بررسی علل کاهش نسبی تولید پنبه هند در سال‌های اخیر

جهش در تولید پنبه با کشت پنبه تراریخته در هند

داده‌های مربوط به کشت پنبه تراریخته در هند در طول ۱۵ سال گذشته نشان دهنده نقش اساسی این فناوری در تبدیل هند از یک واردکننده به قطب تولید و صادرات پنبه جهان است. با وجود این، به دلیل عدم به روز سازی فناوری در سال‌های اخیر این کشور نتوانست همگام با فناوری روز جهان پیش برود و جایگاه اول جهان را در تولید و صادرات پنبه به آمریکا واگذار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران به نقل از ایندیا پرس، با شروع کشت پنبه تراریخته در هند در طول سال‌های زراعی ۲۰۰۴ـ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ـ۲۰۱۱ تولید پنبه در هند بیش از دو برابر افزایش یافت و از ۳ میلیون تن  به ۶٫۳ میلیون تن افزایش یافت. با وجود اینکه این کشور در سال زراعی  ۲۰۰۴ـ۲۰۰۳ سومین تولید کننده پنبه بود سالانه ۱۷۵ هزار تن پنبه وارد می‌کرد و با صادرات ۱۵۰ هزار تن پنبه در سال هفتمین کشور صادرکننده پنبه پس از بورکینافاسو بود.

افزایش تولید پس از کشت پنبه تراریخته در هند از سال زراعی ۲۰۰۳ـ ۲۰۰۲ آغاز شد تا جایی که این کشور در سال زراعی ۲۰۰۷ـ۲۰۰۶ توانست آمریکا را پشت سر بگذارد و به دومین تولیدکننده پنبه جهان تبدیل شود. هند همچنین به دومین صادرکننده پنبه جهان تبدیل شد. تولید پنبه هند در سال ۲۰۱۲ـ۲۰۱۱ به دو برابر تولید پنبه در آمریکا رسید. تولید پنبه در هند در سال زراعی ۲۰۱۴ـ۲۰۱۳ به اوج خود یعنی ۶٫۷۵ میلیون تن رسید و در سال ۲۰۱۶ـ۲۰۱۵ چین را به عنوان اولین تولید کننده پنبه جهان پشت سر گذاشت. در سال زراعی جاری (۲۰۱۹ـ۲۰۱۸) با کاهش ۸۰۰ هزار تن در تولید پنبه در هند چین مجددا جایگاه اول خود را به دست آورد.

بدون شک عامل اصلی جهش در تولید پنبه هند استفاده از رقم تراریخته مقاوم به آفت بوده است که از سال زراعی ۲۰۰۳ـ ۲۰۰۲ کشت آن در هند آغاز شده و موجب شد تولید رو به کاهش پنبه در هند با جهش دو برابری روبرو شود. با استفاده از فناوری پنبه مقاوم به آفت در هند عملکرد محصول از ۳۰۲ کیلوگرم در هکتار در سال زراعی ۲۰۰۳ـ۲۰۰۲ به ۵۶۶ کیلوگرم در هکتار در سال زراعی ۲۰۱۴ـ۲۰۱۳ افزایش یافته و سطح زیر کشت محصول نیز برای اولین بار از ۷٫۶۷ میلیون هکتار به ۱۱٫۹۷ میلیون هکتار در مدت مشابه افزایش یافت.

در این باره بیشتر بخوانید: دستاوردهای کشت پنبه تراریخته در هند

در این باره بیشتر بخوانید: پنبه تراریخته، هند را به تولیدکننده اول پنبه جهان تبدیل کرد

از آن زمان تا کنون دو اتفاق منفی برای پنبه هند رخ داد. اول کاهش قیمت جهانی پنبه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از ۹۵ سنت به ۷۵ـ۷۰ سنت و دوم افزایش آفات ثانویه بود. زیرا فناوری مقاوم به آفت مبتنی بر ژن بی تی است و هر نوع از بی تی به آفات خاصی مفاوم است. نسخه اولیه از پنبه تراریخته به آفت کرم سرخ ثانویه مقاوم نبوده و افزایش این آفت موجب کاهش عملکرد محصول به ۵۱۱ کیلوگرم در هکتار در سال زراعی ۲۰۱۵ـ۲۰۱۴ و ۴۸۴ کیلوگرم در هکتار در سال زراعی ۲۰۱۶ـ۲۰۱۵ شد و البته در سال زراعی ۲۰۱۷ـ۲۰۱۶ مجددا با ۵۴۲ کیلوگرم در هکتار و ۵۰۷ کیلوگرم در هکتار در سال زراعی ۲۰۱۸ـ۲۰۱۷ افزایش یافت.

