیزم مجزا گردد
  ۳،جالب آنکه در چنین شرایطی که اکثر اقلام به ایران تحریم شده ولی محصولات تراریخته در کنار محصولات دیگری چون سیگار یا اینترنت کاملا آزاد است که جای تعامل دارد
  ۴،پس می توان محصولات تراریخته داشت ولی با دست جوانان دانشمند ایرانی نه دیگران
  دیگران هر چقدر عاشق چشم و ابرو ما نیستند همان‌قدر عاشق پر کردن کیسه خود هستند ،این قانون فعلی دنیاست

  1. محمد می گوید

   متاسفانه اطلاعات شما تحت تاثیر دروغ های تسنیم است. اسراییل هیچ تولید کننده تراریخته نیست که بخواهد به ما بدهد یا ندهد یا ممنوع کند ضمن اینکه همین کشور وارد و مصرف میکند. ضمنا اینکه محصولات تراریخته داخلی حاصل تلاش دانشمندان بیوتکنولوژی کشورمان کاملا بومی هستند و ارتباطی با شرکتهای خارجی ندارند. خدا مدیران تسنیم را از تعصب کور و کینه نجات دهد انشالله.

 7. بهمن می گوید

  من کلیپ دکتر آز رو دارم که هرچی ازدهنش امد به شرکت مونسانتوگفت که شرکت تراریختست واونهاهم بردنش دادگاه وپول حسابی بهش دادن و اونم گفت بایدفکرکنم ببینم راسته حرفهام یانه😂😂حتی خواننده هاشون دست به کارشدن میگن نه به تراریخته حالاشمامنافعت به خطرافتاده فدات شم که اینجوری به پروفسورکرمی ایرادمیگیری بسواد

  1. علی می گوید

   آقای کرمی بارها به دروغ و مستندات غیرعلمی تمسک کردن ظاهراً هر چیزی در سرچ گوگل پیدا میکنن ترجمه میکنن تا به خورد مردم بدبخت بدن مثل فهرستی از ممنوعیت تراریخته در کشورها که اگر مراجعه کنید منبع ش گوگل بود نه یک منبع معتبر حقوقی و صحت صحت نداشت. این شخص در بین جامعه علمی جایگاهی نداشت ولی با این جنجال آفرینی ها جبران کرد.

 8. ایرانی می گوید

  آیا اسرائیل ترا ریخته مصرف میکند؟
  اروپا چطور؟
  آمریکا کشور درست و حسابی نیست چون برای غیر سرمایه دار ها ارزش قایل نیست

 9. ایرانی می گوید

  باید همیشه مواظب تروریسم نامحسوس در کشورمان باشیم و در این مورد با کسی شوخی نداریم!

 10. کمال می گوید

  اگر پای منفعت در میان نباشد انسان بهتر می تواند حقایق را درک و بیان کند.وقتی پای تجارت های میلیاردی در بین است سلامت انسانها می شود آخرین اولویت،
  محصولات تراریخته سلامت تمام انسانها را دارد می گیرد و وقتی کسی شفاف سازی می کند اونوقت می شود بدترین انسان
  درود بر شرافت پروفسور کرمی

 11. کاظم ندائی می گوید

  دلیل افزایش سالانه انواع سرطان ها و همچنین افزایش ناباروری در ایران به نظر شما چیست؟ مردم عادی که نه ژنتیک می دانند چیست و نه اینکه می دانند تراریخته مفید است یا مضر. ولی هر کسی به اطراف خود نگاه می کند کاملا می بیند که هم سرطان زیاد شده و هم باروری کم شده. کمی عاقلانه بفهمیم

