مخالفان بیوتکنولوژی سلامت مردم را به خطر انداخته‌اند

دکتر مارگارت کارمبو استاد افریقایی بیوتکنولوژی در گردهمایی آمادگی اجلاس کارتاهنا گفت: دروغ پردازی علیه فناوری مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته در حالی مطرح می شود که فواید بی نظیر آن برای انسان و محیط زیست به اثبات رسیده است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی، دکتر مارگارت کارمبو رییس سرویس بین المللی دستیابی و استفاده از محصولات تراریخته در آفریقا و متخصص بیوتکنولوژی و ایمنی زیستی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران اظهار داشت افریقا در حال حاضر جوانترین قاره دنیاست و شمار بسیاری از کشاورزان آفریقایی هم جوان هستند و به همین دلیل به تولید محصول با استفاده از به روزترین فناوری ها اهمیت می‌دهند.

وی ادامه داد: دانش فناوری و نوآوری سه ابزار اصلی و ضروری برای افزایش بهره وری در کشاورزی و به روز رسانی روش های قدیمی کشاورزی هستند.

دکتر کارمبود بیان کرد: متاسفانه منتقدان فناوری روش‌هایی فانتزی را با شعار حفظ سلامت انسان و محیط زیست به عنوان روش های جایگزین معرفی می‌کنند. در حالی که این روش‌ها نه تنها تا کنون عملکرد قابل توجهی در تولید محصول نداشته اند بلکه حتی آثار سو آنها بر محیط زیست و سلامت انسان هم ثابت شده است.

وی ادامه داد: دروغ پردازی علیه فناوری مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته در حالی مطرح می شود که فواید بی‌نظیر آن برای انسان و محیط زیست به اثبات رسیده است و مخالفان بیوتکنولوژی با عقب نگه داشتن جوامع سلامت مردم را به خطر انداخته‌اند.

این متخصص زیست فناوری اظهار داشت: جریان سازی جهانی علیه این فناوری سودمند و سالم و ایجاد هجمه در قاره اروپا با هدف کنترل اذهان در جهان شروع شد و کنیا نمونه ای از کشورهایی است که قربانی این جریان سازی شدند. اما خوشبختانه سیاستگذاران این کشور به تازگی با برداشتن گامهایی جدید تصمیمات مثبتی برای بهره مندی ملی از این فناوری گرفته اند.

دکتر کارمبو افزود: کسانی که روش های ناکارآمد و فانتزی را پیشنهاد می‌کنند مشکلات کشاورزان را از تزدیک لمس نکرده‌اند. در حالی که برای انتخاب کارآمدترین روش باید منافع کشاورزان و محدودیت منابع در عصر حاضر را در نظر بگیریم و برای تولید مقرون به صرفه و جلوگیری از هدر رفت مسائل لازم است به سمت کشاورزی هوشمند حرکت کنیم و از فناوری های نوین استقبال کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.