در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت تولیدکننده بذر جدید پنبه تراریخته که به آفات ثانویه نیز مقاوم بود در اعتراض به قوانین جدید تصمیم گرفت درخواست خود را برای صدور مجوز کشت پنبه جدید در هند پس بگیرد. بر اساس قوانین جدید شرکت‌های تولید کننده بذر وادار می‌شدند قیمت بذر را کاهش دهند. رخداد جدید پنبه تراریخته دارای ژن جدیدی بود که به پنبه مقاومت در برابر این آفات را هم در کنار ایجاد تحمل به علف کش اعطا می‌کرد.  به این صورت، با کاهش هزینه‌های سم پاشی علیه آفات ثانویه و کاهش هزینه‌های مبارزه با علف هرز کشاورزان هندی می‌توانستند دوباره جهش قابل توجهی را در عملکرد محصول و تولید تجربه کنند.

در طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی قیمت فروش بذرهای پنبه تراریخته موجود در بازار هند از ۸۰۰ روپیه به ۷۳۰ روپیه برای هر ۴۵۰ گرم کاهش یافت. همچنین سهم فناوری تراریخته در همین مقدار بذر از ۴۹ روپیه به ۲۰ روپیه کاهش پیدا کرد. به ازای هر هکتار ۳٫۷ بسته ۴۵۰ گرمی بذر پنبه به قیمت ۲۷۰۰ روپیه مصرف می‌شود که کمتر از یک چهاردهم کل هزینه کشت پنبه یعنی ۳۸۰۰۰ روپیه در هر هکتار (برای کشت دیم) را تشکیل می‌دهد. این هزینه شامل آماده سازی زمین، کاشت بذر، کود دهی، مبارزه با علف هرز، سم پاشی و برداشت می‌شود. هزینه کشت پنبه به صورت کشت آبی نیز به ۵۹۰۰۰ روپیه در هکتار می‌رسد که البته عملکرد محصول در این شیوه بیشتر خواهد بود. از آنچه گفته شد روشن می‌شود سهم هزینه ای که یک کشاورز هندی برای فناوری موجود در بذر تراریخته می پردازد بین ۸ صدم تا ۱۳ صدم از هزینه کشت بیشتر نیست. همان طور که مشخص است سهم ناچیز فناوری در بذر مصرفی تراریخته با توجه به کاهش هزینه‌های کشت به خصوص کاهش سم پاشی در اثر استفاده از بذر تراریخته و همچنین افزایش نزدیک به دو برابری عملکرد محصول نزدیک به صفر است.

در این باره بیشتر بخوانید: پشت پرده وارونه نمایی تجربه موفق هند در کشت پنبه تراریخته

در این باره بیشتر بخوانید: همه چیز درباره خودکشی کشاورزان هندی

در این باره بیشتر بخوانید: ریشه‌های مخالفت و ادعاهای عجیب درباره مهندسی ژنتیک در ایران

تاریخچه اوج موفقیت و کاهش مجدد تولید پنبه در هند نشان می‌دهد همان طور که محور اصلی افزایش عملرد و تولید پنبه در هند به استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک باز می‌گردد، کاهش تولید و عقب ماندن این کشور از تولیدکنندگان اول جهان نیز به عدم توجه کافی به کاربرد فناوری مهندسی ژنتیک همگام با کشورهای پیشرو تولید پنبه در جهان باز می‌گردد.

این در حالی است که جریان ضد فناوری تراریخته در کشور این طور القا می‌کند که استفاده از فناوری تراریخته در هند هزینه بسیار بالایی را بر کشاورزان هندی تحمیل کرده و از همین رو بسیاری از کشاورزان هندی ورشکسته شده یا دست به خودکشی زده‌اند و صنعت پنبه را در این کشور نابود کرده است. داده‌های فوق دروغ بودن چنین ادعاهایی را روشن می‌سازد.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.