 12. عبدالله خدابنده می گوید

  بهتر است باسواد و بیسواد در عمل مشخص شود، پرفسور علی کرمی یک انسان متعهد و دانشمند در حوزه علم ژنتیک و بیوتکولوژی هستند، متاسفانه امروزه در ایران یکسری آدم بیسواد که لیسانس و ارشد خود را در رشته کشاورزی تحصیل کرده اند و دکتری خود را با سهمیه و رانت در ژنتیک گرفته اند و اکنون به عنوان هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی مشغول دیتاسازی هستند و نان به نرخ روز میخورند طرفدار محصولات تراریخته شده اند تا از دانشگاه اخراج نشوند، نمونه اش دانشگاه علوم پزشکی ساری، اهواز، رفسنجان، مشهد، شیراز، که متخصص های ژنتیکش رشته کشاورزی و میکروبیولوژی هستند. تازه یادتان نرود که فردی که در مقابل اینهمه افراد مدعی می ایستد و قیام میکند و حرفی برای گفتن دارد(پرفسور کرمی) یعنی فردی باسواد است والا مثل خیلی از بیسوادهای پست و مقام دار، همرنگ جماعت نیرنگ باز شکم باره میشد و میگفت مردم تراریخته هیچ عیبی ندارد به به و به به تازه هرروز هم دعوتش میکردن تلویزیون و هر سال هم استاد نمونه کشوری می شد با یک عالمه مقاله دیتاسازی شده! لطفاً در کلامتان خدا را در نظر بگیرید و اینقدر بخاطر جیبتان تملق نگویید، حقیقت تلخ است آری تراریخته سلامت را به مخاطره می اندازد. همین وزیر بهداشتی (قاضی زاده هاشمی) که تا دیروز سوگلی دولت بود و آقای روحانی از دهنش نمی افتاد دیدین چگونه شروع کرد به افشاگری و فقط گوشه ای از فساد را برملا کرد! حالا هم عزیزان دل برادر آقایان طرفدار تراریخته چون دستشان در جیب مردم است میترسند که با برملا شدن حقیقت تراریخته جیبشان خالی شود و سفرهای ماهانه زن و بچه هایشان به اروپا و آمریکا با مشکل روبرو شود. آری ای برادر اینچنین است

 13. هادی می گوید

  اولا اینکه ایشون خودشونو پرفسور معرفی نکردن دوما اینکه ایشون تحصیلات دکترا و دکترا تخصصی شونو تو کشورهای اروپایی گذروندن

 14. هادی می گوید

  و شما چه اصراری دارید برای اینکه مردم رو وادار به خوردن تراریخته کنید.
  هر کس حق داره اون طور که دلش میخواد غذا بخوره.
  سلامت محصولات تراریخته مورد ابهام است

 15. هاشم می گوید

  به نظرم همین که موافقان تولید و کشت تراریخته مخالفن که بر روی این نوع محصولات برای مصرف کننده ها اعلام شود که این محصول تراریخته هست کاملا نشون دهنده این است که پشت پرده خبرهاییه وسود های کلانی واسشون هست .
  ضمنا حتی دکتر کرمی در مصاحبه هایش گفته که چرا به مردم اعلام نمی کنید این محصول تراریخته است ؟

 16. شمس الله می گوید

  من هم میخوام ویروس چند تا بیماری رو به تولید ملی برسونم که با تولید و فروش داروهای خنثی کننده، تعداد بالایی کارآفرینی و سودآوری بشه. لطفا همکاری کنید و هرکس مخالفت کرد به بیسوادی متهم کنید.

 17. Marjan می گوید

  هرکی بیوتکنولوژی خونده باشه و بدونه تراریخته و اصلاح نژاد چیه و تفاوت رو بدونه میفهمه که حرفای پروفسور کاملا درسته.شمایی که علمشو ندارید لطف کنید اظهار نظر نکنید

 18. مسعود ظریف ‌از‌مشهد می گوید

  عرض‌سلام‌وادب‌افتخار‌میکنم‌به‌خودم‌که‌هنوز‌هستند‌افرادی‌که‌قلبشون‌برای‌سلامتی‌مردم‌میتپه‌موفق‌باشین

 19. محمد انصاری می گوید

  یه عمره همینا رو خوردیم مریضیم ، در روستا های اطراف رفتم دیدم همه سالم هستن و از محصولات خودشون استفاده میکنن بدون نظارت سازمانی ، با همون افت هایی که شما ان هارو کشنده میخوانید ،هر مدرک علمی دارید در مقابل من یک بی سواد فرهنگی هستید اگر با دکتر علی کرمی مخالفت کنید، شما یک بیمارید .

 20. پرهام می گوید

  باسلام
  عزیزان اصل موضوع تراریخته و مسایلی که شفاف بازگو میشه اساسا مشکل نداره ،بحث سر عمله تا حرف .اینکه به اسم تراریخته چی خورد مردم میدن جای بحث داره. ساده به قضیه نگاه نکنیم.

 21. حرف راست رو از کرمی بشنو... می گوید

  ایشون بعد از زندگی در ده کشور دنیا میاد و لطف می کنه و منّت میذاره سر شما ملت که بهتون بگه میخوان نصف جمعیت کشور رو ترور بیولوژیکی کنن.. اونوقت یه عده که می بینن اگه حرف های این آدم در سطح کشور پذیرفته بشه سفرۀ اون ها تنگ و کوچیک میشه ناراحت میشن و جبهه می گیرن… بعد میگن چرا نخبگان ما خانه نشین و گوشه گیر شدن و در متن جامعه کمکی به اجتماع نمی کنن.. یکی مثل کرمی پیدا شده که از اون خانه نشینی بیرون اومده و داره فریاد میزنه شاید دل صاف و بی آلایشی عمق فاجعه رو درک کنه و اقدامی صورت بده ولی کو گوش شنوا… از سال دیگه برنج تراریخته هم وارد سفره مون میشه همون طور که گوشت یخ زده ده سال پیش برزیلی و چایی فاسد (معطر) هندی وارد سفره مون شد و بنزین با آلکان پایین و پر از سُرب داره میره توی ریه هاتون و آب آلوده به فاضلاب دارید نوش جان می کنید… که نرود میخ آهنین در سنگ خارا…

 22. امیرارسلان تهرانی می گوید

  سرتا پای مردم شده پر از سرطان و درد!!! هر عقل سالمی میفهمه که اتفاقاتی پشت پرده هست!!! یک کسی هم که فریاد میزنه رو میخان خفه کنن تا تجارت کثیف غذا و دارو نخوابه!!!

 23. سورنا سردار ایرانی می گوید

  پروفسور علی کرمی دکترای بیوتکنولوژی پزشکی از دانمارک و فوق تخصص مهندسی ژنتیک از آمریکا داره بعد ایشون به خودش میگه پروفسور!!؟ پرفسور کرمی سواد و‌علم در مباحث تراریخته نداره بعد شما مافیای تراریخته دارید؟

 24. حالا! می گوید

  بی دلیل نیست. اشخاص یا ارگان هایی که از این راه سود کسب می کنند. منکرمحصولات تراریخته باشند.
  این طور نیست؟

 25. سعید می گوید

  سلام.هرکس از تراریخته حمایت میکنه ومیگه فلانی بیسواده یکاری بکنه بیاد کل خانوادش رو تغذیه ش بکنه محصولات تراریخته1سال بخورن ببینیم جراتشو دارن یا بازم میگن بیسواد وغیره اونم باید مستند بشه وداور بزاریم که طرف وخانوادش بخورن با مدرک بعد1سال معلوم میشه کی دروغه کی راسته

  1. مهدی معلی می گوید

   سلام. با علم به اینکه محصولات تراریخته تنها محصولاتی هستند که ارزیابی های ایمنی را طی کرده و از سموم خطرناک در آنها استفاده نمی‌شودُ چند سال است که محصولاتی که می‌دانم تراریخته است برای خرید خود و خانواده ترجیح می‌دهم و از وقتی برچسب گذاری تراریخته با جدیت بیشتری دنبال شد از برندی استفاده می‌کنم که برچسب تراریخته داشته باشد. سعی کنید با جامعه علمی کشور دانشمندان و اساتید و دانشجویان این رشته مرتبط باشید و از منابع علمی و روش علمی برای مطالعه استفاده کنید تا بتوانید حقیقت را از دروغ تشخیص دهید.

 26. سعید می گوید

  نظر دوستان را جلب میکنم به این موضوع که وقتی یه کشاورز محصولشا به بازار میبره هیچ کنترلی روی آن انجام نمیشه.اصلا توی ایران کسی متولی این کار هست! واقعا کی متولیه؟ معلوم نیست نیترات (یکی از عوامل انواع سرطان)محصولش در حد مجاز هست یا نه؟ معلوم نیست اثر سمی که آخرین بار استفاده کرده هنوز موجوده یا نه؟ ملاکین منطقه ما زمیناشونا دادن اجاره به برادران افغانی برای احداث گلخونه جهت تولید صیفی جات. خب مشکله چیه! اولا اینا غالبا بی سوادن. دوما توی هزینه کردن برای محصول پول زیادی ندارن بعد چی میشه بعنوان مثال به جای اینکه از حشره کش با دوره یک روزه مخصوص محصولات گلخونه استفاده کنن که گرونه میرن حشره کش با دوره ۲۰ روزه که مربوط به محصولات هوای آزاد هست و ارزون تر استفاده میکنن و هر روز محصول سمی شونا میدن بازار من و شمای بی خبر هم میریم میخریم و بعد از چند سال مریض میشیم! اگر دوستان نظری دارن به اشتراک بزارنن. آیا علم ژنتیک در کمتر استفاده کردن از سموم واقعا کمکی میکنه؟ آیا در تولید محصولات تراریخته واقعا از سموم کمتر استفاده میشه؟ آیا این محصولات بی کیفیت و بی مزه و بدون عطر و بوی تراریخته واقعا سالمترن؟

 27. رحیم می گوید

  سلام دوستان
  ببینید هر فناوری خطرات خودش را داره و هر روش علمی با درصدی از اما و اگر همراه هست . این طبیعت علوم زیستی مانند بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک است. در مورد بیوتروریسم و سو استفاده از مهندسی ژنتیک باید بگم باید نگران بود چرا که امکان دستکاری در محصولات غذایی که بتوانند بعدا در محیط بدن تولید ترکیبات سمی یا جهش زا کنند زیاد کار سختی نیست. اما در مورد محصولات تراریخته مسئله کمی فرق میکنه،برای مثال یک برنج تراریخته که واجد ژن Bt میباشد این سم یک سم ضعیف بوده که تنها روی آفاتی که از برگ و ساقه برنج تغذیه میکنند تأثیر گذار هست چراکه ژن آن تنها در برگها بیان میشود و در دانه برنج فعال نیست.همین ژن در پنبه وارد شده پنبه مصرف غذایی ندارد بنابراین هیچ خطری ندارد.در ضمن بحث مقاومت به آفات یکی از صدها کاربرد مهندسی ژنتیک در گیاهان است.خیلی از ژنهای انتقالی مربوط به افزایش مقاومت گیاهان به شرایط نامناسب محیطی مانند مقاومت به سرما است. مسایل دیگری هم هست که در حوصله بحث نمگینجه.

 28. hamed می گوید

  سلام
  لطفا تحقيق كنيد چه مقالاتي دارن
  ايشون بيشتر به معنويات توجه دارن😄
  از سال ٩٥ كه دكترا از دانشگاه نه چندان معتبر اروپايي گرفتن يكدفعه چشمه معلوملتشون فوران كرده

 29. ویرشو می گوید

  برای مبارزه با خرافه و شبه علم به کانال elmdinkhorafeh @ بپیوندید

 30. سعید می گوید

  من در یک شرکت کار میکنم که روزی ۱۲۰ تن محصولات ترایخته خارجی از برزیل آرژانتین رو قاطی میکنه و محصول دیگه ای میده بیرون ،ما محصولات تراریخته نداریم ،ترا ریخته یعنی ژن ان گیاه رو در برابر آفات مقاوم و محصول پربارتری میده اینکه ارگانیک میگن طعمش بهتره بوده میوه های حالا بیمزس ربطی به تراریخته نداره اینا کود شیمیایی و یکسری سموم میزنن به گیاه که زودتر بزرگ بشه و زودتر برسه این محصولات بد هستند ،من بایک کشاورز صحبت که کردم میگفت اول که هندونه درمیاد یه کودشیمیایی میدن پاش که یک هفته بزرگ بشه بعد یه چیز دیگه میریزن پاش تا برسه و ربطی به تراریخته نداره کود شیمیایی ، و علت شیوع سرطان بیشتر آفلاتکسین هست

 31. سعید می گوید

  عزیزان همه ما داریم محصولات تراریخته میخوریم کی ارگانیک میخوره، ماکارانی تراریختس ،بسکوییت و پفک تراریختس،سویا تراریختس،گندم وارداتی در تولید استفاده میشه تراریختس جو همینطور،بحث الکی نکنید من سی سالم هست از اولش تا حالا تراریخته میخوریم ارگانیک کجا بود. بیشتر سموم و کود شیمیایی خطرناک و آفلاتکسین سرطانزاست

 32. حسن مرادى می گوید

  من در تمام عمرم احمق زياد ديدم ولى احمق و شارلاتان مثل على كرمى كه خودشو دكتر و پروفسور معرفى ميكنه خيلى كم ديدم اين گونه افراد مثل آفت يك جامعه هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.